Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 07:01:07

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Urania jak nowa

Astronomia ksiązki urania Nowa stara Urania PaBiorąc od ręki nowe wydanie roku 2012 mam dwa wrażenia: niby to samo pismo, ale zupełnie odmienione. Już pierwsze wrażenie daje do myślenia, że tego nam było trzeba już dawno. Do rąk dostajemy 60 kolorowych stron pisma popularnonaukowego z wysokiej jakości materiałem merytorycznym w środku. A co tym razem i jak?


Wprowadzenie na najważniejszego wydarzenia astronomicznego roku VT2012, czyli inaczej: tranzytu Wenus w czerwcu tego roku. Poznamy nie tylko istotę samego tranzytu, ale historię obserwacji i ich znaczenie dla astronomii, szczególnie tej amatorskiej, bo dającej jej szansę na poznawanie prawdziwej astronomii. Przypomnijmy tylko, że dzięki tranzytom wyznaczono najdokładniej jednostkę astronomiczną – AU (Astronomical Unit). W dobie XXI wieku jest to wspaniała możliwość poznania technik astronomicznych badań, bo choć minęło tyle setek lat, a my posługujemy się jednostka AU tak powszechnie jak metrem czy kilogramem, to niewielu jest takich, co z tym problemem są gotowi się zmierzyć w dobie komputerów. W 2004 roku miłośnicy na całym świecie wykonywali pomiary tranzytu by wspólnie wyznaczyć odległość Ziemi od Słońca. To na tej wspólnej pracy cała sztuka polega. Nie zdradzając szczegółów zachęcamy do przeczytania obszernych materiałów na ten temat.

Jest tez dalszy ciąg badania komet. Tym razem kolorowo i sondowo poznajemy jak to z tym badaniem komet było. Po drodze wiele problemów: nie działające sondy, psujące się urządzenia i ze wszystkim trzeba sobie poradzić w tym niesprzyjającym środowisku jakim jest kosmos by uchylić choć rąbka tajemnicy tych śnieżnych kul.

Romuald Tylenda przedstawia czytelnikom historię rozbłysku V1309 Sco. Przy tej okazji dowiemy się wiele o ewolucji gwiazd, projekcie OGLE oraz weźmiemy udział w konkursie. Zaraz za nim jest piękna jak zwykle rozkładówka z V838 Mon widziana oczami Hubble’a.

Pod patronatem Uranii przeczytamy o MEADE LX 200 i AstroBazach. Wrócimy do Sylwestra w Bukowcu. Stronę dalej znajdziemy długo wyczekiwany Poradnik Obserwatora. Wspaniale, że Redakcja przychyliła się od prośby miłośników i znalazła miejsce na przedstawianie nowego i nowoczesnego sprzętu. Miarodajna prezentacja da możliwość poznania tego co na rynku się znajduje, by nie dać się łapać w marketingowe pułapki i wybrać dla siebie to co najlepsze dla nas jest, co nie znaczy, że musi to być najdroższy sprzęt. Aby to zrobić trzeba się z tym obyć choćby przez te skromne strony poradnika.

Jest też ciekawe wspomnienie ze starych zeszytów Uranii. Zawsze wysoko cenią sobie miłośnicy stare dobre A5, na szorstkim papierze, gdzie niejeden miłośnik pokazał jak można własnymi siłami wykonać ciekawe konstrukcje urządzeń do badań astronomicznych. Dzisiaj częściej spotkamy się z tym w Vademecum Miłośnika Astronomii, ale w starych zeszytach nadal jest wiele skarbów. Tym razem poznamy na nowo Budowę amatorskiego helioskopu.

W aktualnościach druga Ziemia oraz wszędobylstwo układów planetarnych. Za to Niebo nad Polską przygotowali tym razem Olsztyńscy astronomowie. A jest co śledzić w lutym i marcu. Mamy nadzieję, że stary dobry wykaz dzień po dniu Pana Tomasza nadal na stronie Uranii będzie nam towarzyszył.

Na koniec krzyżówka i zdjęcia amatorów nieba. Choć amatorstwo to tylko z nazwy, bo zieje z nich profesjonalną umiejętnością łapania chwili nad głową.

Podsumowując trzeba wziąć do ręki nowe wydanie i warto zając się jego prenumeratą, bo to i taniej (10zł zamiast 12) i z prezentem od Hewelianum, a i regularnie w skrzynce pocztowej będzie co drugi miesiąc, by za rok, być może każdego miesiąca znaleźć się w naszych dłoniach. Przy tej okazji zachęćmy szkoły i biblioteki do prenumeraty by więcej czytelników mogło dotrzeć do czystego źródła wiedzy astronomicznej.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,158 unikalne wizyty