Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 07-3-2021 03:55:40

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

O tym jak rodzi się pasja do gwiazd

Niebo za oknem jowisz Autor: Mariusz Rudziński. Księzyce Jowisza w czasie opozycji w dniu 29.11.2011r.W tym przypadku gwiazdy są jedynie atrybutem tego wydarzenia, w wręcz ciągu wydarzeń jaki zachodzi w młodym człowieku, w którym budzi się wielka pasja, a być może nawet coś więcej. Nasz wspaniały kolega, Mariusz Rudziński, opisuje nam jak taka przemiana zachodzi potrafimy patrzeć i wiedzieć (to są niestety dwie różne umiejętności). Nie jest bowiem regułą, że z ojca na syna przechodzi życiowe zainteresowanie.

Opozycja Jowisza daje wyjątkową okazję do tego by zainteresować się zmianami jakie zachodzą w naturze. Często oczekujemy zmian szybkich, dynamicznych i dających się łatwo obserwować, ale natura taka nie jest. Nauka tej cierpliwości to jeden z najważniejszych czynników każdego hobby. Poznajmy więc z dwóch różnych perspektyw można zobaczyć podpatrując naturę kosmosu. Ważne jest by nie tylko ogarnąć jak to się dzieje, ale przede wszystkim dlaczego tak się dzieje.
29-10-2011 dziś opozycja Jowisza.

slowaKluczowe Przelot samolotu na wieczornym niebie. Autor: MR Według prognozy pogody ICM powinno być bezchmurnie.

Nie mogę doczekać się wieczora. Przechodząc przez podwórko zauważyłem przelatujący samolot, który zostawił za sobą smugę kondensacyjną. Nie wiem czy ktoś jeszcze podzieli moje zdanie, ale wydaje mi się ze wiatr tak ją rozgonił, że powstał napis JOWISZ.

slowaKluczowe Autor: MR. Przelot ISS Święto opozycji rozpocząłem już o godz. 18:50. To właśnie o tej porze nad moim domem ma przelecieć Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Ustawiłem teleskop, powiększenie 40x. Spróbuję złapać ISS w okularze teleskopu i prowadzić tak długo jak się uda.

18:50 stacja wyłania się zza horyzontu, ustawiam na nią szukacz i po chwili mam ją w okularze! Pięknie widać panele słoneczne ale blask odbitego światła jest bardzo silny. Następnym razem spróbuje zastosować filtr księżycowy, może wtedy uda się zobaczyć więcej szczegółów. Udaje mi się stację śledzić prawie do zenitu. W tej pozycji ciężko już patrzeć w okular;) ISS przelatuje nad moim domem

Linia powstała na zdjęciu zdaje się pokazywać skąd wkrótce wyłoni się Jowisz, który na dzisiejszą noc przygotował niezły spektakl. Oprócz tego ze znalazł się najbliżej Ziemi, właśnie dziś pokaże jak przez jego tarczę przetoczy się cień jednego z jego księżyców, Io, a potem dołączy do niego Wielka Czerwona Plama. Wg tabeli ze strony http://www.skyandtelescope.com/skytel/beyondthepage/121258424.html. Powinna nam się ukazać o godz. 23:51 UTC czyli o 1:51 naszego czasu.

Mój syn Piotr widząc moje przygotowania do dzisiejszych obserwacji zaczął dopytywać co i jak. Po dłuższej rozmowie na temat moich planów postanowił towarzyszyć mi w obserwacjach, czym zrobił mi wielką przyjemność.

slowaKluczowe Autor: MR Godz. 23:10 wystawiamy teleskop. Pokazuje synowi jak orientuje się teleskop na gwiazdę polarną, zakładam okular 24mm i już możemy zobaczyć Jowisza i jego cztery największe księżyce. 23:30, Io wydaje się być już bardzo blisko tarczy

Ale to jeszcze jakieś 20 minut zanim dotrze do brzegu swej macierzystej planety i rzuci na nią swój niewielki cień.

slowaKluczowe Autor: MR Godz. 23:43 Io wydaje się dotykać planety Zmieniam okular na 8mm, dodaje Barlowa 2X i już obserwujemy jak cień księżyca coraz dalej przesuwa się po tarczy . W międzyczasie tłumaczę Piotrowi czym dokładnie jest opozycja planety zewnętrznej, że takie zdarzenie ma miejsce raz do roku i właśnie wtedy Jowisz , Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii i obie planety znajdują się po tej samej stronie Słońca.

Od czasu do czasu niebo przeszywają meteory. Większość to prawdopodobnie maruderzy z okolic Oriona (Orionidy), ale jeden dość jasny (ok. 0 mag) wypadł Wielkiej Niedźwiedzicy spod ogona;) Godz. 0:18

slowaKluczowe Autor: MR Po prawej stronie planety pojawia się pogrubienie południowego pasa ciemnych chmur, myślę że to WCP zaczyna wyłaniać się zza brzegu tarczy, chociaż wg tabeli powinna się pokazać dopiero za pół godz.

slowaKluczowe Autor: MR Godz. 0:22 tak to WCP goni cień Io, teraz widać ją nieco wyraźniej. Nie wiem dlaczego czas nie zgadza się z tabelą podana na stronie której link mieliśmy wyżej ale nie to jest w tej chwili najważniejsze…

Piotr trochę zmarzł a i motywację miał chyba nieco mniejszą więc postanowił pójść do domu spać, i tak cieszę się że do tej pory towarzyszył mi w obserwacjach. Zadał 1286 pytań z astronomii, na które z radością udzielałem mu odpowiedzi.

slowaKluczowe Autor: MR Warunki do obserwacji co kilka minut to się poprawiają to nieco pogarszają, co jakiś czas nachodzi mgła, cały teleskop zroszony jest wodą. Zaczyna parować okular ale suszarka do włosów załatwia sprawę.

Godz. 01:17 cień Io przebył już ponad połowę drogi. WCP przetacza się przez planetę jak gigantyczny huragan kategorii 99 tej. Pamiętajmy ze Czerwona Plama to ok. dwie średnice naszej planety a prędkość wiatru wiejącego w jej wnętrzu to nawet 640 km/h.

slowaKluczowe Autor: MR Godz. 01:25, przyniosłem sobie z domu taboret, teraz do końca mogę wygodnie prześledzić przejście Io . Do godz. 01:50 obserwuje jak cień Io i WCP ganiają się po Jowiszu

Godz. 01:53 Księżyc Io dociera do drugiego brzegu tarczy. Widać go na zdjęciu jako maleńką kropeczkę wystającą z tarczy Jowisza. To była wspaniała noc.

Ostatni rzut oka na całą rodzinkę i idę spać. Myślę, że godnie uczciłem tegoroczną opozycję Króla Planet.

slowaKluczowe Autor: MR slowaKluczowe Autor: MR slowaKluczowe Autor: MR

Mariusz Rudziński.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,372,765 unikalne wizyty