Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
2012 rok ot 50 rocznica ESOVLT to najsłynniejszy skrót astronomiczny na świecie. Chyba nie ma już ucznia, który nie wie co on oznacza. Wszystkim wiąże się on z niepowtarzalnie pięknymi obrazami kosmosu. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo cała prawda o VLT kryje się daleko na pustyni Atacama. National Geographic przygotowała niesamowitą podróż dla widzów po niezwykłościach największych teleskopów świata. Już jutro (czwartek 11 stycznia) na kanale nPremium 3 o godzinie 1120 przez 50 minut będziemy poznawać tajemnice 8 teleskopów i przyszłość Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu w filmie pt. "Oko Ziemi".
"Olśniewający wizualnie dokument produkcji National Geographic. Dzięki życiu jednego z najbardziej zaawansowanych teleskopów świata przeniesiemy się w przestrzeń kosmiczną i odbędziemy fascynującą podróż po naszej galaktyce."
Film jest dostępny również na innych kanałach telewizji cyfrowej. A jest to jedno z tych 50 minut, które warto spędzić przed szklanym ekranem. Dlatego jeśli nie macie dostępu do telewizji n, to śmiało szukajcie go u swoich dostawców. Film jest również dostępny w wersji 3D, co dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu jest niezwykłą gratką.
Cóż tam możemy takiego wyjątkowego zobaczyć? VLT to spełnienie marzeń człowieka. To najbardziej zaawansowana technologia na ziemi. Cały kompleks jest na kosmicznym odludziu. Dokoła tylko kamienie i piach. Jeśli nie weźmiesz ze sobą czegoś co potrzebujesz, to do najbliższego miasteczka jest 120 km. Codziennie potężna cysterna przywozi 20tys. litrów wody. Jest to jedyne miejsce na ziemi gdzie wydawany jest północny lunch, co w sumie daje cztery posiłki na dobę.
W większości przypadków astronomowie nie muszą być na miejscu by prowadzić obserwacje i badania. Ale mimo to zawsze przy teleskopie pracują naukowcy, którzy sami wykonują zadania obserwacyjne. Taka praca wymaga ogromnego przygotowania z ich strony. A i tak, jak wspominają na miejscu przed kamerą, nie uchronią się przed własnymi błędami. O przyjeździe tu marzą przez całe życie. Nie są to jedyni marzyciele, których pasją jest praca w tym zaczarowanym i wyjątkowym miejscu.
Najliczniejszą grupą pracowników VLT są inżynierowie obsługujący cały kompleks. Naprawy, konserwacja i przygotowania do nocnych obserwacji, to ich chleb codzienny. Wymieniają uszkodzone komponenty, montują nowe detektory, konserwują zespoły mechaniczne a co pół roku regenerują powierzchnie zwierciadeł czterech kolosów.
Gdy przychodzi wieczór Oczy Ziemi otwierają się na Kosmos. Wszystko dlatego, że jest to najlepsze miejsce na lokalizację takich teleskopów. Z tego powodu ESO niespełna 20km od VLT postanowiło zbudować Ekstremalnie Wielki Teleskop. Z filmu dowiemy się też jak przebiega taka operacja wyboru miejsca pod przyszłą inwestycję. Ale to już zupełnie inna historia.
Filmowi można wystawić jak najlepsze rekomendacje. Kiedy do tego odwiedzimy przygotowaną przez największych popularyzatorów astronomii w Polsce, polskojęzyczną wersję strony ESO, zrozumiemy jak niezwykłe są to Oczy Ziemi.