Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 18:12:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Od planety do rakiety

Sekcja Astronomiczna egzoplanety Poszukiwanie egzoplanetKolejna sobota i kolejne spotkanie miłośników astronomii przy teleskopach w Żagańskim Pałacu Książęcym na którym zaplanowany, a raczej przeplanowany był ostatni punkt konferencji poświęconej Johannesowi Keplerowi, czyli obserwacje dalekiego kosmosu. Pogoda nie pozwoliła na jego realizację, ale nasza cierpliwość nie ma granic i okazji do takich spotkań będzie jeszcze wiele - nieskończenie wiele.
A wszystko zaczęło się od prostego pytania: dlaczego Eris nie jest planetą. Pan Stefan udostępnił na ekspozycję w ramach konferencji kompletowany przez siebie model układu Słonecznego z napędem zegarowym. W obecnym etapie ma on jedna z planet karłowatych - Eris. Stąd zrodziło się pytanie o to co to są planety i na ile ta definicja spełnia swoja rolę w odkryciach egzoplanet. Stąd już blisko było do projektu Planet Hunter, w którym od samego początku bierzemy udział. Projekt opiera się o dane z obserwacji prowadzonych przez projekt Kepler. Zasady pracy w tym projekcie są dość łatwe, ale w sumie jest to jeden z najtrudniejszych projektów jaki realizowany jest w ramach całego pakietu projektów GalxyZooo. To co łatwe z pozoru wymaga poświęcenia czasu i systematycznej pracy. Aby zwiększyć zaangażowanie w projekt analizy danych Instytut Astronomii w Zielonej Górze organizuje konferencje poświęcona polskiemu projektowi poszukiwania egzoplanet w oparciu o dane z Keplera. Odbędzie się ona w dniu 25 listopada 2011r. w Sali 106 kampusu A29 o godzinie 17:00. Już dzisiaj wybieramy się na nią, wszak to nasz lokalny projekt. Prowadzona będzie przez profesora Andrzeja Maciejewskiego.

Dyskusji nad planetami nie było końca. W planie mamy przeprowadzanie analiz danych z teleskopu Spitzera. Projekt edukacyjny został przygotowany przez EUHOU i dotyczy planety HD 189733b. jest to projekt stricte astronomiczny. To już nie „zabawa” w przeszukiwanie danych wstępnie opracowanych, ale analiza obrazów zawierających tranzyt planety. Mamy nadzieję, że będzie to prawdziwa naukowa zabawa nie tylko dla naszego umysłu. Ech … już grzejemy klawiaturę do pracy.

Na koniec garść danych o naszym wstąpieniu do KMO czyli Klubu Młodego Odkrywcy działającego przy Centrum Nauki Kopernik. Jak już zakończymy proces weryfikacji będziemy mogli pokazać całemu światu jak wspaniałe rzeczy można robić bawiąc się nauką, a przy okazji uczyć się i rozwijać swoją naukową ciekawość świata.

A co z rakietą?

Jest i rakieta. Przeszło 34 lata temu w kierunku najodleglejszych planet Układu Słonecznego, a jak pokazuje dzisiejsza historia jeszcze dalej, wystartowały rakiety z Voyager’ami na pokładach. W niezwykłej podróży z listem do innych cywilizacji wędrują one przez granicę heliosfery. Już nigdy nie wrócą na Ziemię. A jednak stale nadają w naszym kierunku dane z prowadzonych pomiarów z tych odległych zakątków- na sygnał przychodzi czekać nam 16 godzin. To dzięki tym niezwykłym konstrukcją możemy dowiedzieć się jak daleko sięga nasz Układ Słoneczny i co tam tak naprawdę się dzieję. Czy jeszcze kiedykolwiek zdobędziemy się na taki wyczyn by prawie sięgnąć najbliższych gwiazd. Nie wiadomo. Wiemy jednak, że obie sondy podróżują w kierunku gwiazd gwiazdozbiorów Wężownika i Lunety. Ich podróż to najwspanialsza przygoda planetarna ludzkości. Skala odkryć przerosła wszelkie oczekiwania, a z wyników pracy obu sond korzystają naukowcy do dzisiaj i stale odkrywają nowe rzeczy.

Członkowie Sieci mają za zadanie zapoznać z projektem EUHOU - Wykrywanie planet pozasłonecznych metodą tranzytów. Do zobaczenia za tydzień.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,203 unikalne wizyty