Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 18:13:59

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Oko Ziemi

Filmy ESO, VLT 2012 rok ot 50 rocznica ESOVLT to najsłynniejszy skrót astronomiczny na świecie. Chyba nie ma już ucznia, który nie wie co on oznacza. Wszystkim wiąże się on z niepowtarzalnie pięknymi obrazami kosmosu. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo cała prawda o VLT kryje się daleko na pustyni Atacama.


National Geographic przygotowała niesamowitą podróż dla widzów po niezwykłościach największych teleskopów świata. Już jutro (czwartek 11 stycznia) na kanale nPremium 3 o godzinie 1120 przez 50 minut będziemy poznawać tajemnice 8 teleskopów i przyszłość Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu w filmie pt. "Oko Ziemi".

"Olśniewający wizualnie dokument produkcji National Geographic. Dzięki życiu jednego z najbardziej zaawansowanych teleskopów świata przeniesiemy się w przestrzeń kosmiczną i odbędziemy fascynującą podróż po naszej galaktyce."

Film jest dostępny również na innych kanałach telewizji cyfrowej. A jest to jedno z tych 50 minut, które warto spędzić przed szklanym ekranem. Dlatego jeśli nie macie dostępu do telewizji n, to śmiało szukajcie go u swoich dostawców. Film jest również dostępny w wersji 3D, co dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu jest niezwykłą gratką.

Cóż tam możemy takiego wyjątkowego zobaczyć? VLT to spełnienie marzeń człowieka. To najbardziej zaawansowana technologia na ziemi. Cały kompleks jest na kosmicznym odludziu. Dokoła tylko kamienie i piach. Jeśli nie weźmiesz ze sobą czegoś co potrzebujesz, to do najbliższego miasteczka jest 120 km. Codziennie potężna cysterna przywozi 20tys. litrów wody. Jest to jedyne miejsce na ziemi gdzie wydawany jest północny lunch, co w sumie daje cztery posiłki na dobę.

W większości przypadków astronomowie nie muszą być na miejscu by prowadzić obserwacje i badania. Ale mimo to zawsze przy teleskopie pracują naukowcy, którzy sami wykonują zadania obserwacyjne. Taka praca wymaga ogromnego przygotowania z ich strony. A i tak, jak wspominają na miejscu przed kamerą, nie uchronią się przed własnymi błędami. O przyjeździe tu marzą przez całe życie. Nie są to jedyni marzyciele, których pasją jest praca w tym zaczarowanym i wyjątkowym miejscu.

Najliczniejszą grupą pracowników VLT są inżynierowie obsługujący cały kompleks. Naprawy, konserwacja i przygotowania do nocnych obserwacji, to ich chleb codzienny. Wymieniają uszkodzone komponenty, montują nowe detektory, konserwują zespoły mechaniczne a co pół roku regenerują powierzchnie zwierciadeł czterech kolosów.

Gdy przychodzi wieczór Oczy Ziemi otwierają się na Kosmos. Wszystko dlatego, że jest to najlepsze miejsce na lokalizację takich teleskopów. Z tego powodu ESO niespełna 20km od VLT postanowiło zbudować Ekstremalnie Wielki Teleskop. Z filmu dowiemy się też jak przebiega taka operacja wyboru miejsca pod przyszłą inwestycję. Ale to już zupełnie inna historia.

Filmowi można wystawić jak najlepsze rekomendacje. Kiedy do tego odwiedzimy przygotowaną przez największych popularyzatorów astronomii w Polsce, polskojęzyczną wersję strony ESO, zrozumiemy jak niezwykłe są to Oczy Ziemi.Wersja 3DTaka będzie przyszłość ...Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,574,521 unikalne wizyty