Kalendarz

<< Luty 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:4,642
Wczoraj:1,249
W tym tygodniu:8,282
W tym miesiącu:61,140
W tym roku:111,680
Wszystkich:13,875,051

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 6:50
Zachód słońca: 17:33
>Dzień trwa:
10 Godzin 43 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 7:53
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda

Księżyc


Data: 26-2-2020 19:44:19

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Fotometria - bohater zajęć Sekcji

Sekcja Astronomiczna spitzer,egzoplanety Wyniki obserwacji teleskopem Spitzera wykorzystaliśmy na zajęciach do odkrycia planety pozasłonecznejBadania w podczerwieni dają niezwykłe możliwości w astronomii. Dzięki tej technice obserwacji możemy dostrzec obiekty, których w świetle widzialnym nie widać zza obłoków pyłu, a to za sprawą dużej długości fali światła czerwonego, która dzięki temu przenika obłok, normalnie zasłaniające ich widok.


Wykorzystanie podczerwieni zawdzięczamy … II Wojnie Światowej, a w zasadzie jej końcowi. Wynalezione w czasie jej trwania detektory promieniowania podczerwonego zostały zastosowane w astronomii. Choć były mało czułe jak na potrzeby tych badań, okazały się bezcenne. Po ich udoskonaleniu jesteśmy wstanie badać kosmos jak nigdy dotąd. To bardzo ważne, gdyż często laicy uważają, że najpierw wygoda i komfort a potem skuteczność. Choć nasze oczy nie widzą w tej długości fali elektromagnetycznej, to dopiero przy jej wykorzystaniu możemy dokonywać prawdziwych odkryć.

Kolejne satelity i teleskopy są wyposażane w detektory, które przynajmniej widzą w bliskiej podczerwieni. Typowym przykładem zastosowania tego genialnego rozwiązania jest teleskop Spitzer’a - (ang. SST Spitzer Space Telescope, wcześniej znany jako Space Infrared Telescope Facility).

wykres,tranzyt Wykres przedstawia wyniki pomiarów fotometrycznych trzech gwiazd, z których jedna jest przesłaniana przez planetę Na dzisiejszych zajęciach Sekcji zajęliśmy się kontynuowaniem odkryć planet poza słonecznych. Projekt PlanetHhunter, w którego otwarciu polskiej edycji wzięliśmy wczoraj udział w ramach warsztatów Odkrywcy Planet, pozwala na analizę danych z teleskopu Kepler. Dane te są już wstępnie obrobione. Zrobione zdjęcia są przetworzone i dokonane są z nich pomiary jasności gwiazd. My mamy jednie wykonać poszukiwania odpowiednich zmian w utworzonych wykresie.

Na dzisiejszym spotkaniu zajęliśmy się tym pierwszym etapem tworzenia zbioru informacji do poszukiwania tranzytów a co za tym idzie do poszukiwania egzoplanet. Oczywiście ćwiczenie to ma nas najpierw nauczyć jak dokonuje się pomiarów ze zdjęć astronomicznych.

Analizie poddane były zdjęcia zrobione przez teleskop Spitzera. Przy pomocy programu SalsaJ dokonaliśmy przetworzenia zdjęć tak by można było wykonać pomiary fotometryczne. Po wykonaniu pomiarów uzyskaliśmy zbiory danych, które przenieśliśmy do arkusza kalkulacyjnego. Tam poddaliśmy je normalizacji, jako, że badaniu poddane były trzy gwiazdy i aby je porównać trzeba było je „sprowadzić” do jednej skali. Odchylenie standardowe pozwolą na ocenę wyników obliczeń. Z tak przygotowanych danych powstały pierwsze wykresy zmian jasności. Postanowiliśmy, że dalszą część analizy przeprowadzimy na kolejnych zajęciach. Już po pierwszych wykresach widać gdzie znajduje się tranzyt planety, ale cóż się dziwić. Dane zostały specjalnie przygotowane przez zespół astronomów z EUHOU. Wiedząc jakich wyników się spodziewamy mogliśmy wszyscy, od najstarszego do najmłodszego i odwrotnie nauczyć się jak należy wykonać zadanie i odkryć planetę krążącą wokół innej gwiazdy.

Warsztat ten jest nam potrzebny do badania zmienności gwiazd i już samodzielnego szukania tranzytów z materiałów jakie są dostępne w katalogach publicznych. A w przyszłości też danych, które sami utworzymy ze swoich obserwacji. Dobre kamery do celów astronomicznych, nawet te amatorskie, tworzą obrazy w formacie FITS, a on daje takie możliwości analizy otrzymanego sygnału.

Jesteśmy tez w trakcie opracowania materiałów z naszej konferencji poświęconej Johannesowi Keplerowi. Wzorem ku takiemu opracowaniu jest wydanie jakie przygotowali miłośnicy astronomii w Szczecinku w roku 1983, gdzie pod opieką Pana Adama Giedrysa odbyło się XIX seminarium astronomiczne. Po tym seminarium w naszej bibliotece zostało właśnie takie książkowe wydanie przygotowanych referatów. Referaty te przygotowali miłośnicy astronomii, tacy sami jak my w Żaganiu. Opracowanie to trafi w wersji elektronicznej i drukowanej (jak znajdą się środki na to) w każdej szkole i bibliotece. A za rok mamy nadzieję, że wszystkie szkoły staną w szranki takich zawodów ku chwale nauki.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
21,992,808 unikalne wizyty