Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:58:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Audiencja u Króla Planet

Sekcja Astronomiczna slowaKluczowe Autor Damian PEACHOd kiedy Galileusz skierował na niego swoją lunetę, odtąd całkowicie zmienił się nasz obraz tej planety. A zmiany postępują nadal do dzisiaj i jeszcze nie jedno przyjdzie nam odkryć w tym gazowym olbrzymie. nic wiec dziwnego, że gdy z rzadka przychodzi nam obserwować go tej zimy na niebie, warto poświęcić nieco czasu na uzupełnienie wiedzy jaką dzisiaj mamy o nim i jego małym układzie planetarnym.


Tak to zrobiliśmy na naszym sobotnim spotkaniu Sekcji.

Święta nie sprzyjały naszym spotkaniom w 2011 roku. Często wypadały w okolicach sobót a Wigilia i Sylwestra to już pobiły w tym zakresie rekord. Do tego 2012 zaczął się świętem Trzech Króli i znowu długi weekend, a za tym same problemy … nic to, damy radę.

Może dlatego Stefan przypomniał nam ostatnie koncepcje zmiany kalendarza. Kaidy miesiąc 30 dni i zaczynamy go od niedzieli. Do tego nie ma lat przestępnych i jeszcze kilka ciekawostek w tej materii. Jak podaje prasa i radio w tym roku bez urlopu jest 1/3 wolna. Same weekendy i święta. A tak naprawdę tylko więcej roboty bierzemy do domu. Dzieciaki więcej muszą uczyć się same walcząc każdego tygodnia z niezliczoną ilością sprawdzianów i kartkówek. Samo życie.

Nasz Kalendarz Astronomiczny na 2012 zyskał już końcowy kształt i ma jeszcze 366 dni oraz przestępny luty. Mankamenty usunięte a całość nadaje się już do drukowania. Ogólnie w sieci jest bardzo pozytywnie oceniany. Nie tylko ładny ale i praktyczny. Jest kilku innych w Polsce którzy podjęli się stworzenia astro kalendarza, ale nikt nie podjął się tego w takiej formie. I dobrze, bo nie powtarzamy się tylko każdy tworzy coś odmiennego.

W niedziele odbyła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach której trwa do 20 stycznia licytacja miejsca na panelu polskiego satelity Brite-pl. Obejrzeliśmy o nim filmową prezentację a w niedzielę śledziliśmy pokaz w telewizji. Aukcja jest na Allegro w trzech wersjach.

kometa D/Shoemaker-Levy 9 (nazwa klasyfikacyjna D/1993 F2 gdzie litera D oznacza "defunct" - nieistniejący, zlikwidowany) – kometa należąca do rodziny komet Jowisza, odkryta 24 marca 1993 roku przez Carolyn i Eugene'a Shoemakerów oraz Davida Levy'ego. Reszta czasu upłynęła na audiencji u samego Króla Planet. Od wieków był w we wszystkich cywilizacjach oceniany bardzo pozytywnie i przypisywano mu pozytywna moc, w przeciwieństwie np. do Saturna. Ogromny, bo 100 razy większy (średnica), rządzi ruchami w całym układzie Słonecznym zaraz po Słońcu. To dzięki niemu spotykamy komety na naszym niebie, a przy okazji możemy spać nieco spokojniej – wielki odkurzacz czuwa. Dał o tym przykład przy spotkaniu w 1994 roku z Shoemaker-Levy 9. Jego świat ponad 60 księżyców, z czego jeszcze więcej jest nieznanych (bardziej to planetoidy i meteoryty niż księżyce), przyciąga niespotykana uwagę. A zjawiska zachodzące na nich to prawdziwa gratka dla każdego astronoma.

Kto zliczy nasze wyprawy do niego? Najsłynniejsze to Voyagery i Galileo. Pokazały nie tylko piękno tego świata ale dały nam materiał do odkryć na wiele, wiele lat. Gdy doliczymy do tego obserwacje z Ziemi i z orbity, to jest tego dość sporo. Przy okazji to bardzo wdzięczny obiekt dla amatorów. Dzięki tym wszystkim badaniom mamy już więcej wiedzy o nim niż domysłów. A to dopiero początek.

Do tego tematu spotkania skłoniło nas ostatnie wydanie Encyklopedii poświęcone w całości Jowiszowi. Najnowsza wyprawa do Jowisza przyciąga kolejną uwagę nas wszystkich. Ponieważ wiemy już jak stawiać sobie kolejne pytania o jego tajemnice, to mamy szanse poznać znacznie więcej niż sobie byliśmy w stanie wyobrazić. Choć nasza wyobraźnia z przed lat zapowiadała, że będziemy w 2012 znacznie dalej w tych badaniach … tylko kto przewidział wojny? Czy nie szkoda na nie kasy i czasu? Szkoda i to bardzo.

Jeszcze gdyby tylko pogoda dała nam szanse na obserwacje tego przyjaciela, to byłby już szczyt szczęścia. Już bardzo tęsknimy za gwiazdami. Tym bardziej że szykuje się kolejny etap Globe at Night. Za tydzień warsztaty dla wszystkich. Warto zaprosić kolegów i znajomych oraz nauczycieli. Dobra zabawa murowana.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,148 unikalne wizyty