Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 11:59:33

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Obscurem w Słońce i nie tylko

Sekcja Astronomiczna slowaKluczowe Widok Słońca przez Kamerę Obscura - zdjęcie z cytowanego opracowania Lecha Mankiewicza i Pawła RudawegoCzęsto na początku swojej drogi miłośniczego badania kosmosu adept zadaje sobie pytanie o teleskop astronomiczny. I w odpowiedzi otrzymuje wysokie ceny jakie przyjdzie mu za swoja pasję zapłacić. Czy naprawdę nie ma żadnej taniej alternatywy? W zasadzie jest, tylko trzeba się nieco rozejrzeć dokoła. Bo najczęściej nie za bardzo wiemy do czego on nam jest potrzebny i co nim chcielibyśmy badać. Aby sobie taką wiedzę wypracować warto zacząć od najprostszych rozwiązań, a takim jest …. Kamera Obscura, która postawiliśmy przy okazji tranzytu Wenus zbudować i wypróbować na obserwacjach Słońca.


slowaKluczowe Do budowy kamery potrzeba tylko podstawowych narzędzi i materiałów - zdjęcie z cytowanego opracowania Lecha Mankiewicza i Pawła Rudawego Budowa kamery, o której mowa, wymaga tylko podstawowych narzędzi i materiałów. Przy jej pomocy możemy obserwować nie tylko Słońce, ale i Księżyc i krajobrazy ziemskie – te szczególnie dobrze prezentują się w dni słoneczne. Kamery tego typu wykorzystują współcześni fotografowie do uzyskania niezwykłych efektów niedostępnych klasycznym obiektywem. Przed nami stoi więc niezła przygoda.

Jako, że w naszą sobotę pogoda była raczej nieprzyjaźnie do nas nastawiona, tak jak i do naszych piłkarzy, dlatego przygotowaliśmy kamerę w wykonaniu klasycznym, podobnym do aparatu skrzynkowego, by wszyscy przekonali się, że to naprawdę działa. I działa!! Po kilku ruchach nożem do tapet i klejem, kamera była gotowa i ekipa doświadczalna ruszyła na dwór by sprawdzić jej działanie.

slowaKluczowe Obserwacje kamerą - zdjęcie z cytowanego opracowania Lecha Mankiewicza i Pawła Rudawego Zaleta konstrukcji jest to, że każdy przez przeszkód może ją wykonać we własnym zakresie w wolnej chwili w domu. Od niej już tylko krok do kolejnej konstrukcji choćby ze szkieł okularowych … po potem to już tylko przestrzeń przed nami.

Takie doświadczenia dają dobre wyobrażenie jakie drzemią możliwości w teleskopach i czego potrzebujemy, oraz do czego go potrzebujemy. Na początek potrzebujemy wiedzy. Wiedzy o kosmosie ale i o technologii. Stąd astronomia zabiera nas do świata wszystkich nauk. A po obserwacjach i zebraniu materiału czas zabrać się do … obliczeń.

I oczywiście nikt w dzisiejszych czasach nie będzie liczył na kalkulatorach. Zaprzęgniemy do tego oprogramowanie komputera i tu warto wiedzieć co i jak do tego wykorzystać. My poznaliśmy w ramach zajęć kilka programów w tym MathCad – dostępny w wersji trial do zapoznania się i przygotowany przez Microsoft bezpłatne narzędzie Mathematics – bezpłatny. A dla zainteresowanych czymś w języku rodzimym polecamy świetne narzędzie pod nazwą Maksima. Programy te nie tylko liczą jak zaawansowane kalkulatory ale potrafią rozwiązywać równania i nierówności, liczyć pochodne i całki oraz tworzyć wykresy. A to tylko początek możliwości. Takich programów jest na rynku sporo i wiele jest płatnych. Do naszych celów na pewno wystarczy ten bezpłatny. Może dzięki temu polubi każdy matematykę. Bez niej bycie astronomem jest raczej nie możliwe.

Udało nam się tez wykonać zasilacz do naszej tablicy, by mogła działać na każdych zajęciach. Zrobiliśmy go ze starego zasilacza PC, który już w komputerze nie mógł pracować. Przy okazji rozpoczniemy budowę kolejnej planszy ale tym razem uczącej gdzie jest północ.

Dla korzystających z PC i Stellarium przygotowaliśmy landcape z Żaganiem w tle. Na początek przygotowaliśmy tło z naszego osiedla Moczyń, gdyż autorem zdjęć do landcape jest Bartłomiej Patka, który tam mieszka. Pliki po rozpakowaniu należy umieścić w katalogu programu o nazwie landcape . Potem można uruchomić program wirtualnego planetarium i wybrać stosowny krajobraz w ustawieniach programu. W przyszłości przygotujemy jeszcze kilka ciekawych krajobrazów z naszego terenu.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,242,609 unikalne wizyty