Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:40:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Elipsoida, geoida i zaćmeinia Księżyca

Sekcja AstronomicznaDeszczowa sobota nie zachęcała nas do wieczornych spacerów. Ale na spotkanie w naszym astronomicznym laboratorium nie mogliśmy się doczekać, jak każdego tygodnia. Już najwyższy czas zaplanować coś niezwykłego na nadchodzące zimowe ferie i sięgnąć trochę głębiej w tajniki wiedzy astronomicznej.


Dla wszystkich wspaniałą nowiną było to, że kalendarz astronomiczny poszedł do druku. W tym roku wydane będzie 50 egzemplarzy. To dwa razy więcej niż w 2011. Tym samym nie tylko członkowie będą go mieli w swoich gabinetach, ale znacznie więcej sympatyków i instytucji w Polsce i na świecie. Czekaliśmy z jego wydaniem do stycznia z dwóch powodów. Ceny na ryku już nieco spadły dzięki temu możemy za te same pieniądze wydać ich znacznie więcej i dotrzeć do większego kręgu ludzi. W tym roku ponad połowę nakładu finansuje nasze Centrum Kultury, więc na środki trzeba też było zaczekać do nowego roku. Wszystko nabrało właściwego kształtu i efekty naszej pracy są już tuż tuż. Nasi znajomi w sieci, miłośnicy i zawodowi astronomowie bardzo dobrze oceniają takie wydanie. Tak naprawdę przyczynili się oni wszyscy do jego powstania. Przecież zdjęcia pochodzą z NASA i ESO i od członków Sekcji, efemerydy w dużej części przygotował dr Ściężor i Marek Substyk. Jeszcze tylko marzy się, by większa liczba pasjonatów dostała go do ręki. Jeszcze nie możemy go sprzedawać, ale taki kanał dystrybucji byłby najlepszy. W sumie niewielka kwota rozwiązuje sprawę, ale może za rok stanie się już inaczej.

Na ferie planujemy wyjechać na wycieczkę do Wrocławskiego Planetarium i Obserwatorium. To byłaby wspaniała wyprawa. Przymierzaliśmy się do tego już od jakiegoś czasu. Zawsze coś przeszkadzało, ale tym razem trzeba się uprzeć i wreszcie tego dokonać. Planetarium jest bardzo nowoczesne i mieści 25 widzów. A kopuła obserwatorium mieści niezwykły refraktor. Oczarujemy się ta magią znowu i starczy może na jakiś czas deszczowych nocy.

zaćmienie, księżyca schemat zaćmienia Księżyca Astronomia jest bardzo matematyczna. O tym gdzie co się znajduje wiemy dzięki złożonym odwzorowaniom sfery niebieskiej na różnego rodzaju płaszczyzny. Daje nam to możliwości wykonania licznych pomiarów i obliczeń. Dlatego zgłębiliśmy tajemnice siatki geograficznej i elementów sferycznych.

Kiedy uczyliśmy się o szerokości i długości geograficznej rzadko, albo wręcz nigdy nie zaglądaliśmy w szczegóły tego problemu, ale problem jest i to zasadniczy. Ziemia bowiem nie jest kulą, nie jest nawet elipsoidą prostą. Kiedy zgłębiliśmy temat, a pomogło nam w tym nowe wydanie Ziemi i Wszechświat autorstwa Jerzy M. Kreinera. Okazuje się bowiem, że Montt Everest nie jest najwyższym obiektem terenowym na Ziemi. Zbliżony do elipsoidy kształt Ziemi powoduje, że najwyżej położonym obiektem jest szczyt krateru wulkanu Cotopaxi (5897 m .n.p.m.). znajduje się on o 1781 metrów dalej o geometrycznego środka Ziemi. Tym samym warto pamiętać o dwóch zasadniczych sposobach przybliżania kształtu ziemi – geoidzie i elipsoidzie ziemskiej. Idąc dalej tym wątkiem należy pamiętać, że szerokość geograficzna jest wyznaczana przez kąt między płaszczyzną równika a prostą tworzoną przez lokalny pion. Tym samym wierzchołek tego kąta nie znajdzie się w geometrycznym środku Ziemi. To zupełnie odmienna sytuacja w porównaniu ze sferą niebieską. Ta jest powierzchnią kuli. Bo jest czysto matematyczna.

Te pokazane różnice między geometrią sferyczną a opisem rzeczywistej powierzchni Ziemi daje nam wyobrażenie z jakimi problemami przychodzi się zmierzać astronomii.

Ciekawostka jest też powstanie południka zerowego. Wszak południk zerowy to tylko miejsce co do którego umówiliśmy się, że tam jest. Przed 1884 rokiem było ich co najmniej trzy. Ale dzięki temu, że Greenwich wydawało liczne tabele pomocne w nawigacji, postanowiono na Międzynarodowej Konferencji Południkowej, że od tego momentu południk 0 przechodzi przez angielskie obserwatorium. I tak historia nauki przeplata się z naszą współczesną astronomią. Jak widać jedna nie może żyć bez drugiej.

Jak by się więc mogło obyć bez próby matematycznego zgłębienia jakiegoś problemu? Zajęliśmy się obliczeniem wielkości cienia ziemi przy zaćmieniu Księżyca. Liczył się sposób podejścia do problemu. W szkole często zadania są tak ułożone, że w ich treści zawarte są wszystkie dane, ale w życiu tak nie jest. Nasi obliczeniowcy z Karolem na czele (który notabene brał udział w konkursie przedmiotowym z matematyki i należy do jednych z najzdolniejszych uczniów w tej materii) podjął się próby z pozytywnym skutkiem. Liczby są wielkie i liczenie wymaga uwagi. Do tego wynik trzeba skutecznie zinterpretować. Co dla niektórych było sporym szokiem. Ale liczby nie kłamią. Średnica cienia w uproszczonym modelu wyniosła nieco ponad 700km więcej niż średnica Ziemi. W drugim podejściu przyjęliśmy, że Słońce, tak jak w rzeczywistości nie jest punktowym źródłem światła. I cień ziemi jest nieco inny.

slowaKluczowe Proporcje w układzie Ziemia-Słońce


stąd obliczenie średnicy cienia na wysokości orbity Księżyca to już formalność:

slowaKluczowe Średnica cienia Ziemi na odległości Księżyca


Gdzie:
Rz-"promień Ziemi"
Rk-"promień Księżyca"
Dz-"odległość Ziemi od Słońca"
Dk-"średnia odległość Księżyca od Ziemi"

Co daje średnio czas trwania zaćmienia 1 godzinę 14 minut.

Są programy, które już teraz te obliczenia zrobią za nas, ale nie pozwolą zgłębić problemu. Trzeba się z nim zmierzyć samemu. A przyjemność drążenia go zostanie po naszej stronie.

Nasze szeregi wzmocnił kolejny pasjonata - Michał. W kolejce stoi Koleżanka, ale to już inna historia.

Pan Stefan jak zwykle wyprzedził wszystkich i wykonał pierwsze w tym roku badanie w ramach projektu Globe at Night. Tym samym mamy na mapie wyników badań pierwszą kropkę na mapie. Jakość wyniku nie zachwyca. Miejmy nadzieję, że takie badania przyniosą wreszcie wynik w postaci konkretnych działań ze strony ludzi odpowiedzialnych za inwestycje na naszym terenie. A nadchodzącym tygodniu może nastąpić poprawa pogody, mróz i śnieg da nam szansę na zbadanie nieba w różnych miejscach i okolicach naszego Żagania.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,801 unikalne wizyty