Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 18:22:28

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Astrobaza na Jarmarku Michała 2012

Sekcja Astronomiczna asrtrobaza,kepler Astrobaza na JM2012 w ŻaganiuJedna z największych imprez w naszym mieście - Żaganiu - za nami. Wpisali się w nią liczni organizatorzy i sponsorzy. Nam też udało się zadać szyku i pokazać, że nie samą kulturą naród żyje, a i nauka może być kulturalna. Tym samym wpisujemy Astrobazę Kepler w obraz miasta Johannesa Keplera – jednego z wielu na jego życiowej drodze. Pokazaliśmy odwiedzającym nasze stoisko, że astronomia to nie tylko tzw. „patrzenie w gwiazdy”. Daliśmy do ręki liczne narzędzia do poznawania świata – zarówno tego bliskiego nam jak i najodleglejszych zakątków kosmosu.


W ramach tegorocznych dni Żagania, przebiegających od 17 lat pod auspicjami Jarmarku Michała, odrodzonego po latach corocznego przedsięwzięcia naszego grodu, Sekcja Astronomiczna wspierana przez swoich przyjaciół przygotowała naukowy zawrót głowy dla odwiedzających miasto.

astrobaza,lunt,IA UZ Michał prezentuje obrazy Słońca z LUNTa na ekranie monitoraCentrum Kultury udostępniło miejsce w atrakcyjnej lokalizacji i wyposażyło je w podstawowy sprzęt ekspozycyjny oraz zadbało o publikację informacji w mediach. Nasi przyjaciele w postaci astronomów z Instytutu Astronomii UZ oraz pasjonata astronomii Mariusz Rudziński przybyli do nas by uatrakcyjnić cała imprezę o zupełnie nowe możliwości. Tym samym odwiedzający mieli okazję zobaczyć naszą gwiazdę, Słońce, w niezwykły sposób. Do dyspozycji był teleskop Słoneczny LUNT, pozwalający na obserwację atmosfery Słońca w atrakcyjnej linii wodoru – Halfa. Dodatkowa prezentacja obrazu na ekranie monitora dała dostęp szerokiej publiczności jednocześnie. Na tarczy i przy jej brzegach widzowie zobaczyli dość liczne zjawiska w atmosferze gwiazdy. Takie zjawiska zachodzą we wszystkich prawie gwiazdach we Wszechświecie.

mariusz,rudziński,TAŁ,plamy,astrobaza Mariusz przygotował obserwacje plam słonecznych za pomocą swoje słynnego TAŁaDruga możliwość obserwacji przygotowana przez Mariusza, to obserwacja plam słonecznych przez filtr Baader’a. i choć plam na fotosferze nie było wiele to łącząc widok w teleskopie z tym co opowiadał o nich Mariusz można było zrozumieć wagę i istotę takich obserwacji w badaniach astronomicznych. Bo zobaczyć to zbyt mało trzeba jeszcze zrozumieć co się ogląda, a o to dbał nasz przyjaciel przez cały czas.

Na naszym stanowisku prezentowaliśmy ekspozycję minerałów , meteorytów oraz skamieniałości sprzed 65 mln lat. Ta jedna gablota to początek naszych zbiorów stanowiących o historii naszej planety. Całość mówiła jak powstała Ziemia, jak powstawała jej historia oraz jak na jej stronach zapisało się życie.

modele,hst,astrobaza modele polskich satelitów i HSTPrezentowaliśmy wykonane własnoręcznie modele polskich satelitów oraz najsłynniejszego teleskopu – HST. To próbka możliwości jakie daje uczestnictwo w zajęciach Sekcji Astronomicznej. Staramy się, by zainteresowania młodzieży i dorosłych uczestniczących w pracach grupy były jak najszersze. Daje to możliwość poznania jak ogromnym obszarem wiedzy jest wszystko to co dzieje się wokół astronomii, nauki która stała się powodem niezwykle gwałtownego rozwoju technologii oraz wielu sukcesów ludzkości z których jesteśmy tak dumni. Pamiętajmy, że zaledwie kilka dni temu wstąpiliśmy do niezwykle elitarnego Klubu Kosmicznego - ESA. A samo modelarstwo kosmiczne ma głębokie tradycje w naszym kraju, choć nie jest może tak wspierane jak kiedyś. Ten obszar działań rozwija ogromnie kreatywność uczestników, co są w stanie wykorzystać w różnych obszarach swojej aktywności.

