Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-3-2021 07:29:24

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Spotkania na sierpniowym niebie

Niebo za oknem mars saturn spika Po zachodzie Słońca Saturn z Wenus i Kłosem PannyNa sierpniowym niebie przez całą noc przykuwać naszą uwagę będą ciekawe koniunkcje jasnych obiektów kosmicznych. Już wieczorem spoglądając w kierunku miejsca gdzie właśnie zaszło Słońce dostrzeżemy dwie planety - Marsa i Saturna a po chwili również trzeci jasny obiekt - tym razem gwiazdę konstelacji Panny - Spika (inaczej Kłos Panny). Niestety obserwacja planet przez teleskop nie będzie należała do łatwych, gdyż z minuty na minutę ciała będą coraz niżej nad horyzontem, a rosnąca grubość atmosfery w ich kierunku drastycznie pogorszy zdolność dostrzeżenia szczegółów na ich tarczach.


Spica to najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, której blask wynosi +0.98 wielkości gwiazdowych. Teraz obok niej świecą dwie jasne planety: Mars, którego blask wynosi +1.1 wielkości gwiazdowych oraz Saturn, który świeci z blaskiem +0.8 wielkości gwiazdowych.

W najbliższych dniach dojdzie do kilku konfiguracji związanych z tymi trzema ciałami. Najpierw, już 3 sierpnia, o godzinie 22.25 Saturn zbliży się na najmniejszą odległość do Spiki. Dystans dzielący oba ciała będzie wynosić 4.5 stopnia. 14 sierpnia w najmniejszej odległości od siebie znajdą się Spica i Mars - odległość będzie jeszcze mniejsza i wyniesie tylko 1.8 stopnia. Ponad dobę później w odległości 2.6 stopnia od siebie znajdą się Mars i Saturn. W tym czasie trzy ciała ustawią się prawie w jednej linii z Saturnem znajdującym się najwyżej, a Spiką najniżej.

uran neptun OpisZdjeciaDalsza część nocy będzie nie mniej ciekawa. Już po pólnocy dostrzeżemy za pomocą lornetki lub małego teleskopu Urana i Neptuna - obecnie najdalsze planety Układu Słonecznego. Urana dostrzeżemy jako lekko zieloną plamkę a Neptuna jako niebieską kropkę. Niestety nawet przez spore teleskopy amatorskie nie da się dostrzec szczegółów na ich tarczach. Są to zbyt odległe planety dla amatorskiego srpzętu. Już dużym wyzwaniem jest ich odszukanie w gąszczy setek gwiazd i to można uznać za wielki sukces osobisty. Znacznie ułatwią nam zadanie teleskopy z tzw. systemem GOTO, które posiadają zaprogramowaną mapę położeń gwiazd i planet i nie tylko same je odszukają ale nawet skierują na nie nasz teleskop.

Przed wschodem Słońca przywita nas najpierw orszak naszej gwiazdy w postaci Jowisza, Wenus i Aldebarana oraz piękną gromada otwartą Plejadami w gwiazdozbiorze Byka. Obiekty te sa niezwykle łatwe do odnalezienia na niebie i obserwacji. Plejady możemy obserwować nawet okiem nieuzbrojonym w żaden przyrząd. A lornetka czy mały teleskop da nam dodatkową możliwość podziwiania tej grupy siedmiu sióstr. Wenus powiększa swoją fazę od czerwcowego tranzytu na tle tarczy Słonecznej. Jej rosnąca jasność związana jest z oświetlaniem przez Słońce coraz większej powierzchni jej chmur, w których skryta jest nieustannie przez naszymi oczyma jej powierzchnia. Tak wysokie albedo (jasność powierzchniową) zawdzięczamy grubej warstwie chmur na Wenus. Tak gruba atmosfera wywiera na powierzchni planety niezwykle duże ciśnienia (9322 kPa), znacznie większe niż na Ziemi (101 kPa). Panuje też tam afekt cieplarniany na prawdziwie kosmiczną skalę powodujący temperaturę na powierzchni planety nawet 500 stopni C.

jowisz, wenus aldebaran Jowisz Wenus i Aldebaran oraz Plejady widoczne przed wschodem SłońcaJowisz pozwoli nam na obserwację swoich pięknych czterech księżyców oraz niezwykłych pasów w atmosferze planety. Poświęcając chwilę na ich obserwację zauważymy jak księżyce zmieniają swoje położenie względem planety, chowają się za jej globem lub przechodzą na jej tle - w tym przypadku zjawisku towarzyszy również przejście cienia księżyca na tle tarczy Jowisza - jest to czarna plamka przemieszczająca się w ślad za swoim księżycem.

Całości towarzyszy prawie przez całą noc Księżyc około pełni. niezwykle jasny obraz naszego satelity w połączeniu z jasną nocą - Słońce nie chowa się pod horyzont 18 stopni kątowych (zmierzch astronomiczny) - pozwala na czytanie nawet książki. Odnajdywaniu konstelacji i obiektów pomoże nam Obrotowa Mapka Nieba lub program Stallarium na przenośnym komputerze. Wystarczy też wcześniejsze zapoznanie się układem gwiazdozbiorów by bez trudu odnaleźć omawiane tu ciała niebieskie. Być może uda się też dostrzec sporadyczne meteory, szczególnie te jaśniejsze lub nawet bolidy. Zbliżając się do 12 sierpnia rośnie też liczba Perseidów możliwych do zaobserwowania każdej nocy.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,379,235 unikalne wizyty