Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 04:31:00

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Spotkanie Sekcji przed Jarmarkiem

Sekcja Astronomiczna kopuła fullera, bryła foremna dwudziestościan foremny stal się dla nas zaczynkiem do budowy kopuły FulleraOtwarcie roku stało się faktem. Zaczęliśmy ostro pracować co do razu wszystkich wciągnęło w wir zadań i ciekawych poszukiwań. Po wstępnych ustaleniach organizacyjnych dla tych co jeszcze nie załatwili wszystkich formalności na pierwszy rzut poszedł Jarmark Michała. W jego ramach przygotowaliśmy Astrobazę Kepler 1. To niezwykłe przedsięwzięcie ma szansę przybliżyć wszystkich wspaniałe osiągnięcia naukowe. Wszystkie one jak nie patrzeć mają ścisły związek z Keplerem. Przeznaczono dla nas jedynie 3 godziny, ale przygotowaliśmy tyle zamierzeń, że nie sposób będzie się zmieścić w takich ramach, ale na pewno będzie wiele ciekawych zagadnień od obserwacji Słońca przez nowoczesny teleskop słoneczny LUNT z Instytutu Astronomii UZ po start rakiet kosmicznych i wielkie bombardowanie.


Program jest już przygotowany a wraz z nim wszystkie materiały i przyrządy. W tę sobotę na kolejnym spotkaniu Sekcji zajęliśmy przygotowaniem części do wykonania kopuły geodezyjnej lub inaczej kopuły Fullera. Są one rozwinięciem badanego przez Keplera problemu wiązanego z bryłami foremnymi a ścisłej z dwudziestościanem foremnym. My wykonamy w ramach zadania jarmarkowego rozwinięcie drugiego stopnia. Będzie to półsfera, która przybliży wszystkim konstrukcję jaka sprawdza się przy projektowaniu habitatów na odległych planetach. W nich znajdą się bazy kosmiczne dla astronautów i naukowców. Takie konstrukcje powstają już dzisiaj na Ziemi i przyciągają wzrok wszystkich swoją fenomenalną magią kształtu.

slowaKluczowe w rozwinięciu dwudziestościanu foremnego by uzyskać przybliżenie do sfery trzeba stosować coraz więcej różnego rozmiaru trójkątów, co nieco komplikuje konstrukcję, ale poza tym ma ona same zaletyPoznaliśmy tez kolejne tajemnice meteorytów, które powiększyły naszą kolekcję i będą stanowiły element naszej wystawy minerałów i meteorytów oraz skamieniałości. Kolekcja minerałów jest szczególnie kolorowa i niezwykle kontrastuje z dość szarymi meteorytami. Z taka szarością przychodzi zmierzyć się na Marsie. Obecna gwiazda, łazik Cyriosity bada jego powierzchnie i poszerza nasza wiedzę o geologii tej planety. A jest to zadanie niezmiernie trudne do wykonania. Na naszej planecie wieki trwały badania skał nim dotarliśmy do tego poziomu wiedzy jaki teraz mamy. Badania prowadziło tysiące geologów, a tam na czerwonej Planecie jest zaledwie jeden geolog. Jak widać wiedza ta będzie sama przez się dość skromna.

Na nadchodzący rok planujemy zajęcie się ogromnym działem wiedzy astronomicznej galaktykami. Jest ich znacznie więcej niż gwiazd w Naszej Galaktyce. Jedne Są małe jak Mały obłok Magellana i blisko nas, ale są i takie, które znajdują się tak daleko iż widzimy ich światło z czasów początku Wszechświata. Są tak ciemne, gdyż nie ma w nich gwiazd, a astronomom udało je się dostrzec dopiero niedawno. Inne maja w sobie tyle energii, że widać je z granic naszego kosmosu. A to tylko namiastka całej menażerii. Przy okazji to bardzo ciekawy temat dla astrofotografii. Jest tajemnice przyjdzie na zgłębić, szczególnie gdy ruszy już nasza Astrobaza. Będzie tam sprzęt jaki jest nam do tego niezbędny. Przy okazji rodzą się kolejne pomysły na tematy prac w Astrobazie. Oj będzie się działo.

Kolejne spotkanie przed nami za tydzień, tam dokonamy ostatnich przygotowań do naszych pokazów. A jak pogoda dopisze lepiej niż wczoraj to poszukamy Urana i Neptuna. Na ich obserwacje jest teraz najlepszy czas.

Jeśli jesteś zainteresowany w każdej chwili możesz dołączyć do naszej ekipy. Na pewno na tym skorzystasz i my również.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,240,652 unikalne wizyty