Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 14:03:34

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wielkie Liczenie Gwiazd

Astronomia liczeni gwiazd Liczenie gwiazd jest organizowane na całym świecieOd 14 do 28 października br. rozpoczynamy kolejny projekt liczenia gwiazd i oceny jego zanieczyszczenia sztucznym światłem. Jak ważny jest to czynnik wiedzą wszyscy zajmujący się ochroną przyrody, badaniem środowiska życia ludzi czy wreszcie ci najbardziej zainteresowani czyli astronomowie. Problemem jest nie to że światła nocne świecą źle, ale przede wszystkim to, że tych złych oświetleń stale przybywa.

Takie badanie prowadzone w grupie młodzieży szkolnej jest w stanie wpłynąć na decyzje ludzi dorosłych. Czy tak? Przekonajmy się, gdyż badania to prawdziwa przyjemność pod niebem pełnym gwiazd.




Zachęcając wszystkich do tych prostych obserwacji, zalecamy zapoznanie się z przystępnie sporządzona instrukcją w języku polskim. W skrócie mówiąc musimy odnaleźć na niebie gwiazdozbiór Łabędzia i dokonać w nim zliczenia widzianych gwiazd. Gdybyśmy znajdowali się w tym czasie na półkuli południowej, to oczywiście nie znajdziemy wysoko na niebie Łabędzie, i dlatego dla tych obserwatorów przygotowano badanie Strzelca. Liczenie przebiega analogicznie.

ciemne niebo Porównanie obszaru silnie zaświetlonego typowej ulicy i wpływ blasku od miasta na widoczność nieba. Wyniki zgłaszamy przez wypełnienie formularza raportu.

Na czym polega owo zliczanie? Gwiazdozbiór składa się z gwiazd jasnych i o mniejszej jasności. Im w naszym rejonie jest więcej ulicznych lamp, tym więcej światła jest rozpraszane przez cząsteczki powietrza i tym samym zmniejsza to nasz zasięg widoczności. Tym samym zobaczymy mniej słabszych gwiazd. Naszym badaniem mamy wyznaczyć właśnie ten zasięg widoczności.

Prowadząc badanie w rożnych miejscach miasta, a szczególnie porównując je z badaniem poza miastem, gdzie lampy uliczne nie występują, zobaczymy, że gwiazd widać znacznie więcej w konstelacji Łabędzia (Strzelca). Ci, którzy mieli okazję przebywać w nocna porę poza miastem, oczywiste jest, że z powodu tego zasięgu możemy tam zobaczyć nawet Drogę Mleczną, a z terenu miasta nam się to już nie uda. Nie jest problemem to, że z centrum miasta nie widać słabych gwiazd. Problemem jest to, że poświata od miasta uniemożliwia taka obserwację nawet z obrzeża miasta. W dużych aglomeracjach blask jest tak duży, że wiele obserwatoriów nie może już prowadzić badań i obserwacji kosmosu.

Taka ilość światła w nocy uniemożliwia nam zasypianie i odpoczynek nocą. Czy to jest niekorzystne? Tak. Wywołuje przewlekły stres. Przykładem jest Alaska, gdzie w długi dzień, okres letni, dochodzi do największej liczby samobójstw. Za to w Zimową noc, mimo, że trwa ona długo, do takich przypadków nie dochodzi. Choć wydawałoby się, że to właśnie noc powinna w nas generować lęki. Święcąca lampa na ulicy nie pozwala nam spokojnie zasnąć, a jeśli już to sen jest płytki i krótki. Nie jesteśmy w stanie na dłuższą metę skutecznie odpocząć.

Takie szkodliwe zaświetlenie również niekorzystanie wpływa na środowisko naturalne. Rośliny nie przerywają na noc wegetacji. Zwierzęta nie wychodzą nocą na żer, a dzienne nie udają się na odpoczynek. Zachwianiu ulega cały cykl biologiczny żywych organizmów. Widać nie dość narobiliśmy jeszcze szkód w przyrodzie.

Mimo tych problemów zajmijmy się oceną i poznaniem nieba w tym czasie. Ciemne, jesienne niebo daje niezapomniane wrażenia. Nie poświecimy na to całej nocy, a jedynie wieczorną porę, ot taki spacer przed snem dobrze nam zrobi. A przy okazji czegoś się dowiemy. Raporty można składać w następne dni, niekoniecznie w dzień obserwacji. Warto tylko zadbać by obserwacja była zarejestrowana na termin kiedy ją przeprowadziliśmy, a do tego służy pole do wpisanie daty i godziny.

Życzymy miłych i owocnych obserwacji od 29 października.

Przeczytaj więcej:

1
<
#1 | jacek dnia 15/10/2011 23:15:17
Dla Żagania (zajęcia w sobotę 15 października 2011r) rejonu Pałacu podajemy współrzędne:
Lat: 51.61223
Lon: 15.32511

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,132,936 unikalne wizyty