Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:460
Wczoraj:2,510
W tym tygodniu:460
W tym miesiącu:25,234
W tym roku:386,213
Wszystkich:14,149,584

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:59
Zachód słońca: 21:11
>Dzień trwa:
16 Godzin 11 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:25
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Radomiła, Joel, Ernest, Eugeniusz, Małgorzata, Trofima, Sara, Jakub, Ezdrasz

Księżyc


Data: 13-7-2020 10:30:58

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kosmos Tajemnice Wszechświata nr 43

Astronomia ksiązki slowaKluczowe KTW nr 43Czy ET istnieje? Jest najczęściej zadawanym pytaniem wszystkim naukowcom i pasjonatom związanym z badaniami kosmosu. I choć od zawsze astronomowie zajmują się głównie badaniem fizyki gwiazd, galaktyk i przeszłością oraz przyszłością Wszechświata, to tego pytania nigdy nie braknie na każdym spotkaniu. Ale jeszcze nie dawno trzeba było mieć niezwykłe zaparcie by podjąć zagadnienia związane z obcymi cywilizacjami. Dzisiaj można spokojnie powiedzieć, że to już nie są mrzonki zdziwaczałego naukowca. Nauka skonstruowała narzędzia mogące dać szansę na zdobycie wiedzy o życiu we Wszechświecie.


Ostatni numer KTW przybliża naturę współczesnych badań w zakresie poszukiwania życia poza Ziemią. To już nie SF, ale naukowa wiedza o tym co znajduję się na odkrytych planetach wokół innych gwiazd niż Słońce. Szerokie drzwi otworzyły odkrycia egzoplanet. Zaawansowane technologie i elektronika zaprzęgnięte do niezwykłej pracy pozwoliły na dostrzeżenie innych światów. Potwierdziła się teza, że planety to powszechne obiekty w kosmosie. Jako, że nie możemy dotrzeć do miejsca badań, musimy badać to co dociera do naszych przyrządów, a tym czymś jest światło.

Milena Ratajczak przedstawia jedną z technik poszukiwania życia poza Ziemią zakończona sukcesem – odkryciem życia na planecie. Tym razem jest to Ziemia, a światło pochodzi od Naszej Ziemi. Metoda jest jednak skuteczna. O czym mamy okazję przeczytać w „Życie na … Ziemi” jej pióra.

Nim wyruszymy na egzoplanety zapuścimy się w głąb naszej. Jak pokazuje nam Kamil Złoczewski w „Świat pod Lodem” pod lodami lodowców Arktyki możemy znaleźć wiele tajemnic do odkrycia. A wybierając się na lodowe księżyce możemy wszystko dobrze przetestować na Ziemi. Może w jeziorach podlodowcowych kryje się życie sprzed milionów lat?

„Czego Szukamy?” takie pytanie zadaje Łukasz Żmijewski w rozważaniach na temat ewolucji życia w kosmosie. Często bowiem umykają nam niezwykłości naszego świata przyrodniczego, które mogą nam przynieść niejedną odpowiedź na stawiane przez nas pytania. Przy okazji dowiemy się jak niezwykła siłe przetrwania maa proste formy na naszej planecie. Wiele z nich jest w stanie przetrwać bez większych problemów zabójcze środowisko, z którym przychodzi nam się zetkną tuz po opuszczeniu atmosfery.

Ewa Zegler-Poleska przedstawia „Obce Cywilizacje w Nowym Świetle”. Jest to bowiem jedyne dostępne nam źródło informacji – światło – z jakiego możemy skorzystać przy badaniach kosmosu i poszukiwania śladów innych form życia. A światło to dociera do nas z odkrytych i ciągle odkrywanych planet wokół innych gwiazd. Andrzej Kotarba pisze o tym na czym polega „Szukanie życia w widmie”, a chodzi tu o widmo planety. To silna alternatywa dla poszukiwań na falach radiowych. I nie wymaga, by życie było rozwinięte na tyle by takie fale emitować. Badania widmowe astronomowie prowadzą od dawna – względna sprawa – i wykorzystują tę technologię z wielkim sukcesem. Czy jednak w przypadku planet jest to możliwe?

Kamil pokaże nam jak maja się sprawy z SETILive i szukaniem sygnałów typu WOW. Dzisiaj wiemy, że nie trzeba już szukać po omacku. Wiemy gdzie znajdują się planety, przynajmniej te już odkryte. To optymalny kierunek poszukiwań. Nie sposób też nie ruszyć tematu Spotkań Trzeciego Stopnia. Nawet w tak ekstremalnym temacie warto zachować zdrowy rozsądek do czego i on i my serdecznie zachęcamy. Historia WOW i zagadkowej twarzy na Marsie pokazuje jak trzeba stąpać twardo po ziemi. Ale rozwiązywania takich zagadek może okazać się przygodą życia.

W badaniach kosmosu nie unikniemy tego zagadnienia. To jeden z powodów dla którego trwają te wszystkie poszukiwania. Chcemy wiedzieć coraz więcej i więcej. To nie tylko ciekawość. Wynika z tego wiele bardzo istotnych implikacji. Trzeba tylko trochę odwagi, by się tego podjąć – podnieść głowę w niebo i szukać odpowiedzi.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,326,390 unikalne wizyty