21-05-2019
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Maj 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu


IA ZG

Astro-Miejsca

URANIA
IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:865
Wczoraj:1,636
W tym tygodniu:2,501
W tym miesiącu:29,077
W tym roku:274,341
Wszystkich:13,306,128
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Po tranzycie ... czas na obliczenia
Sekcja Astronomiczna tranzyt, kontakt,3 Ten żółty znacznik to żagańskie wynikiMieliśmy sporo szczęścia i pogoda dobrze nam dopisała. Co za tym idzie, materiału do analizy zebrało się co nieco. Nie wszystko poszło tak jak byśmy tego chcieli, ale od czego ma się przyjaciół? Zarówno Krzysiek, który polował z nami oraz Mariusz w sąsiednim powiecie wsparli nas i dzięki temu prawie wszystkie zadania udało się wykonać jak należy. Tak dobra organizacja i zastosowanie różnych technik obserwacji dało dobre efekty.


Każdy kto dotarł do miejsca obserwacji na ul. Granicznej przymierzył się do fotografii tranzytu. Dzięki elektronice każde zdjęcie jest oznaczone dokładnym czasem jego wykonania. Co daje możliwość wykorzystania go do pomiarów i obliczeń. Na MEADE pracowała kamera SPC900NC, która z racji swojej charakterystyki technicznej filmowała tranzyt programem Fire-Capture. Na każdej klatce jest znacznik czasu więc oznaczenie kontaktów jest w zasadzie formalnością. Jedyne zakłócenie jakie przyszło nam uwzględnić to turbulencje atmosfery – ogólnie seeing, który w tym czasie nie był najlepszy dla tego kierunku obserwacji.

Drugie stanowisko to refraktor Krzyśka, z kamera ATIK, która wykonywała cykliczne zdjęcia co ułamek sekundy. Zdjęcia w formacie FITS wspaniale nadawały się do dalszej obróbki i analizy. Tu trzeba wspomnieć, że materiał jest najwyższej klasy. Nawet na pojedynczych klatkach widać wyraźnie plamy słoneczne z ich szczegółami, co jest trudne do uzyskania klasyczna fotografią. Zdjęcia wspaniale nadają się do pomiarów położeń ciał i ich rozmiarów dla naszej kolejnej metody pomiaru AU.

Te dwie grupy materiałów pozwoliły na ustalenie czasów kontaktów III i IV oraz wymiarów tarczy Słońca i planety Wenus, odległości ich środków od siebie. To dla drugiej metody pomiaru. Czasy kontaktów w czasie UT zostały podane na stronę the Bradford Robotic Telescope Project skąd po pobraniu danych z wielu pomiarów z całego świata mogliśmy wyliczyć AU. W ten sposób wzięliśmy udział w światowym wyznaczaniu jednostki astronomicznej. Obliczenia można wykonać oczywiście samemu na bazie arkusza kalkulacyjnego przygotowanego przez autorów projektu – po poprawieniu drobnych błędów, działa super.

Grubsza sprawa ma się z przyjętą przez nas metodą wyznaczania UA z jednej obserwacji. Tu skorzystaliśmy z dwóch źródeł opracowania. Pierwsze udostępniło chętnym NASA, a drugie poprzez projekt VT2012-PL pozwoliło na opracowanie własnego arkusza w oparciu o gotowy, szczegółowy, algorytm.

Na zajęciach zajęłyśmy się obliczeniami w oparciu o serwis NASA. Trzy grupy, na które się podzieliliśmy, wykonały pomiar średnic Słońca i Wenus, a następnie wyniki wpisali w formularz projektu, który na ich podstawie obliczył AU i tak otrzymaliśmy wyniki w postaci liczb: 150, 152 i 150 mln km. Dokładność była uzależniona od uzyskanej precyzji pomiaru obiektów.