wahadło,astrobaza Wahadło prezentujące rotacje kuli ziemskiejW trakcie pokazów trwało stale wznawiane doświadczenie z wahadłem Foucaulta. Przygotowane w niecodzienny sposób 10 metrowej długości wahadło pozwalało na obserwację rotacji naszej planety. Do tego doświadczenia czyniliśmy już dwuletnie przygotowania. Istotnym problemem była sama lokalizacja naszego urządzenia. Warto pamiętać, że im dłuższe i cięższe jest wahadło tym skuteczniejsze. Nasz model badawczy nie był doskonały, ale prezentował samą idee właściwie i mamy nadzieję, że uda nam się je uruchomić w przyszłości tak jak ono powinno działać – na stałe.

rakiety,komsiczne,modele,astrobaza Modele rakiet kosmicznych gotowe do startuNie zabrakło na prezentacji najbardziej spektakularnego pokazu – startu modeli rakiet kosmicznych. Przygotowane dwa modele, duży i mały, przyciągnęły uwagę setki widzów zgromadzonych w rejonie sceny głównej. Silniki na paliwo stałe z gwizdem wysłały obie rakiety wysoko w niebo. Wspaniała pogoda pozwoliła na ich obserwacje na ceł trasie lotu. Najbardziej obawialiśmy się startu większego modelu, gdyż z powodów złej pogody w ostatnim czasie nie było możliwości jego przetestowania. Wszystko przebiegło pomyślnie, a same modele będą ponownie wykorzystywane w ramach zajęć do obserwacji zjawisk fizycznych, sprawdzania praw fizyki oraz rozwijania kolejnych naszych doświadczeń astronautycznych.

impaktorownia,kratery,astrobaza Impaktorownia - prezentacja procesu powstawania krateruW ramach pokazów chcieliśmy dać możliwość późniejszego samodzielnego doświadczania nauki przez naszych obserwatorów. Wiele z tego co pokazaliśmy to proste, nie wymagające wielkiego nakładu pracy i materiałów, doświadczeni fizyczne możliwe do przeprowadzenia w szkole czy nawet w domu. Jednym z nich było doświadczenie z płetwonurkiem – prezentowało wpływ zmian ciśnienia na zachowanie modelu. W IMPAKTOROWNI zaprezentowaliśmy jak powstają kratery meteorytowe. Przy tej okazji wyjaśnialiśmy jak naukowcy doszli do odkrycia wielkiej katastrofy sprzed 65mln lat. W ramach doświadczenia uczestnicy dokonując importów na model powierzchni Księżyca mieli okazję prześledzić wszystkie efekty obserwowane obecnie na jego powierzchni oraz zrozumieć jak do ich powstania dochodzi. Doświadczenie to pozwala zaprezentować jak energia kinetyczna impaktora wpływa na przebieg całego zjawiska. To kolejny przykład tego jak nauka wpływa na nasze zrozumienie otaczającego świata i tego co i dlaczego się w nim dzieje.

astrobaza,kepler Astrobaza Kepler - koncepcja obiektuAstrobaza to przedsmak tego co mamy zamiar realizować w ramach powstającego projektu pod tą samą nazwą, a realizowanego przez nasze miasto i Urząd Marszałkowski. W ramach projektu powstaną obserwatoria astronomiczne w kilkunastu miejscach województwa, w których popularyzowana będzie różnymi metodami nauka w szerokim tego słowa znaczeniu. Astrobaza to tylko narzędzie. Ludzie dadzą temu narzędziu sens istnienia. I taki był cel naszego działania.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do tego niezwykłego przedsięwzięcia. Bez waszego zaangażowania nie udałoby się tego tak zrealizować. Za to wszystko dla was wielkie astro podziękowanie.

Galeria AstrobazyPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,245 unikalne wizyty