Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:341
Wczoraj:2,510
W tym tygodniu:341
W tym miesiącu:25,115
W tym roku:386,094
Wszystkich:14,149,465

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:59
Zachód słońca: 21:11
>Dzień trwa:
16 Godzin 11 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:25
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Radomiła, Joel, Ernest, Eugeniusz, Małgorzata, Trofima, Sara, Jakub, Ezdrasz

Księżyc


Data: 13-7-2020 09:35:26

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kreatywność astrofotografa

Sekcja Astronomiczna astrokalendarz,mariusz,rudziński,luty,2012 Spotkanie z Mariuszem Rudzińskim astro-fotografem pasjonatom astronomiiW zasadzie tego na m było trzeba. Pogody na obserwacje astronomiczne, choćby nawet najkrótsze. Mróz obniżał bezlitośnie słupek rtęci ale szkoda było choćby chwili bezchmurnego nieba. Tym bardziej, że tym razem gościliśmy naszego sympatyka i wieloletniego miłośnika astronomii oraz doświadczonego astro-fotografa Pana Mariusza Rudzińskiego. Dzięki jego kreatywności w naszym serwisie coraz częściej możemy oglądać jego prace i przeczytać teksty wspomnień z jego wypraw pod swoje gwieździste niebo.


Szymon, Rzeszowski,Słońce,plamy,mgła Autor: Szymon Rzeszowski aparat Nikon COOLPIX P500 z Zoomem 32, t=1/1500s ISO 160, ogniskowa ob.=144mm, f/8. Zdjęcie pokazuje plamy na Słońcu widziane dzięki zmniejszeniu emisji promieniowania przez mgłę unoszącą się w powietrzu. Nie stosowano żadnego filtru. To właśnie dzięki takim zjawiskom już Chińczykom w przed rokiem 1000n.e udawało się obserwować plamy na tarczy Słońca. Dzięki naszemu koledze Krzyśkowi zasoby sprzętowe Sekcji wzbogaciły się o kolejny niezwykły okular tym razem osrtoskopowy. Wspomnieć tylko warto, że dedykowany jest on do obserwacji planet. A że teraz czas na planety, to każdy kto wzniesie wieczorem głowę dobrze wie. Na zachodzie Wenus, na południe Jowisz a na wschodzie Księżyc. Jeśli tylko trochę poczekamy – wytrzymamy na mrozie - to czeka na nas kolejny wojownik nocnego zimowego nieba Mars. Zbliża się on nieubłaganie do opozycji i już można swobodnie obserwować jego białe czapy polarne.

Na obserwacje zabraliśmy tym razem refraktor, a to ze względu na nowy okular. Jego 7mm ogniskowa wymaga albo bardzo dobrego seeingu, o co w środku miasta raczej trudno, albo na tyle krótkiej ogniskowej obiektywu, by nie przekroczyć powiększenia granicznego. Tylko Księżyc czasami wymyka się z tej reguły. Nasi nowicjusze mieli okazje doświadczać spotkania z mechaniką montażu równikowego niemieckiego, który mając wiele zalet ma tez i swoje wady. O komforcie obserwacji i namierzania obiektów można tylko pomarzyć. Choć to jest nieco przesada, bo komfortowy montaż Dobsona ma nie mniej ograniczeń. Najbardziej daje się we znaki mizerny statyw. Jego aluminiowe nóżki dygocą jak osika. Ale i na niego przyjdzie czas na modernizację. Jak już sobie zmarzliśmy czas na ciepłą herbatę i przytulna salę 061 każdemu poprawił humor.

Jak Mariusz zauważył, amatorska astronomia ma to do siebie, że ceni się ją tym bardziej bardziej, im więcej się w jej przeżywanie włoży trudu i wysiłku. A walka z mrozem właśnie do takich chwil należy. Spełnieni widokiem gwiazd i planet wróciliśmy do sali, gdzie nasz gość opowiedział nam o swojej przygodzie z astronomią. Obecnie spełnia się polując aparatem fotograficznym na przeróżne obiekty kosmiczne od satelitów począwszy na planetach i mgławicach skończywszy. Swoim doświadczeniem służył ciekawym wszystkiego najmłodszym słuchaczom. Ich wielki zapał sprawia zawsze wiele satysfakcji. Takie miejsce jak Sekcja daje im możliwość zaspokojenia minimum potrzeb amatorskich.

Ważnym wydarzeniem było też rozdanie egzemplarzy naszego kalendarza. Wszyscy już nie mogli się go doczekać. Tym bardziej, że znacznie lepiej jest wykonany niż zeszłoroczny, a to za sprawą udziału wszystkich w jego tworzeniu. Wydarzenia na jego stronach pozwolą teraz wszystkim na bieżąco śledzić zjawiska i żadnego nie przegapić.

Nadchodzące ferie to okres odpoczynku i czas na zajęcie się nasza pasja z większym zapałem. Za nami konkursy, klasówki, sprawdziany i starania o dobre oceny. Na czas ferii zajęcia sekcji będą zajęciami otwartymi. Już nie tylko na obserwacje, ale i na część realizowaną w sali 061 może przyjść każdy, do czego serdecznie zachęcamy. W czasie ferii trwać będą badania w projekcie Globe at Night. Będzie okazja do sprawdzenia jakie niebo jest nad Żaganiem. Będą obserwacje i astrofotografia. Astrofilmy umila czas wielkich mrozów, które nie chcą sobie odejść. Nasza plansza optoelektroniczna czeka na wykonanie więc zadań nie brakuję dla nikogo.

A tym, którzy się wybierają w świat życzymy miłego odpoczynku i bezpiecznego powrotu do domu.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,326,266 unikalne wizyty