Przebieg zaćmienia Słońca. Źródło: Optyczne.plOstatnie w tym roku zaćmienie Słońca. Jako częściowe będzie obserwowane przez ... pingwiny i foki. Być może znajdzie się jakiś podróżny w tamtym miejscu by zobaczyć to niezwykłe i zawsze przyciągające uwagę ludzi zjawisko.
Mapka przedstawiająca obszar, na którym 25 listopada 2011 widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca. Obejmuje on prawie całą Antarktydę, południowy skrawek Afryki i większość Nowej Zelandii. Maksymalna faza zjawiska (około 90 procent) nastąpi o 7:20 w pobliżu wybrzeży zachodniej Antarktydy.
Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy. Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi. Schematyczny rysunek pokazujący warunki konieczne do wystąpienia zaćmienia Słońca jest zaprezentowany poniżej.
W piątkowy poranek zaćmienie Europie dane nie będzie. Ale już za 2 tygodnie (10 grudnia) Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Końcówkę zaćmienia Srebrnego Globu zobaczymy także w Polsce.
Częściowe zaćmienie Słońca. Cień Księżyca przechodzi pod południowymi obszarami biegunowymi Ziemi. Zaćmienie widoczne będzie na całym obszarze Antarktydy i Oceanu Antarktycznego, jak również na południowym cyplu Afryki oraz na Tasmanii i Nowej Zelandii. Faza maksymalna równa 0,9046 nastąpi o godzinie 6
h20
m16,6
s i będzie widoczna u wybrzeży Antarktydy w punkcie o współrzędnych
φ
= 68°48'S,
λ
= 81°17'W. Geocentryczne złączenie Słońca i Księżyca w rektascensji nastąpi 25 listopada 2011 o godzinie 6
h09
m39,5
s. W Polsce zaćmienie niewidoczne.
Przeczytaj więcej: