Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:57:38

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Piątek łamany przez sobotę

Sekcja Astronomiczna slowaKluczowe Nadchodzi czas Oriona, czyli kolejny etap badania niebaZmiana planów zajęciowych w tym tygodniu spowodowała, że spotkaliśmy się w piątek a nie w sobotę – jak zwykle. I dobrze. Bo w sobotę podoba już była, że tak napiszę paskudna. Deszcz i chmury nie nastrajały do wieczornych obserwacji. A w piątek wręcz przeciwnie. Choć niewielka mgła nie pozwoliła na głębsze poszukiwania, to tym razem na planety wyszliśmy z refraktorem 100x900 i było super.


Piątek to jeszcze taki dzień tygodnia, gdzie wielu z nas jest zajętych niejednym zadaniem i zajęciami. Ale nie było rady. Dzięki dobrej sieci przesyłu informacji i naszemu serwisowi WWW udało nam się zebrać zasadniczą część zespołu. Spotkania są ważne szczególnie teraz, gdy bierzemy udział w specjalnym konkursie i praca całego zespołu jest niezmiernie ważna. Każdy otrzymuje niezwykle odpowiedzialne zadania i nie można sobie pozwolić nawet na najmniejsze odchylenia. A przed nami jeszcze wiele pracy. Fajnej pracy. Staraliśmy siks dobrach zadania tak, by wykorzystać talenty każdego z nas. Mamy nadzieję, ze się uda.

Praca, praca i tylko praca. Nie. Dlatego wyjście na teren remontowanego parku pałacowego to teraz czysta przyjemność. Dlaczego, bo pogaszono wiele iluminacji. Wreszcie kawałek nieba widać nad naszymi głowami. Tragedią jest jednak powrót, gdy wychodzimy z parku po zabytkowych schodach i halogeny oświetlające pomniki Nike strzelają snopami prosto w oczy. Pytanie kto to wymyślił? Pewnie dostał za to Nagrodę Nobla. Za coś takiego powinni karać. To już nie tylko powiększanie zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem, ale wręcz zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Nawiasem mówiąc problem Light Pollution to w dużej mierze właśnie takie problemy z naszego życia codziennego. A miejsce przed naszym pałacem to dobry przykład jak ważny jest to problem i jak wiele jest do zrobienia. Co ciekawe to są często drobiazgi, których zmiana nie wymaga wielkich inwestycji, a jedynie zdrowego rozsądnego podejścia do sprawy. Myślenie to jednak, jak widać, nasza najsłabsza strona. Czas to zmienić.

Refraktor spisał się znakomicie. Jak na taką maszynę przystało. Co ważne była okazja do poznania a dla wielu doskonalenia umiejętności posługiwania się montażem niemieckim równikowym, jak poprawnie nazywa się ten rodzaj montażu paralaktycznego jaki ma nasz teleskop. By w miarę komfortowo z niego korzystać trzeba właściwą oś skierować na gwiazdę Polarną. Tym razem zajmował się tym Karol i jak się przekonał nie jest zbyt łatwe, a wymaga i znajomości nieba, widoczności gwiazdy Polarnej oraz wprawy w regulacji całego układu.

Montaż paralaktyczny nie należy do tak wygodnych jak azymutalny (Dobsona) w obserwacjach. Zmiana położenia teleskopu wymaga zmiany postawy przy teleskopie, co z czasem może zmęczyć nasz kręgosłup, a niżsi ludzie mają problemy z dosięganiem do okularu. Za to gdy ma on dodatkowo napęd staje się najlepszym systemem do fotografii nieba.

W nadchodzącym tygodniu zaczyna się kolejny etap badań nieba. Tym razem podchodzimy już do tego bardziej systematycznie. Stworzona specjalnie grupa pod kierownictwem Pana Stefana zajmie się gromadzeniem danych i obróbka ich do stanu który da nam odpowiedzi co i gdzie w naszych trawach piszczy w sprawie czystości nieba. A efekty poznamy już kwietniu, by je jeszcze uzupełnić o pomiary kwietniowe i całość opracować do maja.

Życzymy więc sobie i Wam wszystkim pogody, bo gdy Księżyc się schowa za horyzont przed wschodem, warto podnieść głowę i sprawdzić, czy jeszcze tam są gwiazdy.

Ciekawostka:

Czy wiecie, że w ludzkim mózgu jest tyle komórek nerwowych co gwiazd w naszej galaktyce.

Skąd biorą się ramiona spiralne w galaktykach? Nie są one wynikiem wirowania materii, ale efektem oddziaływania fal. Proces powstawania galaktyk jest bowiem stopniowy i bardzo złożony. Ale galaktyki, jak odkryli naukowcy, wirują ze stałą prędkością kątową, niezależnie od odległości od jądra. To słynny paradoks jaki pozwolił na pośrednie odkrycie Ciemnej Materii.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,869 unikalne wizyty