Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 08-3-2021 19:35:18

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Dzisiaj zaćmeinie Księżyca

Niebo za oknem zaćmienie Zaćmienie KsiężycaDzisiaj wieczorem będzie miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc na kilkadziesiąt minut zmieni swą barwę na krwisto czerwoną. Będzie to oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca.

Wieczorem Księżyc, Ziemia i Słońce znajdą się na jednej linii, czego efektem będzie możliwość obserwowania zaćmienia Księżyca.

Niestety w naszym kraju nie ujrzymy całego zaćmienia, lecz jego część, na szczęście tą najbardziej emocjonującą, choć nie wszędzie.

Chętnych do obserwacji zaćmienia przez teleskopy astronomiczne zapraszamy na 15:30 przed Żagański Pałac Książęcy. Będzie tu można się spotkać z Sekcją Astronomiczną Centrum Kultury.
Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 12:33, ale wówczas będzie jeszcze jasno, więc pierwszej fazy zjawiska nie zobaczymy. Księżyc pod horyzontem zacznie wchodzić najpierw półcień, a następnie w główny cień Ziemi.

W Polsce zaćmienie rozpocznie się w momencie, kiedy przynajmniej część Księżyca wyłoni się zza linii horyzontu. Nastąpi to krótko po godzinie 15:00. Wówczas najlepiej wybrać się na otwartą przestrzeń i patrzeć w kierunku północno-wschodniego horyzontu.

Mieszkańcy północno-wschodniej części naszego kraju mają szansę ujrzeć całą maksymalną fazę zaćmienia. To będzie moment, kiedy Księżyc w całości pogrąży się w ziemskim cieniu, jednocześnie zmieniając swą barwę na czerwono-brązową. Może się zdarzyć, że całkowicie zniknie nam z oczu.

Tym razem mamy podwójne szczęście, ponieważ nad horyzontem Księżyc z powodu złudzenia optycznego wydaje się nam większy niż jest w rzeczywistości. To będzie idealny cel dla fotografów. Warto korzystać z teleskopu lub lornetki, bo widok będzie niesamowity.

Im dalej na południowy zachód kraju, tym Księżyc wzejdzie później i tym samym krócej trwać będzie faza maksymalna. W najgorszej sytuacji znajdą się mieszkańcy dzielnic południowo-zachodnich, gdzie całkowite zaćmienie nie będzie widoczne, bo Księżyc wstanie już po jego zakończeniu.

Wszyscy jednak zobaczymy zaćmienie częściowe, gdy Księżyc będzie się wyłaniać najpierw z głównego cienia (od godziny 15:57), a następnie z półcienia (od godziny 17:18). Ostateczny kres zaćmienia nastąpi o 18:30, gdy Księżyc znajdować się będzie średnio wysoko na wschodnim niebie.

Zjawisko będzie widoczne wszędzie tam, gdzie panować będzie noc, czyli jedynie poza zachodnią Afryką, Ameryką Południową i Antarktydą. Zaćmienie Księżyca ma miejsce wówczas, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a Księżyc "wchodzi" w cień Ziemi. Mimo, że wiemy już jak obserwować to fascynujące zjawisko, pozostaje jeszcze najważniejsze, czyli pogoda.

Czy pogoda będzie nam sprzyjać?

Niestety to właśnie ona psuła niemal wszystkie ostatnie zaćmienia. Tym razem jednak będzie inaczej. W całej południowej Polsce prawdopodobieństwo pogodnego nieba podczas zaćmienia wynosi 70-80 procent.

Zmniejsza się ono w kierunku północnym. Na zachodzie, wschodzie i w centrum prawdopodobieństwo zobaczenia maksymalnej fazy zaćmienia wynosi 40-50 procent, zaś na północy i północnym wschodzie kraju 30-40 procent.

To zdecydowanie najlepsze warunki do obserwacji w ostatnich latach, dlatego warto wybrać się poza miasto i śledzić najważniejsze fazy zjawiska już począwszy od godziny 15:15.

Temperatura powietrza spadnie w tym czasie do około 1-3 stopni, a więc trzeba będzie pomyśleć o naprawdę ciepłym ubraniu. Szczegółowa prognoza pogody na czas zaćmienia jest dostępna dla każdego miejsca w Polsce w prognozie dla astronomów, do której bezpośredni link zamieszczamy pod artykułem.

Podano za:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,378,444 unikalne wizyty