Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 27-2-2021 08:01:25

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wielka opozycja Jowisza - 29 X 2011

Niebo za oknem jowisz Jowisz sfotografowany przez Krzysztofa KołłątajaRaz w ciągu 12 lat roku jowiszowego zbliża się on do Ziemi na najmniejszą odległość. To nazywamy opozycją. Obie planety znajdują się po tej samej stronie Słońca prawie w jednej linii. Ale raz na około 50 lat W czasie opozycji jest on w peryhelium, czyli najbliżej Słońca, co daje Wielka Opozycję. Wtedy widoczność planety jest najlepsza, gdyż uzyskuje ona największe rozmiary kątowe. Można wtedy pokusić się o dostrzeżenie większej liczby szczegółów w jego atmosferze, a nawet dostrzec wyraźne tarcze jego czterech największych księżyców - Io, Europy, Kalisto i Genimedesa. Będzie to dotyczyło przede wszystkim tego największego księżyca czyli Genimedesa. To prawdziwy kolos w świecie księżyców.
Każdego roku możemy obserwować opozycję Jowisza, kiedy osiąga on maksimum blasku. W tym roku mamy jednak szansę zobaczyć wielką opozycję, taką, którą zdarza się raz na bardzo wiele lat.

Opozycja to moment w którym z pozycji obserwatora na Ziemi, dana planeta znajduje się dokładnie na przeciw Słońca. To oznacza, że widoczna z naszej planety jej tarcza jest w całości oświetlona przez Słońce i tym samym może się poszczycić największą jasnością podczas całego obiegu wokół dziennej gwiazdy. Takie opozycje Jowisza możemy oglądać co każde 13 miesięcy.

Jednak w tym roku czeka nas zjawisko wyjątkowe, ponieważ zobaczymy wielką opozycję, która wyróżnia się nie tylko tym, że Jowisz jest bardzo jasny, ale także tym, że znajduje się najbliżej Ziemi. Tym razem znajdzie się w odległości 3,97AU, czyli 594 miliony kilometrów od nas.

Każdy, kto w najbliższe noce spoglądnie na niebo południowe, dostrzeże najjaśniejszego i największego Jowisza w tym roku. Z odnalezieniem tej planety z pewnością nie będzie najmniejszych problemów. Tuż po zachodzie Słońca planeta widoczna jest na niebie południowo-wschodnim, o północy na niebie południowym, zaś przed wschodem Słońca na niebie zachodnim. Na skraju Ryb znajdziemy Urana widocznego przez pierwszą część nocy o jasności 5,8m, a W Wodniku Neptuna o jasności 7,9m.

Jowisz to największa planeta naszego Układu Słonecznego, ma średnicę 11 razy większą od ziemskiej, a ze względu na to, że jest planetą gazową i nie ma stałej powierzchni, nie nadaje się do zamieszkania. Planeta obraca się wokół własnej osi z olbrzymią prędkością 45 tysięcy kilometrów na godzinę, dlatego też doba trwa tam zaledwie 10 godzin. Dzięki temu Jowisz jest najszybciej obracającą się planetą w naszym Układzie Słonecznym. Gigant potrzebuje jednak aż 11 lat na to, aby obiec Słońce, mimo iż pędząc po orbicie w ciągu każdej sekundy pokonuje dystans 13 kilometrów. Poniżej więcej na temat Jowisza.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,344,548 unikalne wizyty