Kalendarz

<< Sierpień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Dzisiaj:

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 4

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:55
Wczoraj:1,170
W tym tygodniu:2,353
W tym miesiącu:14,178
W tym roku:439,110
Wszystkich:14,202,481

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 5:41
Zachód słońca: 20:26
>Dzień trwa:
14 Godzin 44 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 3:52
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech

Księżyc


Data: 12-8-2020 00:48:30

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zlot miłośników astronomii w Zatomiu

Wydarzenia zatom,tał,mariusz,rudziński Mariusz i jego słunny Tał od teraz bez tajemnicPrzedstawiamy sprawozdanie naszego kolegi Mariusza, który brał udział w zlocie miłośników astronomii w miejscowości Zatom. To już kolejny tego typu zlot organizowany przez uczestników forum FormuAstronomiczne.PL. Dlaczego Zatom? Oczyściwszy dla nieba, pięknego i czystego o świateł miejskich. No i oczywiście dla miejsca, gdzie może spotkać się taka grupa miłośników - w tym roku było ich około 30. A tym czasem zobaczmy co tam się działo.


Zlot rozpoczął się w czwartek 22 marca. Ja dotarłem do Zatomia już o 13:30, w ten sposób byłem pierwszym uczestnikiem. W nagrodę mogłem wybrać sobie pokój:). Kilka chwil później zaczęli się zjeżdżać kolejni zlotowicze i ok. godz. 15-stej byli już prawie wszyscy więc organizator pan Robert Twarogal ( Ignis) oficjalnie wszystkich przywitał, wywiesił program zlotu i otworzył swoje zlotowe biuro dostępne całą dobę. Organizatorzy rozdali oficjalne koszulki T Shirt oraz okolicznościowe naklejki które można było sobie nakleić na samochód lub teleskop , dostaliśmy także programy Astrojawil na cd oraz chemiczne rozgrzewacze na zimne noce. No gadżetów było dostatek:)

Tego dnia odbyły się dwie konkursowe prelekcje astronomiczne przygotowane przez uczestników zlotu. W tej rywalizacji można było wygrać zestawy filtrów do teleskopu i fajne czapeczki z daszkiem w którym umieszczone czerwone diody w razie potrzeby oświetlają nam miejsce nocnej pracy przy teleskopie.

Pierwszy wykład wygłosił kolega „Statek” temat: "Internetowe bazy danych obiektów astronomicznych i internetowe atlasy nieba - pokaz praktycznego korzystania z takich zasobów" i podtytuł "Identyfikacja obiektów uchwyconych na zdjęciach".

Ja również, chcąc spróbować swoich sił, zgłosiłem się do tego konkursu więc jeszcze tego samego dnia wygłosiłem swój referat : "Metody rejestracji tranzytów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca i Księżyca". Prezentowałem również filmy z takich przelotów które udało mi się wcześniej zarejestrować.. Prawdę mówiąc byłem zaskoczony zainteresowaniem jakie wzbudził ten temat.

Jeszcze przed zapadnięciem zmroku rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do nocnych obserwacji. Rozwijanie kabli rozstawianie sprzętu. Po ustawieniu teleskopów na gwiazdę polarną każdy brał na cel obiekt który miał zamiar fotografować. W międzyczasie Moza było prowadzić obserwacje wizualne w różnych rozmiarów Newtonach na montażach Dobsona od 8” do 16” Taurusa Pana Heńka. Teleskopy ustawione były na różne obiekty więc można było zobaczyć wiele Messierków ja osobiście zobaczyłem M1, M3,M5, Triplet Lwa, Galaktykę Sombrero, Igłę, Cygaro, Sowę , kometę Garrada i naprawdę wiele, wiele innych!

Jak większość tak i ja chciałem spróbować swoich sił w astrofotografi DSO. Na cel wziąłem nieco łatwiejsze obiekty. Gromady Hi i Ha czyli tzw. Hichoty, M13, M57 i M42 i oczywiście planetki Wenus , Jowisz, Mars i Saturn. Walka trwała do 3:00 nad ranem.

23 marca
Rano lekko zaspani udaliśmy się na śniadanie, potem padło hasło wycieczka nad Drawę. Jakoś nie udało się zebrać wszystkich do kupy więc poszczególni zlotowicze na własną rękę poszli zwiedzać okolice Zatomia. Ja również poszedłem aby zrobić kilka zdjęć zatomskiej przyrodzie. Urokliwa okolica rzeki Drawy byłaby jeszcze piękniejsza gdyby zazieleniły się drzewa ale mimo wszystko i tak było pięknie. Po powrocie do Pyrlandii czyli naszej "posiadłości" rozpoczęły się rozmowy pół żartem pół serio na "trudne" tematy.

