Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 01-10-2020 14:31:59

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Z nowym rokiem ... nowe obserwatoria astronomiczne w Polskich szkołach

Wydarzenia obserwatorium astronomiczne Przykład ostatnio powstałych obserwatoriów na ternie kraju w tym z pompa otwartego przez prezydenta Warszawy Panią Gronkiewicz WalzRazem z nowym rokiem szkolnym uruchomiono w Polsce kilka przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. Niektóre z nich to kolejny etap rozwinięcia już przyjętej koncepcji takiej inwestycji. Tym samym powstały obserwatoria o szerokiej specjalności od obserwacji nocnych po zaawansowane obserwacje Słońca. Młodzież otrzymuje tym samym nie tylko nowoczesne narzędzia do swojego rozwoju intelektualnego i naukowego w szczególe, ale i również zupełnie nowy obszar edukacyjnego poznania.


obserwatorium astronomiczne Obserwatoria zostają standardowo wyposażane w zaawansowane technologie elektroniczne wg życzenia zamawiającej placówki szkołyZauważmy bowiem, że w programach nauczania nawet szkół średnich nie ma prawie śladu astronomii. A to nauka podstawowa dysponująca najbardziej zaawansowanymi technologiami i wiedza naukowego rozwiązywania problemów. Tym samym skupia w sobie wiedzę ze wszystkich dziedzin ludzkiej wiedzy. Od fizyki przez matematykę po biologię i medycynę. A kiedy przyjrzymy się rozwojowi ESO to dopiero możemy mieć perspektywę tego co nas czeka w tej dziedzinie.

Współczesne obserwatoria przyszkolne czy prywatne to zaawansowane technologicznie konstrukcje. Z jednej strony mamy profesjonalnie wykonany na wysokim poziomie teleskop astronomiczny wyposażony w wiele dodatkowych narzędzi, jak choćby kamery CCD. Często są to najwyższej klasy rozwiązania. Co widać po rozwiniętym rynku takiego sprzętu. Praktycznie tanie i proste rozwiązania znajdują się jedynie w marketowych sprzedażach. W rękach naszych amatorów astronomii jest już zaawansowany sprzęt do prowadzenia obserwacji, ale nie wizualnych a właśnie za pomocą cyfrowych kamer.

obserwatorium astronomiczne Coraz częściej obok klasycznych nocnych obserwatoriów astronomicznych powstają drugie do obserwacji Słońca często całkowicie zautomatyzowaneDruga strona tego medalu to całkowicie skomputeryzowane konstrukcje kopuł astronomicznych. Nie tylko że są one sterowane elektrycznie i elektronicznie, ale są sprzężone z komputerami sterującymi i teleskopami astronomicznymi w nich się znajdującymi. Tym samym powstaje rozwiązanie którym operator, a tu uczeń może sterować tak jak w profesjonalnym VLT z pomieszczenia w budynku lub z zupełnie innego miejsca na ziemi przez Internet.

Firmy które podejmują się istnieć na tym rynku już dawno musiały zmienić swoje oblicze. Dokonały własnego rozwoju na poziom dawniej nie do osiągnięcia. Naszej firmie w Polsce niczego nie brakuje w stosunku do światowych liderów. Może mieć co najwyżej mniejszy potencjał, ale jak widzimy po naszym rynku tego typu inwestycji daje ona od ręki szkół kompletne rozwiązanie przygotowane pod klucz jak przystało na XXI wiek. Często zdarza się, że brakuje nam Kady odpowiednio przygotowanej by takim zapleczem odpowiednio zadysponować i je wykorzystać. Jak jednak widać po kolejnych inwestycjach a szczególnie po zmianie skali takich inwestycji, bo po Astrobazie w kujawsko pomorskim powstaje już kolejna Astrobaza w lubuskim, potencjał rozwojowy naszej młodzieży i nie tylko upatruje się w takich koncepcjach edukacji. To zupełnie nowe podejście do problemu. I może ono zmienić zupełnie wszystko. To jest tylko kwestia czasu.

Tymczasem nacieszmy oko tym co inni już mają u siebie i być może zastanówmy się czy nie warto, a warto na pewno, dołączyć do nich. Choć trudno być prekursorem, to dzisiaj już w Polsce takich nie ma. To jest już normalne, że po prostu jest i trzeba z tego korzystać jak najwięcej. Tylko tak nasza młodzież nadąży za czołówką tego świata. A zdolnych u nas nie brakuje.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,535,351 unikalne wizyty