Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 04-3-2021 17:07:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Planetoida 2005 YU55 przeleci blisko Ziemi

Niebo za oknemplanetoida Trajektoria orbity planetoidy w rzucie orbity ZiemiAstronomowie przygotowują się do obserwacji zbliżenia planetoidy 2005 YU55 do naszej planety - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com. Planetoida 2005 YU55 zbliża się właśnie do naszej planety, by przejść najbliżej niej w nocy z 8 na 9 listopada o godzinie 0:28 naszego czasu. Najmniejsza odległość jaka będzie dzieliła nas od 2005 YU55 wynosi 324600 kilometrów czyli 85 proc. średniej odległości Księżyca od Ziemi.

Ale końca świata nie będzie. Może być nawet problem z dostrzeżeniem jej jako, że jasność absolutna obiektu jest tylko ponad 22mag. Aby ją móc dostrzec trzeba dysponować teleskopem o średnicy co najmniej 15cm. Obiekt będzie tak słabo "świecił", gdyż jego albedo jest mniejsze niż bryły węgla.
Tak bliskie przejścia planetoid nie są bardzo rzadkie, bo dochodzi do nich kilka lub kilkanaście razy w ciągu każdego roku. To, co jest wyjątkowe w obecnym zbliżeniu, to rozmiar 2005 YU55. Blisko Ziemi najczęściej przelatują ciała o średnicy kilku lub kilkunastu metrów. Tutaj mamy do czynienia z obiektem o średnicy aż 400 metrów. Spotkania z takimi obiektami są już znacznie rzadsze.

O ile, wg NASA, dla Ziemi nie ma bezpośredniego zagrożenia powodowanego bliskością asteroidy, to w środowisku astronomów pojawiły się głosy, że 2005 YU55 może uderzyć w... Księżyc. Don Yeomans, ekspert NASA, zapewnia jednak, że nie dojdzie do kolizji asteroid z naturalnym satelitą Ziemi: "Ten kosmiczny kawał skały przeleci obok naszej planety z prędkością 30 tysięcy mil na godzinę (około 13 km/s). W tym czasie Księżyc będzie w jednej czwartej swojej drogi w podróży na drugą stronę Ziemi. Oba obiekty będzie dzieliła odległość 150 tysięcy mil (ok. 241 tysięcy kilometrów) Co jeśli z jakiegoś powodu zmieni się trajektoria lotu asteroidy i mimo wszystko dojdzie do kolizji? Jakie wówczas będą jej skutki i czy zniszczenia będą duże?

Don Yeomans nie ma wątpliwości: "To byłoby znaczące wydarzenie, bez wątpienia. Nie poruszyłoby naszego naturalnego satelity, ale na pewno takie uderzenie doprowadziłoby do powstania potężnego, liczącego co najmniej 4 kilometry, krateru na powierzchni Księżyca."

Czy taki krater niósłby ze sobą jakieś zagrożenie? "Cóż, byłaby to zauważalna dziura" - żartuje ekspert z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej - "ale z pewnością nie największa w hierarchii księżycowych kraterów."

Asteroida wielkości 2005 YU55 przelatuje blisko Ziemi raz na 100 tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że zarówno astronomowie zawodowi jak i miłośnicy astronomii przygotowują się do obserwacji tego zjawiska. Maksymalny blask planetoidy będzie wynosił 11 wielkości gwiazdowych, a więc będzie ona w zasięgu typowych teleskopów amatorskich. W nocy z 8 na 9 listopada planetoida przeleci przez konstelacje Orła i Pegaza. Warunki geometryczne spotkania faworyzują obserwatorów w Zachodniej Europie i na wschodnim wybrzeżu USA.

Tak duże ciało, w tak małej odległości od Ziemi stwarza okazję do wykonania dokładnych obserwacji radarowych, które pozwalają na precyzyjne wyznaczenie kształtu i rozmiarów planetoidy. Nic więc dziwnego, że naukowcy wyciągają największe "armaty" jakie mają do dyspozycji. 2005 YU55 będzie więc na celowniku największego radioteleskopu na Ziemi znajdującego się w Arecibo, a także anten należących do Deep Space Network. Otrzymane obrazy radarowe mają pozwolić na skonstruowanie mapy planetoidy z rozdzielczością 2 metrów na piksel.


planetoida Rzut boczny trajektorii planetoidy pokazuje, że przejdzie ona nad płaszczyzna orbity Księżyca wokół Ziemi

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,364,457 unikalne wizyty