Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2020 05:21:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Polska koparka Księżycowa

Roboty koparka Koncepcja polskiej koparki księżycowejPierwszy etap wypraw na Księżyc mamy za sobą - już tam dotarliśmy. Wysiłek był to ogromny, ale chyba warto było. Po latach zastanawiamy się czy ma to jakiś głębszy sens i okazuje się, że ma. Wczesnej nie byliśmy gotowi skonsumować tego sukcesu. Teraz dorastamy do tego. Wiemy po co tam chcemy wracać. Jednym z powodów są wspaniałe warunki do prowadzenia badań naukowych w tym astronomicznych. To również bardzo dobre miejsce do organizacji wypraw w głębsze obszary naszego układu słonecznego. Aby temu sprostać trzeba pokonać problemy technologiczne w tym wytwarzanie paliwa i tlenu oraz wody dla ludzi tam bytujących. Warunki i tak są dość niesprzyjające. Okazuje się po licznych badaniach że jest to możliwe do wykonania i to w dość prosty sposób. Choć "prosty", to zbyt wiele powiedziane. Tam nic nie jest proste. Niezbędnym narzędziem okazuje się prosta koparka. Jest wręcz konieczna. I tu z pomocą przyszli polscy inżynierowie.


Sukces polskich studentów w prestiżowych konkursach naukowych. Tym razem jako jedni Europejczycy zakwalifikowali się do konkursu organizowanego przez NASA. Celem jest zbudowanie księżycowej koparki.

Powrót człowieka na Księżyc zbliża się wielkimi krokami, pora więc zakasać rękawy i brać się do pracy.

Tym razem stąpanie po Srebrnym Globie nie będzie tylko medialnym teatrzykiem, lecz szczegółowo opracowaną operacją, której celem będzie zbudowanie tam stale zamieszkanej bazy.

Na początku jednak potrzebujemy cennych informacji, które pozwolą nam zaplanować przyszłość kolonizacji Księżyca.

Wysyłane w kierunku naszego naturalnego satelity wciąż to nowe sondy badają jego atmosferę i powierzchnię.

Pora, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat skał znajdujących się pod ziemią. Do tego celu posłuży naukowcom specjalna koparka.

Mają ją stworzyć studenci z całego świata, który od kilku lat biorą udział organizowanym przez NASA konkursie Lunabotics Mining Competition.

Wśród uczestników znajdują się także studenci z Politechniki Warszawskiej, który zaprojektowali koparkę HUSAR. To niewielki robocik, który będzie miał za zadanie w 10 minut wydobyć spod powierzchni Księżyca 10 kilogramów regolitu, czyli skały obficie pokrywającej naszego satelitę.

Przy tym robot musi być odporny na szereg zjawisk, w tym na nagłe wahania temperatury i księżycowy pył. Finał konkursu zostanie przeprowadzony w maju przyszłego roku w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Zwycięzcy otrzymają stypendium w wysokości 5 tysięcy dolarów oraz nagrodę Joe Kosmo Award for Excellence. NASA zapowiada, że na podstawie najlepszych projektów powstaną księżycowe roboty. W ubiegłym roku konkurs wygrali studenci z Uniwersytetu Północnej Dakoty.

Jak polscy studenci stworzyli HUSARa?

Studenci Politechniki Warszawskiej wyjaśnili, że rozpoczynając budowę HUSARa musieli odpowiedzieć sobie na kilka pytań: W jakiej dziedzinie chcą być najlepsi? Jakie są ich mocne strony? Co już potrafili zrobić, a co będą projektować po raz pierwszy? Czy chcą stworzyć robota który będzie szybko kopał, czy raczej takiego, który będzie bardzo "kosmiczny”?

Ostatecznie postawili przed sobą kilka celów. Przede wszystkim postanowili stworzyć robota, który byłby jak najlepiej przystosowany do pracy w warunkach kosmicznych - był niezawodny, autonomiczny, lekki, odporny na skoki temperatur, promieniowania, drgania i wysokie zapylenie.

Po drugie uznali, że ich najmocniejszą stroną jest sztuczna inteligencja, którą chcą zaimplementować. Po trzecie zdecydowali, że innowacje można wprowadzać w maksymalnie dwóch elementach konstrukcji, przy pozostałych stawiając na rozwiązania sprawdzone. Wybór padł na podatne koła oraz układ kopiący.

Drużyna HUSARa składa się ze studentów różnych kierunków i specjalności, budowa robota księżycowego wymaga bowiem wiedzy z zakresu elektroniki, mechaniki, programowania. W ten sposób narodziła się drużyna zrzeszająca studentów kilku wydziałów, z trzech kół naukowych - Studenckiego Koła Astronautycznego, Robomatic i Cyborg++.

TwojaPogoda.pl

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,777,513 unikalne wizyty