Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 04-3-2021 07:01:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zorze Polarne i kolejne rozbłyski Slońca

Niebo za oknem slowaKluczowe Fot. Timo Veijalainen, Sodankylä w Finlandii.W centralnej części tarczy słonecznej możemy nieuzbrojonym okiem obserwować niezwykle dużą grupę plam słonecznych. Dzisiejsza pogoda w niektórych regionach kraju sprzyja tego typu obserwacjom przez niewielkie zamglenie nieba. Ale centralne usytuowanie plam na tarczy gwiazdy ma dla nas bardzo konkretne konsekwencje przy powstających kolejnych rozbłyskach na jego powierzchni.


slowaKluczowe Fot. Janina Óskarsdóttir, Faskrudsfjordur w Islandii.Tak długotrwałej burzy magnetycznej na Ziemi nie było od dawna. Jesteśmy atakowani przez wiatr słoneczny, który przynosi zorzę polarną, a także może zakłócać łączność i powodować przerwy w dostawach prądu.

Od wczorajszego przedpołudnia trwa burza magnetyczna. To efekt docierania do ziemskich biegunów magnetycznych naładowanych cząstek pochodzących ze Słońca.

Kilkadziesiąt godzin temu doszło tam do rozbłysku, jednego z największych w ostatnich 10 latach. Najbardziej przyjemnym zjawiskiem związanym z burzą magnetyczną są zorze polarne.

Mogą się nimi zachwycać mieszkańcy miejscowości położonych na wysokich szerokościach geograficznych. Ostatniej nocy zorze mieniły się nad prawie całą Skandynawią, a obecnie widoczne są w całej Kanadzie i w północnej części Stanów Zjednoczonych.

Burza magnetyczna trwać będzie nawet dobę, co jest zjawiskiem nie spotykanym od poprzedniego cyklu słonecznego z pierwszych lat tego wieku.

Burza jest długotrwała, ale nie bardzo intensywna. Indeks Kp osiągnął poziom 6, a więc brakuje tylko jednego stopnia do tego, aby zorza zaczęła być widoczna także w Polsce. Jak na razie nic nie wskazuje na to, że kolorowe wstęgi ujrzymy dzisiaj nad naszymi głowami.

Jednak są też niekorzystne skutki docierania do Ziemi wiatru słonecznego. Naładowane cząstki mogą indukować ładunków w liniach energetycznych i tym samym powodować uszkodzenia sieci i przerwy w dostawach prądu.

slowaKluczowe Fot. Paweł Kantsurow, Norylsk w Rosji. Dochodzić może również do przerw w łączności radiowej i satelitarnej. Tymczasem pasażerowie samolotów znajdujących się nad obszarami występowania zorzy polarnej otrzymują podwyższone dawki promieniowania rentgenowskiego.

Dzisiaj nad ranem czasu polskiego doszło do kolejnego rozbłysku na Słońcu, tym razem klasy M6. Aktywna plama 1429 zdążyła się od przedwczoraj przemieścić do środkowej części słonecznej tarczy, a więc wiatr słoneczny mknie w naszym kierunku.

Skutki w postaci zorzy polarnej będą widoczne za mniej więcej za 2 dni. Wkrótce poinformujemy jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia w weekend zorzy w naszym kraju. Poniżej zamieszczamy zdjęcia zorzy polarnej z ostatnich godzin.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,363,216 unikalne wizyty