Droga gwiazdy Polarnej i jej oddalanie się od bieguna północnego czy na temat rozszerzania się wszechświata. Tego dnia odbył się kolejny wykład i znów do prelekcji stanął kolega "Statek". Temat : "Astrofotografia i obróbka zdjęć" . Wieczorem rozpoczęliśmy przygotowania do drugiej nocy obserwacyjnej na która przybyć mieli goście z Zatomia i okolic a także dzieci ze szkoły w Drawnie. Ludzie podchodzili do każdego teleskopu aby pokazać im planety, mgławice itp. Po godz 23ciej zrobiło się już nieco luźniej więc można było wziąć się do fotografowania nieba tej nocy nadal strzelałem do M13, M57 i dodatkowo na cel wziąłem Mgławice Płomień w Orionie. Znów zdjęcia do 3:00.

24 marca
Tego ranka wszyscy wyglądali jak zombie. Podkrążone przekrwione oczki, posuwisty krok i mało skoordynowane ruchy. Jednak po śniadanku i kawie wszystko wróciło do normy i ktoś wpadł na ekstremalny pomysł, obserwacje dzienne Wenus gołym zmęczonym okiem. Oczywiście śmiechu było przy tym co nie miara bo oczy łzawiły i zlotowicze krzywili twarze i robili dziwne miny chcąc wypatrzeć planetę. Oczywiście udało nam się odnaleźć na niebie maleńki punkcik jakim za dnia jest Wenus. Obserwacja została zaliczona! Potem rzucono kolejny "trudny" temat a więc przesuniecie czasu co jak zauważono skraca nasz czas pobytu o jedną godzinę Wystąpiono z petycją do organizatorów że powinni oddać część pieniędzy wpłaconych za pełne trzy doby Oczywiście spotkało się to z zupełnym niezrozumieniem organizatora który stwierdził ze przesunięcie czasu jest dodatkową atrakcja za która należy dopłacić po 4,70 zł; Wspólnie doszliśmy do konkluzji ze nie będziemy zatem już tego tematu ciągnąć dalej aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Po obiedzie swoją prelekcję wygłosił kolega "Rybi&". Temat : Standardowa fotometria dżonsonowska V jasnych gwiazd za pomocą aparatu cyfrowego". Wieczorem jak co dzień rozstawianie sprzętu. W międzyczasie ogłoszono rozstrzygniecie konkursu na najciekawszą prelekcję astronomiczną. Pierwsze miejsce zdobył "Rybi" drugie miejsce przypadło dla mnie a trzecie zajął "statek". Cieszyłem się bardzo z tego miejsca bo jako nagrodę dostałem zestaw filtrów które zamierzałem nabyć w niedalekiej przyszłości. Na zlot przybyli również dziennikarze Kuriera Szczecińskiego którzy przeprowadzili z nami wywiady. Dziś właśnie dostałem zdjęcie artykułu jaki zamieszczono w gazecie. Dziś na obserwacjach znów pojawiły się osoby z Zatomia, Drawna a nawet ze Szczecina i Koszalina które przyjechały specjalnie na zlot aby popatrzeć na niebo przez teleskopy. Była pani która męczyła wszystkich dookoła aby pokazać jej koniecznie przez teleskop księżyce Wenus niestety nikt tej prośbie nie sprostał. Tego wieczora obserwacje trwały tylko do godz 23ciej ponieważ niebo zasnuło się jakąś mgłą czy chmurami więc wszyscy przenieśli się do ogniska rozpalonego na zakończenie zlotu. Były kiełbaski ufundowane przez burmistrza Drawna i herbatka z rumem a także podniebne walki na wskaźniki laserowe hehehe. Dziś wszyscy wcześniej położyli się spać bo rano musieliśmy się spakować i niestety opuścić Zatom.

25 marca
Dziś rano zjedliśmy ostatnie śniadanie, tak podsumowując, jedzenie było wspaniałe, żurek, barszczyk czy klopsiki w sosie grzybowym, mnie po prostu powaliły na kolana. Po śniadanku zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie na którym niestety niema już wszystkich uczestników ponieważ niektórzy wyjechali wcześnie rano ( np. kolega Jacek z Warszawy) Na zlocie było ok. 30 astroamatorów w wieku od 14 do 70 la. Na zlot do Zatomia pojechałem aby nabyć trochę doświadczenia w astrofoto i spróbować swoich sił w fotografii DSO. Posłuchałem mądrych ludzi podpatrzyłem jak to robią zawodowcy. Poznałem wielu wspaniałych ludzi tak samo lub jeszcze bardziej zakręconych na astronomie jak ja. Nabrałem chęci na kolejne, trudniejsze obiekty. Oj nie pośpię ja sobie nie pośpię. To był wspaniały rozgwieżdżony weekend, niestety trzeba było się spakować i opuścić Zatom. Kolejny zlot już we wrześniu mam nadzieję ze mnie na nim nie zabraknie.Mariusz Rudziński
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,387,872 unikalne wizyty