19-01-2019
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Styczeń 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
OstatnieFoto

WOŚP 2019

WOŚP 2019

WOŚP 2019

WOŚP 2019

WOŚP 2019
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:1,727
Wczoraj:1,938
W tym tygodniu:11,534
W tym miesiącu:35,734
W tym roku:35,734
Wszystkich:13,067,521
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Rok 2012 &#8211; astronautyka na świecie
Wydarzenia slowaKluczowe 2012 rok w światowej astronautyce / Credits - NASA, ESA, CCTV, SpaceXKoniec roku to tradycyjny okres podsumowań. Zapraszamy do naszego podsumowania dokonań ostatnich 12 miesięcy w światowej astronautyce.


1. MSL Curiosity na Marsie!
Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” w sierpniu tego roku rozpoczął swoją dwuletnią misję na Czerwonej Planecie. Jest to najbardziej skomplikowana misja bezzałogowa, jaka kiedykolwiek osiadła na powierzchni innej planety. Już w tej chwili misja MSL zmienia nasze postrzeganie na temat Marsa – wykryto między innymi ślady po dość wartkim strumieniu oraz (być może) obecność prostych związków organicznych. Aktualnie MSL znajduje się w okolicy obszaru Glenelg, która jest celem pośrednim tej wyprawy.Pomyślne rozpoczęcie misji MSL jest z pewnością najważniejszym wydarzeniem astronautycznym mijającego roku.

2. SpaceX przeprowadził misje C2/C3 oraz CRS-1

Ten rok był przełomowy dla orbitalnej logistyki. Po raz pierwszy prywatna kapsuła - Dragon firmy SpaceX - wykonała lot do Międzynarodowej Stacji Kosmiczną (ISS), dostarczając i zabierając z niej ładunek. Co więcej - ta sztuka dokonała się dwa razy: w maju/czerwcu w trakcie misji demonstracyjnej C2/C3 oraz w październiku, podczas pierwszej regularnej wyprawy CRS-1.Dragon zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trakcie misji CRS-1 / Credits - NASA TV, SpaceVidsNet


Rozpoczęcie usługi komercyjnego dostarczania ładunku na LEO jest przełomowe dla załogowej astronautyki. W ciągu paru lat amerykańscy astronauci nie będą już zmuszeni do korzystania z usług rosyjskich Sojuzów i będą mogli latać kapsułami "made in America". Dragon jest jednym z głównych pretendentów do tej roli.

3. Weterani odchodzą
W tym roku odszedł Neil Armstrong (1930 - 2012), pierwszy człowiek na Księżycu. Bez wątpienia Neil Armstrong jest najważniejszym symbolem ery podboju kosmosu. Brał udział w dwóch lotach: Gemini VIII oraz Apollo 11. Jego słowa "to mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości" zapisały się w historii. Do końca życia pozostał skromną osobą i starał się unikać sławy, lecz jego nazwisko na zawsze wpisało się w dokonania ludzkości.

Zmarła również urodzona w 1951 roku dr Sally Ride. Pierwsza amerykańska astronautka brała udział w dwóch lotach wahadłowców na początku lat osiemdziesiątych (STS-7 i 41-G). Ride brała również aktywny udział w komisji Augustine w 2009 roku, która przekierowała program Constellation w kierunku strategii Flexible Path. Jej wkład w rozwój astronautyki jest trudny do przecenienia.

4. Shenzhou-9
Rok 2012 był udany dla Chin. W czerwcu odbyła się załogowa wyprawa Shenzhou-9, której celem był orbitalny moduł Tiangong-1. W skład tej załogi weszła pierwsza chińska tajkonautka - Liu Yang. W trakcie misji Shenzhou-9 doszło do pierwszego chińskiego załogowego cumowania na orbicie, co potwierdza technologiczny postęp programu kosmicznego Chin. W kolejnych latach przeprowadzone zostaną kolejne podobne misje, z których najbliższa, Shenzhou-10, powinna odbyć się w czerwcu 2013 roku. Docelowo Chiny planują umieszczenie kilkumodułowej stacji kosmicznej na orbicie, prawdopodobnie około 2020 roku.


