Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 27-2-2021 07:01:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zagadka maksimum aktywności słonecznej

Niebo za oknemsłońce, aktywnośćOd obserwacji zjawiska plam słonecznych przez miłośnika astronomii Samuela Heinricha Schwabe zapoczątkowanych w 1826 roku i prowadzonych przez niego przez 17 lat, obserwowana jest słoneczna aktywność z cyklem zmienności co mniej więcej 11 lat. Ilość plam to jedynie jeden z objawów tej aktywności. Pole magnetyczne plam zmienia się w cyklu 22 lata. A elementów zmienności jest znacznie więcej.

Niestety nie znamy istoty fizycznej jaka leży u podstaw tej aktywności. Szczególnie regularność zmian stanowi największa gadkę. Do tego dochodzą nieregularności i korelacje ze stanem pogody i klimatu na Ziemi. Dzisiaj wiemy, że pole magnetyczne Słońca oddziałuje z polem galaktycznym i tym samym wpływa na zmiany zachodzące w całym okładzie słonecznym. Dlaczego jednak czasami dochodzi do tak silnych wpływów na klimat na Ziemi, tego nie potrafimy dzisiaj wytłumaczyć. Wynika to ze złożoności opisu matematycznego jaki byłby wymagany. Wygląda to tak jakby trzepot skrzydeł motyla na Hawajach wywoływał huragan na drugim końcu świata. Czego możemy się więc spodziewać?


W ubiegłym roku aktywność słoneczna gwałtownie rosła i nagle się zatrzymała. Początek tego roku to czas wyjątkowego spokoju, ale może to być tylko cisza przed wielką burzą... magnetyczną.

Za rok spodziewamy się maksimum 24. cyklu słonecznego. To oznacza, że najbliższa nam gwiazda będzie wykazywać największą aktywność od początku dwudziestego pierwszego wieku.

Tymczasem w momencie, kiedy plam na Słońcu powinno być bardzo dużo, jest ich wyjątkowo mało. Mizerna aktywność utrzymuje się od początku roku i jak na razie nic nie wskazuje, żeby miało się to szybko zmienić.

Z najnowszych prognoz NOAA/SWPC, że aż do 6 lutego aktywność słoneczna pozostanie na niskim poziomie z niewielką szansą na wybuchy klasy M.

Nie oczekuje się żadnej eksplozji klasy X, które zazwyczaj świadczą o bardzo wysokiej aktywności. Co ciekawe ostatni rozbłysk klasy M miał miejsce 18 listopada 2011 roku, natomiast najwyższej klasy X w dniu 7 listopada, czyli 2 miesiące temu.

Jednak mimo iż Słońce będzie mało aktywne, to jednak szansa na zorze polarne nad obszarami polarnymi jest spora.

Największe nasilenie się wiatru słonecznego niosącego ku ziemskim biegunom magnetycznych naładowane cząstki, spodziewane jest między 14 i 16 stycznia oraz między 30 stycznia i 1 lutego. Najspokojniej będzie zaś między 17 a 27 stycznia oraz między 1 a 6 lutego.

Dlaczego Słońce straciło aktywność? Tego do końca nie wiadomo. Mimo iż jego aktywność powinna wzrastać, to jednak możliwe jest występowanie okresów z obniżoną aktywnością, ale niezbyt długich.

Naukowcy są zdania, że właśnie radykalne spadki aktywności mogą być wskazówką, że nadchodzące maksimum cyklu będzie słabsze od poprzedniego z lat 2001-02. Średnia liczba plam sięgała wówczas 120, zaś maksymalna 170.

Na początku 2013 roku podczas kolejnego maksimum prognozuje się średnią liczbę plam na poziomie 90. Słońce wciąż jednak pozostaje dla nas zagadką, którą powoli będziemy rozwiązywać za pomocą wciąż to nowych sond kosmicznych, w tym nieocenionego SDO.

Poniżej zamieszczamy dzisiejsze zdjęcie tarczy słonecznej z charakterystycznymi plamami, których jest mniej niż być powinno w tej części cyklu.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,344,343 unikalne wizyty