Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 23:10:13

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zagrożony Chomik

Astronautyka slowaKluczowe Sonda Fobos-Grunt mająca zbadać księżyc MarsaPolacy nie gęsi … i opracowali oraz zbudowali część rosyjskiej sondy Fobos-Grunt, która miła za zadanie zbadania Fobosa. Możemy chyba już mówić w czasie przeszłym, bo wszystko wskazuje na to, że nie uda się odzyskać panowania nad silnikami sondy. To właśnie one zawiodły w czasie wprowadzania jej na orbitę w kierunku Marsa. Na jej pokładzie jest polski Chomik mający zadanie pobrać próbki gruntu z księżyca Marsa.




Jeżeli silników nie uda się uruchomić, sonda, w której zbiornikach jest 12 ton toksycznego paliwa, za kilka tygodni może spaść na Ziemię. Jednak zdaniem większości amerykańskich ekspertów, paliwo to po prostu eksplodowałoby w górnych warstwach atmosfery i szczątki sondy nie doleciałyby do powierzchni naszej planety. Nieudany start marsjańskiej sondy to tylko jedno z całej serii niepowodzeń rosyjskiego programu kosmicznego.

slowaKluczowe Chomik - polski penetrator gruntu Fobosa Bezzałogowa sonda wartości ok. 170 mln dolarów weszła pomyślnie we wtorek na orbitę okołoziemską, wyniesiona tam z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przez rakietę nośną Zenit-2.

Po 11 minutach od oddzielenia się od Zenita-2, powinny zadziałać silniki własne sondy i skierować ją na trajektorię w kierunku Marsa. Jednak żaden z silników nie zadziałał i sonda nie mogła opuścić niskiej orbity okołoziemskiej, z której - według amerykańskich stacji namiarowych - już zaczyna się zsuwać.

Zdaniem wielu ekspertów, w tym Jamesa Oberga z agencji NASA, Rosjanie mają jeszcze duże szanse na uruchomienie silników sondy i na pomyślny przebieg misji. Przypuszczają oni, że może zawiodło jedynie oprogramowanie komputerowe.

Inni specjaliści wskazują jednak, że ostanie niepowodzenia skłaniają do postawienia pytania o stan całego rosyjskiego programu i przemysłu kosmicznego. A to już bardzo poważny problem. Z misji międzyplanetarnych możemy ewentualnie zrezygnować, ale gdy na orbicie znajdują się ludzie, a statki zaopatrzeniowe nie mogą do nich dotrzeć to problem robi się niezwykle poważny. Z takimi przypadkami mieliśmy już do czynienia. I coraz częściej dają się słyszeć głosy o potrzebie powrotu USA na ten rynek w skali takiej jak to było za czasów promów kosmicznych.

Zawsze pamiętajmy, że kosmos to skrajnie niekorzystne środowisko dla technologii i człowieka. Nawet najmniejszy błąd kosztuje tu często całe przedsięwzięcia najwyższą cenę.

Przeczytaj więcej:

1
<
#1 | jacek dnia 11/11/2011 12:44:48
Jest szansa na uratowanie rosyjskiej sondy Fobos - Grunt, która utknęła na orbicie Ziemi. Misja międzyplanetarna na jeden z księżyców Marsa rozpoczęła się dość pechowo. Bezzałogowa sonda po wyjściu z atmosfery straciła orientację w przestrzeni kosmicznej co uniemożliwiło włączenie się silników manewrowych. Część ekspertów obawia się, że aparat z 12 tonami toksycznego paliwa może runąć na Ziemię.
Tymczasem optymistyczne wieści nadeszły z Rosyjskiej Agencji Kosmicznej - "Roskosmos. Specjaliści wyjaśniający przyczyny awarii przekonują, że są w stanie przeprogramować urządzenia pokładowe i uruchomić silniki manewrowe. Operacja zostanie przeprowadzona w piątek nad ranem, gdy tylko sonda znajdzie się w zasięgu naziemnych stacji nadawczych.
"Fobos - Grunt wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. W przestrzeni kosmicznej okazało się, że urządzenia nawigacyjne nie mogą ustalić właściwej pozycji słońca co uniemożliwiło odpalenie silników manewrowych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,246,399 unikalne wizyty