Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:36:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Cefeidy Pana Magellana- prace na niepogodę

Sekcja Astronomiczna slowaKluczowe Skok z ponad 39km wysokości z przekroczeniem bariery dźwiękuW ostatnią sobotę pogoda pozwoliła nam jedynie dojść do naszej sali zajęć. Potem zaczęła się … delikatnie mówiąc … nawałnica. Strach było wyjść na dwór a o obserwacjach nie było mowy. Szkoda, bo wysoko nad głowami króluje dość jasna kometa a Uran coraz bardziej oddala się od miejsca swojej tegorocznej opozycji. Wszyscy mieli chrapkę, ale przyszło nam obejść się smakiem. Za to drążyliśmy kilka ważkich tematów w tym przygotowanie AstroKalendarza na 2013 rok.


Jeszcze w tym roku Astrobazy nabiorą formalnego kształtu. Rusza bowiem projekt ich budowy a tym samym chcemy by ten produkt poznali możliwie wszyscy w kraju. Tak jak nasze województwo skorzystało z doświadczeń kujawsko-pomorskiego, tak i inne województwa powinny mieć taka okazję. Przygotowujemy w tym celu promocyjny produkt jakim będzie kalendarz astronomiczny na nadchodzący rok. Rok rozpoczęcia realizacji budowy kolejnej sieci obserwatoriów astronomicznych nie tylko dla szkół. Nasza praca będzie polegała na przygotowaniu projektu graficznego i wyposażeniu go we wszystkie atrybuty dobrego kalendarza astronomicznego. Już kilka pomysłów się narodziło, dzięki czemu ma on szanse stać się odmiennym niż z 2012 roku. Jak bardzo jest to trudne przekonali się wszyscy biorący udział w burzy mózgów. Dobrze już to mieć za sobą. Kalendarz ma szanse stać się bezpłatnym produktem dla wszystkich odbiorców oraz powstać w ilości niespotykanie dużej.

fotometria Pierwszy pakiet zdjęć do badania zmian CefeidyDruga część zajęć to kolejny etap pracy związany z wyznaczeniem odległości do Wielkiego Obłoku Magellana. Wykorzystujemy do tego Cefeidy zdjęcia wykonane przez OGLE. Dla wielu to zupełnie nowe doświadczenie. Już samo wykonanie pomiarów wymaga co najmniej systematyczności i dobrej organizacji by nie pogubić się w danych. Do tego trzeba dobrze władać arkuszem kalkulacyjnym oraz zaawansowanym narzędziem Solver, które pomaga nam w dopasowaniu wyników i wykresu funkcji. Pamiętajmy że uczestnicy to młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zapał jest jednak duży, do tego stopnia, że wielu siedzi samodzielnie nad zadaniem w zaciszu domowym. Zmierzając się z takim zadaniem nabierają wprawy w samodzielnej pracy takimi narzędziowymi programami. Przodują w tym najmłodsi.

Przygotowaliśmy też bank pomysłów na pracę Astrobazy. Ma to być miejsce gdzie nie tylko astronomia ma swoją siedzibę. To nisza naukowa i każdy kto para się nauką znajdzie tu swoje miejsce. Nic nie dzieje się samo i aby coś zadziałało po naszej myśli musimy to zrobić samemu. Nic tu nie powstanie przez pstryknięcie palcami. Wszystko wymaga wysiłku, przygotowań i żmudnej pracy. To trochę jak ze skokiem Austriaka Felixa Baumgartnera 14 października. Dokonał tego po siedmiu latach przygotowań i wytężonej pracy. Wszystko tylko po to by skoczyć z 39 km. „Tylko” … albo aż „tylko”. Jak bardzo trzeba chcieć, by wykrzesać w sobie taką determinację? Jeśli wierzy się w to co się robi i wspiera się samego siebie oraz wpierają nas inny w tym co robimy, to jest to do osiągnięcia. Teraz wiemy, że taki skok może dokonać przełomu. A przełom ten dokona się w wielu dziedzinach życia. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Oby tylko ona!Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,067 unikalne wizyty