Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 20-4-2024 09:01:00

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jazzowy Kamerton Hubble'a

Sekcja Astronomiczna klasyfikacja galaktyk Ten schemat morfologicznej klasyfikacji galaktyk jest często zwany widelcem Hubble'a, ale w zasadzie to bardziej kamerton niż widelec. Tym bardziej, że nam bardziej pasował do jazzowej nuty tego dnia.Od zaledwie 88 lat wiemy, że Droga Mleczna to tylko jedna z wielu galaktyk we Wszechświecie. Jak pokazują najnowsze zdjęcia z wielkich teleskopów jest ich przynajmniej niezliczona ilość w całej znanej nam przestrzeni a być może jest to tylko mały fragment rzeczywistości. Jako, że wszystko dla naszej wygody staramy się usystematyzować, uprościć, dlatego nadal posługujemy się Morfologiczną Klasyfikacją Galaktyk zaproponowaną przez E. Hubble'a, w roku 1936. Ale 76 lat to w naszej astronomii masa czasu i dzisiaj już nic nie jest takie oczywiste. Dzisiejsze próby klasyfikacji tych obiektów są znacznie bardziej złożone.

Zamieszczony tu schemat nazywany jest często Widelcem Hubble'a. Postanowiliśmy tym razem ów widelec nazwać kamertonem, jako że dzień zapowiadał się bardzo muzycznie, a kształt bardziej przypomina kamerton niż widelec (czy oni widzieli kiedyś widelec?).


Spotkanie zaczęliśmy ważna widomością. Nastąpiły zmiany w sprawie jednostki astronomicznej. Już w sierpniu 2012 na posiedzeniu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) zdecydowano o sprecyzowaniu jej wielkości i standardzie oznaczania. Teraz trzeba pamiętać, że wynosi ona dokładnie 149 597 870 700 metrów i oznacza się ja małymi literami au (astronomical unit). Ostatni numer Kosmosu Tajemnic Wszechświata przedstawia nawet krótką historię z nią związaną o czym warto przeczytać.

Klasyfikacja galaktyk pozwoliła nam zaprezentować różnorodność świata galaktyk. Nie ma wśród nich dwóch takich samych, nawet jeśli bardzo są do siebie podobne, to różnica odległości przedstawia nam je w różnej fazie ewolucji. Pomiary odległości do LMC pokazały z jakimi skalami mamy do czynienia. Już ten nasz Lokalny Klub galaktyk pokazuje różnorodność tego świata. Jeśli jeszcze dodamy do tego efekty zderzeń galaktyk oraz te ze skraju naszego horyzontu poznania to naprawdę trudno się dziwić, że nie sposób tego jednoznacznie sklasyfikować. Wśród tej klasyfikacji wyłania się pewna grupa charakterystycznych cech niektórych obiektów i cała menażeria wszelkich osobliwości. Cóż jednak się dziwić, skoro nasze badania prowadzone są zaledwie od kilkudziesięciu lat. Może gdy będziemy mieli za sobą parę milionów lat badań, będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć.

slowaKluczowe Przeddzień 11 listopada w Centrum Kultury odbył się koncert jazzowy, na który zostaliśmy zaproszeni i wielką chęcią wzięliśmy udział. Wspaniałe urozmaicenie naszych zajęć.Do kolekcji naszych zainteresowań w tą sobotę dołączył eksperyment obliczeniowy związany z badaniem cefeid z LMC. To nie tylko nie koniec, ale dopiero początek, a kto wie czy kiedykolwiek nastąpi koniec. Przygotowujemy kalibrację narzędzia fotometrii, którym posługiwaliśmy się w czasie naszych badań. Kalibracja pokazuje jak żmudny potrafi być to problem. Zajęcie na całe … lata. Robi się ciekawie, ale pamiętać warto, że to obecnie podstawowe narzędzie astronomii. Co prawda my pracujemy jakoby na piechotę, czego w dużej mierze nie da się robić w tak ogromnej ilość wyników pomiarowych. Dzisiaj bada się nie pojedyncze gwiazdy, ale całe zbiorowiska gwiazd jednocześnie. Nim do tego dojdziemy czeka nas jeszcze masa pracy. Ale o to właśnie chodzi.

Niedziela to święto niepodległości w tym roku, stąd mieliśmy okazje wziąć udział w organizowanym przez Centrum Kultury koncercie jazzowym. Okazje niezwykła i szkoda byłoby ja odpuścić. Czego zresztą nie uczyniliśmy. Wśród nas jest bowiem ekipa gitarzystów, dla których taka okazja to jedyna szansa na porównanie swoich umiejętności z prawdziwymi wirtuozami. Oczywiście tylko w myślach, ale jako, że nie jednym duchem człowiek żyje, z zapartym tchem uczestniczyliśmy w tym występie. Naładowani pozytywnymi emocjami jesteśmy gotowi do pracy .. w kolejnym nadchodzącym tygodniu. Za tydzień kolejne ładowanie akumulatorów. Tym razem Warsztaty Astronomiczne z okazji rocznicy śmierci Johannesa Keplera przypadającej w dniu 15 listopada. Warsztaty są zajęciami otwartymi.

Zapraszamy wszystkich chętnych.


Przeczytaj więcej:

1
<
#1 | jacek dnia 26/11/2012 18:47:07
Dodaliśmy do linków w newsie adres strony ESA z klasyfikacja galaktyk z przekładami

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,247,572 unikalne wizyty