Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 08-3-2021 18:52:47

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Podwójne jądro Andromedy

Niebo za oknemm31 M31 to jedna z niewielu widocznych nieuzbrojonym okiem galaktyk na naszym niebieZaskakująco piękna. Możliwa do zaobserwowania nawet bez użycia teleskopu. Ale dopiero na zdjęciach z długim czasem ekspozycji pokazuję jak wspaniale zdobi naszą Grupę Lokalną.

Trudno się więc dziwić, że Teleskop Hubble również przygląda się jej uważnie. Dzięki stosunkowo niewielkie odległości 2mln lat świetlnych mamy możliwość obserwowania siostry Drogi Mlecznej z zupełnie nowej perspektywy. Jedną z ciekawostek jakie udało się zaobserwować w niej jest podwójne jądro M31. Pochodzi ono najprawdopodobniej z wchłonięcia jakiejś mniejszej galaktyki przez tego giganta. Bowiem zderzenia galaktyk w kosmosie są dość częstym zjawiskiem obserwowanym przez astronomów.


Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) sfotografował bliskie okolice czarnej dziury w centrum galaktyki M 31. Galaktyka ta, wspólnie z Drogą Mleczną, dominują w naszej okolicy kosmosu, zwanej Lokalną Grupą Galaktyk.

M 31 zwana jest też Wielką Galaktyką w Andromedzie. W swoim jądrze posiada gigantyczną czarną dziurę o masie 100 milionów mas Słońca. W 1992 roku na podstawie zdjęć z HST odkryto, że jądro galaktyki wygląda na podwójne. Aktualna hipoteza wyjaśniająca podwójność mówi, że niebieskie gwiazdy w dalekim punkcie swojej orbity poruszają się wolniej, przez co widzimy je zgrupowane razem, co powoduje wrażenie istnienia drugiego jądra.

Na zdjęciu widać eliptyczny pierścień starych, czerwonych gwiazd na orbitach wokół czarnej dziury. Obok nich znajduje się zwarta gromada młodych, niebieskich gwiazd. Te niebieskie obiekty mają po nie więcej niż 200 milionów lat, co oznacza, że musiały uformować się niedaleko czarnej dziury. Masywne, niebieskie gwiazdy żyją dość krótko w porównaniu do Słońca, gdyby powstały daleko od czarnej dziury nie zdążyłyby dotrzeć w jej okolice.

Na razie naukowcy nie wiedzą jeszcze jaki mógł być dokładny scenariusz utworzenia się grupy młodych gwiazd tak blisko czarnej dziury. Jednak również blisko czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej znajdują się młode gwiazdy, co oznacza, że może to być typowa cecha jąder galaktyk spiralnych.

Prezentowane zdjęcie jest najostrzejszym jak dotąd obrazem ścisłego centrum galaktyki M 31. Powstało ze złożenia kilku ekspozycji w świetle niebieskim i ultrafioletowym, wykonanych w latach 2005 i 2006 za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Opracowania dokonał Tod R. Lauer z National Optical Astronomy Observatory w Tucson w Arizonie, a wyniki obserwacji zostały zaprezentowane 11 stycznia br na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które trwa w Austin w Teksasie.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,378,384 unikalne wizyty