Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 06:19:14

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Koninkcje planet z Księżycem

Niebo za oknem koniunkcja, planet Koniunkcja Planet w układzie słonecznym nie prowadzi do żadnych katastrofalnych zjawisk, ale jest wyjątkowo ciekawe zjawisko na niebie. Planety ustawiają się w równym rzędzie na niebie.Planety tez nie lubią być zbyt długo same, przynajmniej od czasu do czasu. Udają się wtedy na spotkania z innymi towarzyszami naszego Układu Słonecznego. Poważnym problemem jest spotkanie się z Wenus lub Merkurym, ale choć rzadko i od nich starają się nie stronić. Oczywiście z tego powodu nie dochodzi do żadnych katastrofalnych wydarzeń, choć czarnowidztwo jest przez wielu uprawiane w takim momencie. Ziemia się jednak nie rozpada na drobne kawałki, a po spotkaniu każda z planet idzie w swoja stronę.

Koniunkcje to są wyjątkowe spotkania na tyle, że pozwalają nam znaleźć je na niebie znacznie łatwiej niż zwykle. Szczególnym towarzyszem koniunkcji jest Księżyc, bo tego nikt nie ma problemu odnaleźć. Przy jego pomocy doszukamy się pozostałych, szczególnie tych słabo błyszczących na firmamencie. Zobaczmy jak to będzie w najbliższym czasie.


W drugiej połowie grudnia czekają nas jeszcze cztery koniunkcje Księżyca z planetami. Niektóre z nich będą szczególnie atrakcyjne, dlatego nie można ich przegapić. Najbliższe spotkanie już w sobotę.

Koniunkcja to zbliżenie się dwóch ciał niebieskich. Księżyc podczas swojego prawie miesięcznego obiegu wokół Ziemi spotyka się nie tylko z gwiazdami, lecz także z planetami.

Jako, że te drugie często bywają jaśniejsze od gwiazd, mamy możliwość podziwiania ciekawych spektaklów.

Ostatnio mogliśmy się zachwycać spotkaniem Księżyca z Jowiszem, a już w sobotni (17.12) poranek na drodze naszego naturalnego satelity znajdzie się Mars.
Do spotkania dojdzie na tle gwiazdozbioru Lwa. Przed świtem Czerwona Planeta będzie jaśnieć światłem odbitym powyżej Księżyca, który będzie się zbliżać do ostatniej kwadry, więc ujrzymy oświetloną więcej niż całą lewą połowę jego tarczy. Obu obiektów należy szukać wysoko na niebie południowym.

W przyszły wtorek (20.12) Księżyc zbliży się do Saturna. Mniej więcej 45 minut przed wschodem słońca ujrzymy je między wschodnim a południowym horyzontem w gwiazdozbiorze Panny. Księżyc z postaci wąskiego rogalika znajdować się będzie poniżej Saturna.

Trzecia koniunkcja będzie miała miejsce 22 i 23 grudnia nad ranem i będzie związana z Merkurym. Pierwszego dnia Księżyc znajdzie się na prawo od Merkurego i będzie się zbliżać do nowiu.
Ujrzymy bardzo wąski sierp. 23 grudnia Księżyc pojawi się dokładnie pod planetą. Warto więc wybrać się na obserwację mniej więcej 45 minut przed wschodem Słońca poza obszar zabudowany, gdzie nic nie przysłoni nam horyzontu.

Podczas Bożego Narodzenia przyjdzie czas na spotkanie Księżyca z Wenus, czyli najjaśniejszą planetą ziemskiego nieba. Wieczorem, trzy kwadranse po zachodzie słońca, Wenus będzie panować nad południowo-zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Koziorożca.

26 i 27 grudnia wieczorem w jej pobliżu znajdzie się Księżyc tuż po nowiu, a więc w postaci wąskiego sierpa. Koniunkcje zapowiadają się wyśmienicie, zwłaszcza w przypadku Merkurego, dlatego pozostaje mieć nadzieję, że pogoda dopisze i pozwoli nam skorzystać z uroków nieba podczas najdłuższych nocy w całym roku.

Każdemu z nas wydaje się, że planety co pewien czas spotykają się na niebie w niewielkich odległościach i nie ma w tym nic szczególnego. I tak jest w rzeczywistości, jeżeli bierzemy pod uwagę zbliżenia dwóch lub trzech planet. W przypadku pięciu planet i to na dodatek najjaśniejszych, widocznych gołym okiem jest to zjawisko bardzo rzadkie.

Spotkanie takie musi nastąpić w pobliżu Słońca, gdzie stale przebywają Merkury i Wenus, przy dogodnym usytuowaniu wszystkich planet względem ekliptyki. Taką sytuację mieliśmy obecnie, gdy nawet Merkury zachodził ponad dwie godziny po naszej dziennej gwieździe.

Niestety na kolejne zbliżenia będziemy musieli czekać prawie 20 lat, aż do momentu ponownego spotkania na niebie planet olbrzymów - Jowisza i Saturna. Dodatkowo, nigdy w tym czasie wszystkie jasne planety nie spotkają się razem w dogodnych warunkach obserwacyjnych.

Do następnego zbliżenia dojdzie na początku września 2040 roku w gwiazdozbiorze Panny. Wszystkie jasne planety spotkają się w bardzo małej odległości, około 10 stopni, a 8 września dołączy do nich Księżyc. Niestety jesienne, wieczorne położenie ekliptyki w stosunku do horyzontu jest na tyle niekorzystne, że ta piękna koniunkcja będzie bardzo trudna do obserwacji. Chyba, że udamy się w celu jej obserwacji na południową półkulę Ziemi.

Przełomowym będzie rok 2060, który będzie wręcz obfitował w piękne koniunkcje planet, Księżyca i jasnych gwiazd. 3 i 4 kwietnia tego roku na wieczornym niebie spotkają się Wenus, Jowisz, Saturn oraz Księżyc. Dzień później pięknie błyszcząca Wenus (-4.5 mag.) znajdzie się na tle gromady otwartej Plejad. Na początku maja spotkają się już cztery planety, gdyż do wcześniej wymienionych dołączy Merkury. Zbliżenie to będzie bardzo podobne do obecnego, zabraknie jedynie Marsa ale za to Jowisz będzie o wiele bliżej. Niedługo potem wszystkie planety przejdą z nieba wieczornego na poranne. I wreszcie po 58 latach dojdzie do koniunkcji, którą śmiało można określić mianem Wielkiej.

17 lipca na tle gwiazdozbiorów Byka i Bliźniąt spotkają się Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn i Neptun. W odległości 1,5 stopnia od Wenus przebywającej w Hiadach będzie błyszczał Aldebaran. Najwcześniej wzejdzie Saturn, ponad 3 godziny przed Słońcem, chwilę później Wenus, a potem kolejno Neptun, Jowisz, Mars i Merkury. Czekajmy więc wytrwale.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,886 unikalne wizyty