Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
AstroSklepy
Aktualnie online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
Łącznie użytkowników: 1 Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:
952
Wczoraj:
2,635
W tym tygodniu:
6,000
W tym miesiącu:
66,676
W tym roku:
131,109
Wszystkich:
13,162,896
Ankieta
Zeta Aurigae (ζ Aur) - obserwujemy zaćmienie gwiazd
Zeta Aurigae (ζ Aur) - mapkę wykonaną na zaćmienie w 2009 r. przez SSWGwiazdy jak kobiety zmienne są. I to zdecydowana większość gwiazd jest na tyle zmienna, że zmiany jasności można dostrzec okiem nieuzbrojonym. Biorąc pod uwagę fakt, że gwiazdy znajdują się w bardzo dużych odległościach od naszego Słońca, odległości liczone w latach świetlnych a zdecydowana większość to dziesiątki i setki lat świetlnych, zmiany muszą być niezwykle duże, by można je badać okiem nie wyposażonym w żaden zaawansowany sprzęt optyczny. I tak jest w rzeczywistości, choć badania prowadzone przy użyciu precyzyjnych pomiarów pokazują dopiero jak wielka jest ilość takich obiektów gwiazdowych.
Wizualne obserwacje gwiazd zmiennych należą do najbardziej zaawansowanych umiejętności amatora. Rzadko kiedy dysponuje on sprzętem do rejestracji i pomiarów zmian jasności gwiazdy. Ale wypracowane przez dziesiątki lat techniki obserwacyjne sprawdzają się znakomicie. Zaczynać tego typu badania warto od prostych i sprawdzonych obiektów, a z biegiem czasu nasze doświadczenie pozwoli na precyzyjne pomiary na wyjątkowych obiektach.
Zmiany jasności gwiazdy mogą być wywołane zmianami fizycznymi gwiazdy, lub np. tranzytami obiektów. Tą druga metodę wykorzystuję sonda Kepler do wykrywania planet - tzw. egzoplanet. Badania jasności są przyczynkiem do tworzenia modelu zmienności gwiazdy. Wymagane jest wiele pomiarów by można było je opracować statystycznie i stworzyć wiarygodny model. Zeta Aurigae (ζ Aur) to gwiazda w konstelacji Woźnicy, jedno z trzech koźląt. Stanowi układ zaćmieniowy typu algola. Główną gwiazdą jest czerwony nadolbrzym, mający 200 razy większą średnicę niż nasze Słońce i około 8 razy większą masę. Drugim składnikiem układu jest znacznie mniejsza i gorętsza niebieska gwiazda ciągu głównego. Ich wzajemny okres orbitalny wynosi 972.16d (2.66 lat). Układ oddalony jest od nas o około 800 lat świetlnych. Podczas zaćmienia spadek jasności w zakresie wizualnym wynosi zaledwie 0.3 mag, ale jest spokojnie do uchwycenia. Zaćmienie trwa około 43 dni i w tym czasie wystarczy wykonać 1 ocenę na dobę. Dobrze byłoby wykonać też kilka ocen przed i po zaćmieniu.
Oto przewidywane na ten rok momenty kontaktów: Pierwszy kontakt – 29 października 2011
Drugi kontakt – 2 listopada 2011
Środek zaćmienia – 20 listopada 2011
Trzeci kontakt – 9 grudnia 2011
Czwarty kontakt – 13 grudnia 2011
Zachęcam do obserwacji. Wprawdzie listopad to miesiąc o statystycznie najgorszej pogodzie w roku, ale przy odrobinie determinacji powinno się udać uzyskać dobry wynik.
W zamieszczonych linkach znajdziecie wszystkie informacje o tym jak przygotować się do badania gwiazdy zmiennej i jak przeprowadzić obserwacje. Na koniec wyniki możemy przesłać do bazy, gdzie razem z innymi możemy je poddać odpowiedniej analizie.