Wybrane kontakty do pomiarów pozwoliły obliczyć z danych jednostkę AU o wartości 156mln km - arkusz Excela. Przyjdzie nam jeszcze zweryfikować te wyniki z wynikiem innych ośrodków zajmujących się tym przedsięwzięciem. Jak się okazuje w praktyce nie jest to zadanie łatwe. Każda grupa musiała się zmierzyć z problem pomiaru odległości kątowy i średnica tarcz. Piksele mściły się na każdym z nas. Dyskusjom które zaliczyć do tarczy, a które nie, nie było końca. A co mieli powiedzieć astronomowie, gdy zabierali się za to pierwszy raz i nie mieli kamer cyfrowych, a nawet samej fotografii? Z algorytmem wyliczania AU z odległości kątowej środków tarcz sprawa się rypła, bo w samym algorytmie jest jakiś błąd. Musimy teraz dojść gdzie. Wyniki wychodzą absurdalne. Mamy nadzieję, że konsultacje z przygotowującymi je pomogą. A być może winien jest Excel, który czasami sprawia takie czy inne problemy.

Przy tej okazji poszerzyliśmy wiedzę o technice obserwacji Słońca i astrofotografii kamerami CCD. To dzięki nim i plikom FITS możemy dane z takich zamierzeń liczyć z wykorzystaniem narzędzi matematycznych. A całość jest już w zasięgu miłośnika astronomii.

Oprócz obserwacji bezpośrednich z naszego stanowiska wschodniego zabezpieczyliśmy się obserwacjami przez MicroObservatory Robotic Telescope Network, gdzie zdalnym teleskopom zaprogramowaliśmy wykonanie sekwencji zdjęć co widać poniżej. Stamtąd też pliki odebrane przez nas są w formacie FITS, gdzie dla potrzeb prezentacji wykonaliśmy potrzebną konwersję do zwykłych formatów graficznych.

venus,tranzyt,2012 MicroObservatory Robotic Telescope Network venus,tranzyt,2012 MicroObservatory Robotic Telescope Network venus,tranzyt,2012 MicroObservatory Robotic Telescope Network venus,tranzyt,2012 MicroObservatory Robotic Telescope Network venus,tranzyt,2012 MicroObservatory Robotic Telescope Network


Przy okazji tych wydarzeń, otrzymaliśmy przesyłkę z Centrum Nauki Kopernik, gdzie działamy już jako Klub Młodego Odkrywcy. Otrzymaliśmy materiały pozwalające na przeprowadzenie badań stanu próbek wody oraz doświadczenie z filtrowaniem płynów i badaniem ich właściwości - BASF. Dobra sprawa na dni pochmurne czy deszczowe.

Przygotowujemy tez plany wakacyjne. Za tydzień zmierzymy się z rojem Czerwcowych Liryd, a na 15 lipca planujemy obserwacje i dokumentację zakrycia Jowisza przez Księżyc. Jak pogoda dopisze, to i na MESSIERY zapolujemy. Umówiliśmy się z naszym kolegą Krzyśkiem na nocne łowy na Stalagu. Na sierpień planujemy oczywiście Perseidy. A jak pogoda dopomoże to i coś jeszcze zrealizujemy. Wakacyjna laba ma swoje ograniczenia. Niektórzy wyjadą daleko inni nie ruszą się z miejsca. Słońce ze swoja aktywnością stale grymasi, to i pogoda będzie w kratkę. Niektórzy specjaliści od astro-pogody zapowiadają problemy pogodowe na znacznie dłuższa metę, ale to już temat na zupełnie inna okazję.

Przeczytaj więcej:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:59
Zachód słońca: 20:52
Dzień trwa:
15 Godzin 53 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:43
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof
Faza Księżyca

Data: 21-5-2019 17:00:40

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3997 planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (28)
Curiosity (2)
Fizyka (10)
Kosmologia (3)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2019

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.04 21,313,658 unikalne wizyty
strzaka do gry