Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:54:34

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Z astronomią do Koniec Świata

Sekcja Astronomiczna Koniec Świata Plakat zajęć Końca świata z astronomiąNie taki koniec świata straszny. Pod takim hasłem postanowiliśmy spędzić ten ostatni … przed świętami dzień naszego spotkania astronomicznego. Każdy powód jest dobry, więc koniec świata wg majów też. Przygotowaliśmy specjalnie wałówkę wysokoenergetyczną na wypadek gdyby mróz ścisnął nas do granic możliwości. Do niczego takiego jednak nie doszło, choć symboliczne -5 było jak na zimę przystało. Pogoda za oknem była mniej przychylna jak tego oczekiwaliśmy, ale zajęć było tak wile, że nie było czasu się nudzić.


Na początek, by już nikt nie bał się tego co od wielu miesięcy zapowiadano na wszystkich pseudonaukowych łamach, zaprezentowaliśmy „Koniec świata wg Majów”. Bo tak naprawdę, nikt z rodowitych Majów nic na ten temat nie wiedział, ani nie słyszał. I jakby temu dokładnie się przyjrzeć, nie o taki koniec chodziło, jak go wszyscy na swoich łamach malowali. Ale niejednej agencji filmowej udało się na nim zarobić, i to całkiem sporo.

koniec świata Grają Michał i KarolCzy jednak naprawdę nie mamy się czego obawiać? A może jednak jest to bardzo dobra okazja do zastanowienia się nad tym jak dalej należy postępować? Dla wielu, tak i dla nas jest to oczywiste, ale nie o nas tu chodzi. Dobrym przykładem była nocna projekcja „Pojutrze”. Ci, którzy powinni to zrozumieć, czyli ci którzy mają wpływ na globalne działania ludzkości mają największy problem z takim otwartym myśleniem i postrzeganiem tego co najważniejsze w życiu, nie tylko naszym osobistym, ale nas wszystkich mieszkańców Ziemi. To był przynajmniej dobry czas na zastanowienie się nad sensem dalszego rozwoju ludzi, a czy wyciągniemy z tego właściwe wnioski? Historia Majów potwierdza, że nie. I bardzo byśmy chcieli by to okazało się nieprawdą.

Nie zabrakło konkursów. Każdy miał okazję wykazać się znajomością gwiazdozbiorów. Kalambury rysunkowe przyszło rozwiązywać wszystkim. Każdy po kolei losował gwiazdozbiór, a następnie na tablicy musiał go zakodować, by reszta odgadła w szybkim tempie albo jeszcze szybciej. Mało brakowało, a zabrakłoby 88 gwiazdozbiorów.

Karol i Michał przygotowali stronę muzyczną przyjęcia. Jako, że poza sekcją uczęszczają do Szkoły Muzycznej, przedstawili swoje umiejętności grania na gitarze. Miło było posłuchać muzyki w naturze a nie tylko jak zawsze z CD. To zupełnie inne przeżycie, warte tego dnia.

koniec śiata W miłej atmosferze wszyscy dobrze się bawiliSpotkanie zaczęło się o 17:00 czyli tak jak zwykle ale skończyło się długo po północy, gdy już byliśmy pewni, że na zewnątrz jest cicho i spokojnie. Spotkanie zamknęło wytępienie Łowców Meteorytów. Badali oni jeden z polskich meteorytów w Pułtusku. Nie tylko wielkie meteoryty są cenne. Te najmniejsze potrafią przynieść czasami jedyne trofeum z wyprawy na koniec świata. A że nie jest to zadanie trywialne przekonaliśmy się wszyscy sami.

Z życzeniami zdrowych i wesołych Świąt pożegnaliśmy się przed 2:00 w nocy. Z mrozem na zimnych nosach wróciliśmy do domów, do przystrojonych choinek i ciepłych ścian bezpiecznych zakątków domowego kącika, z nadzieją, że już niedługo wschodni front przyniesie mroźne ale bezchmurne noce. Do zobaczenia na mroźnych gwiezdnych szlakach.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,135 unikalne wizyty