Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 21:23:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Gromady gwiazd przyciągają gromady astroamatorów

Sekcja Astronomiczna wielki wóz Asteryzm Wielki Wóz to gromada ruchomaTym razem sensacji nie było. Ani spadającego meteoru, ani innych nieznanych zjawisk. Ale za to zmierzyliśmy się z zadaniami konkursowymi, bo czas już nagli, a atrakcyjne nagrody czekają na zwycięzców w Konkursie Astronomicznym.


Pracy jest sporo, choć wydawało się, że to pikuś. Pan Pikuś pokazał niektórym rogi i czas im się skurczył niemiłosiernie. Ale takie jest życie. Per Aspera ad Astra – jak mawia znane przysłowie. Praca metodą projektu ma swoje niezwykłe zalety, ale tez i wady, które ujawniają nasze słabości do nieprzestrzegania harmonogramów. Jak ktoś sobie na to pozwoli, to klapa. Na szczęście jest ktoś kto nad tym czuwa i wszystkich mobilizuje. Zrobić mniej a dobrze. Zasada generalna takich przedsięwzięć.

Jest to w sumie bardzo dobre doświadczenie dla nas wszystkich. Każdy z nas jest w projekcie z własnej woli. Ma odmienne zadanie niż inni, ale niektórzy współpracują ze sobą nad wspólnym zadaniem. Trzeba spotykać się w ciągu tygodnia i tu pomaga nam kontakt przez Internet. A i badania trzeba prowadzić w różnych porach doby, a potem opracować dane.

Za tydzień czeka nas zebranie wszystkiego w jedno miejsce. Opracowanie prezentacji projektu i doszlifowanie drobiazgów.

Ale aby nie tylko ciężką praca żyć, ostatnia godzina to czas na przywitanie młodego, choć już dwudniowego, Księżyca. Przy okazji Wenus pokazała jak zmniejsza swoją fazę zbliżając się do tranzytu. Jowisz ze swoja menażerią księżycową niezłomnie przykuwa uwagę każdego obserwatora. Tym razem zapolowaliśmy też na kilka gromad. Gromada M45 to bardzo rozległy obiekt, szczególnie jak na widoki z teleskopu. Niewielu jednak się domyśla nawet, że Wielki Wóz, część Wielkiej Niedźwiedzicy, to również asocjacja, która podróżuje w jednym kierunku. Jest ona na tyle blisko nas, że nie widzimy tego zgrupowania tak jak w przypadku M45 czy kolejnego naszego celu M44 – Żłóbek w Raku. Gromady to obok galaktyk wspaniałe obiekty do obserwacji. Przy licznych planetarnych gościach na sobotnim niebie nie myliśmy okazji się nudzić.

Jeszcze gdyby tylko nie te miejskie lampy, halogeny iluminacji … które nawet aparatowi w komórce nie sprawiają problemu w zrobieniu poprawnej fotografii. To prawdziwa bolączka każdego miasta i mieszkających w nim amatorów nieba. A tych ciągle przybywa.

Zakończył się kolejny etap Globe at Night. To ostatni etap gdy wykorzystywaliśmy do badań Oriona. Za miesiąc czwarty ostatni etap badania nieba, ale tym razem narzędziem będzie Lew. Znamy go z wiosennego nieba, gdy wieczorem dystyngowanym krokiem wkracza na niebo w miejsce wspaniałego Oriona.

Rozwija się tez temat naszego obserwatorium. Trwa bowiem najtrudniejsza praca do wykonania, opracowanie wszystkiego co nim związane jest. OD wyposażenia, konstrukcji po sposoby działania. Jest to nasze przyszłe narzędzie pracy, o które staraliśmy się kilka lat a niektórzy marzyli o nim całe życie. Trzeba je dobrze wykorzystać, nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich mieszkańców a szczególnie dla młodzieży. Bo to oni będą potem tworzyć tak niezwykłe projekty jak Solaris czy OGLE, a nawet następców Weba. Aby dokonywać tak niezwykłych rzeczy trzeba się rozwijać od samego początku i to bardzo szybko się rozwijać. Nauka bowiem postępuje naprzód w zastraszającym tempie. Trudno jej dotrzymać kroku. Ale warto, bo życie robi się dzięki niej niezwykłe.

Ciekawostka:

Czy wiecie, że Wielki Wóz to tzw. gromada ruchoma. Czyli gromada otwarta w której gwizdy poruszają się we wspólnym kierunku. Nalezą do tej kategorii również Hiady, Plejady i Żłóbek (M44). DO tych ostatnich warto zaopatrzyć się w lornetkę, ale Wielki Wóz widać okiem nieuzbrojonym i warto go dobrze znać, by wiedzieć na przykład gdzie leży oś świata lub gdzie jest północny kierunek.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,246,213 unikalne wizyty