Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:31:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Teoria w praktyce

Sekcja Astronomiczna sekcja zajęcia kosmiczne Sobota ze wspaniałą pogodą do lotów kosmicznych naszych modeli rakietSobota od rana pełna chmur. Sporadycznie przez dziury nad głowami przebijają się promienia słońca. Ale za to pogoda prawie bezwietrzna. W takich warunkach przyszło nam praktykować zajęcia Sekcji Astronomicznej. I nie byłoby w tym nic dziwnego i strasznego, gdyby nie fakt, że od dłuższego czasu przymierzamy się do Urana w okolicy opozycji. Jest to bowiem najlepsza okazja do jego obserwacji a tu pogoda nas nie rozpieszcza. Jakby nie było tego dość w nocy przychodzi rozpogodzenie … kolejny powód by nasze teleskopy dostały stałą kwaterę do zajęcia.


rakieta,modele Rakietowe zajęciaNa takie jednak okazje mamy zawsze przygotowane co najmniej kilka specjałów. Tym razem w praktykę wprowadziliśmy loty prawie kosmiczne. W czasie JM2012 w ramach Astrobazy prezentowaliśmy widowni loty modeli rakiet kosmicznych na paliwo stałe, ale członkowie sekcji nie mieli okazji przyglądać się temu, bo wszyscy znajdowali się na swoich stanowiskach pracy. Poprzednie zajęcia przybliżyły – ponownie – nieco zagadnień teoretycznych związanych z lotami w kosmos i modelarstwem kosmicznym. To równie piękne hobby jest nieco prostsze do uprawiania w Polsce jak kiedyś. Można kupić gotowe modele do samodzielnego złożenia – co my czynimy – lub zakupić gotowe modele do latania, czego nie chcemy praktykować. Do tego cały znacznie bogatszy rynek zagraniczny stoi otworem przed każdym hobbystom rakietowym.

Z racji dobrej pogody, brak wiatru pozwala na start rakiet nawet w naszym parku, zabraliśmy sprzęt w postaci naszego kosmodromu rakiety, silniki i cały pozostały arsenał … i ruszyliśmy na podzamcze. Na zdjęciach macie okazję zobaczyć jak startowały nasze modele. Poza jednym niewypałem, zawiódł lont, starty były bardzo udane. Warto jednak pamiętać, że jeśli jesteś młodym adeptem, to niech samo odpalanie rakiety zrobi osoba dorosła. To dla twojego bezpieczeństwa. Modele są wykonane bardzo dobrze, ale przystosowane są dla młodzieży od 12 lat. Mamy nadzieję, że jeśli po tych zajęciach narodzi się wśród naszych jakiś modelarz rakietowy, to będzie wiedział jak sobie poradzić. Teraz przyjdzie nam dokupić nowe silniki rakietowe i znowu możemy posłać coś w niebo.Ale nie samymi ekstra atrakcjami człowiek astronomii żyje. Nasz tegoroczny cykl zajęć poświęcony jest galaktykom. I od tych zajęć zaczynamy przerabiać ćwiczenia wyznaczania odległości do kosmicznych wysp w rozległym Wszechświecie. Oprócz samego określenia odległości do odległych galaktyk najważniejszym osiągniętym celem jest poznanie złożoności procesu takiej analizy i uzyskanie określonej staranności wykonywania kolejnych zadań. Nie wszystko bowiem jest takie oczywiste jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Pan E. Hubble przez taką oczywistość popełnił wielki błąd w wyznaczeniu odległości do galaktyk. I choć dokonał przełomu w astronomii to kilka lat trwało nim astronomowie doszli w czym tkwi problem. Mowa tu oczywiście o dwóch typach Cefeid, które jako świece standardowe posłużyły do pomiarów znanego kosmosu.

Aby zrealizować nasz cel wybraliśmy specjalne ćwiczenie przygotowane przez EUHOU. Szczegóły znajdziecie w linkach na dole tekstu. Do pracy korzystamy z opracowanego przez nich programu SalsaJ w wersji 2.1. polskojęzyczny program pozwala na wykonanie wielu operacji i kompletnych prac astrometrycznych. Praca z widmem, plikami FITS, narzędzia do fotometrii i wiele przygotowanych makr czyni z niego przydatne narzędzie do pracy w naszych warunkach. No i co najważniejsze jest dla nas za free. Co prawda jest nowsza wersja programu, ale mamy z nią pewne problemy z jego pracą. Nic nie pomaga zmiana systemów operacyjnych czy typów komputerów. Na szczęście wcześniejsza wersja jest zupełnie doskonała do naszych celów.

Zadaniem naszym było przygotowanie komputerów do pomiarów i obliczeń. Zainstalowaliśmy SalsaJ i wgraliśmy komplet materiałów do pomiarów. Na początek nieobyci członkowie mają jeszcze zadanie opanować podstawy interfejsu i obsługi w zakresie podstawowych czynności (otwieranie plików FITS, ustawianie parametrów obrazu, zapoznanie się z dokumentacją ćwiczenia). Tyle do następnego tygodnia. Mało? No to jeszcze zdajcie przy okazji kilka sprawdzianów i kartkówek, przeczytajcie lektury i nie dostańcie jedynki. Starczy? Zawsze można jeszcze pomóc w domu i zając się psem czy kotem. Na dworze wieczorem czekają gwiazdy, których opanowanie gdzie która jest to kolejne wyzwanie.

Zapraszamy za tydzień na zajęcia – sobota 17:00 sala 061 w Pałacu Książęcym.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,759 unikalne wizyty