5. Rok ogłoszenia ciekawych inicjatyw o charakterze komercyjnym - Planetary Resources i Golden Spike
W mijającym roku doszło do ogłoszenia działalności dwóch ciekawych firm z sektora kosmicznego - Planetary Resources i Golden Spike. Pierwsza z tych firm planuje wykrywać małe planetoidy w otoczeniu Ziemi a następnie je przechwytywać w celu pozyskiwania surowców naturalnych. Z kolei Golden Spike zamierza oferować komercyjne załogowe loty na powierzchnię Księżyca. Pierwszy taki lot miałby się jeszcze przed 2020 rokiem.

W cieniu tych głośnych inicjatyw rozwijają się inne komercyjne koncepcje eksploracji kosmosu. Niewątpliwie, sektor kosmiczny doznaje w tej chwili szybkiego rozwoju oraz tworzenia nowych nisz, które już za kilka lat mogą diametralnie zmienić formę lotów w przestrzeń kosmiczną i wykorzystywania satelitów do ziemskich aplikacji.

Czy te komercyjne przedsięwzięcia zostaną osiągnięte? Tego dowiemy się w ciągu kilku najbliższych lat.

6. Rada Ministerialna ESA 2012
W listopadzie 2012 roku odbyła się bardzo ważna Rada Ministerialna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Było to ważne wydarzenie, gdyż odbyło się w czasach kryzysu ekonomicznego, wymuszającego cięcia w nakładach na programy kosmiczne. Ponadto, w trakcie tegorocznej Rady zadecydowano o przyszłości wielu ważnych programów dla Europy - m.in. przyszłości rakiet Ariane 5 i następcy Ariane 6. Ważną kwestią było także zaakceptowanie europejskiego udziału przy budowie pojazdu MPCV Orion, a zatem dołączenie do amerykańskiego programu Flexible Path. Nie odbyło się "bez strat" - Europa zrezygnowała z budowy bezzałogowego lądownika księżycowego.

Tegoroczna Rada Ministerialna mogła być jedną z najważniejszych, jakie kiedykolwiek ESA przeprowadziła. Wiele z decyzji będzie obowiązywać nawet przez kolejne kilkanaście lat. Wśród nich warto wymienić zauważoną potrzebę normalizacji relacji z Unią Europejską (UE), która nie ma tego samego składu co ESA, a sama realizuje pewne programy kosmiczne.

W Radzie Ministerialnej uczestniczyła po raz pierwszy Polska, która od 19 listopada 2012 roku jest pełnoprawnym członkiem ESA.

Rada Ministerialna ESA 2012 / Credits - ESARada Ministerialna ESA 2012. Polskę reprezentowała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. / Credits - ESA

7. Misje bezzałogowe
Łazik MSL nie jest jedyną ważną wyprawą bezzałogową, która przyniosła interesujące wyniki naukowe w 2012 roku.

Dawn badała planetoidę 4 Westa (po czym odleciała do planetoidy Ceres), Cassini krąży wokół Saturna, MESSENGER odkrył wodę na Merkurym, Venus Express wykrył potencjalne ślady wulkanizmu a Voyager 1 zbliża się do ostatniej granicy pomiędzy Układem Słonecznym a przestrzenią międzygwiezdną - tak w skrócie można opisać najważniejsze dokonania z zakresu misji bezzałogowych w 2012 roku. Ponadto, chińska sonda Chang'e 2 dokonała przelotu obok planetoidy 4179 Toutatis a sondy GRAIL uderzyły w Księżyc na koniec swojej wyprawy.

Planetoida Westa okiem sondy Dawn (mozaika zdjęć) / Credits - NASA, JPLPlanetoida Westa okiem sondy Dawn (mozaika zdjęć). Polecamy artykuł z porównaniem wielkości planetoid odwiedzonych przez misje bezzałogowe. / Credits - NASA, JPL

8. Egzoplanety
2012 rok był kolejnym, w którym odkryto wiele planet pozasłonecznych. Duża część z tegorocznych odkryć to zasługa kosmicznego teleskopu Kepler, który odkrył już łącznie 105 egzoplanet. W tym roku nastąpiło odkrycie kilku ciekawych obiektów, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Alfa Centauri Bb (układ najbliższych gwiazd do Układu Słonecznego) oraz egzoplanety krążące wokół Tau Ceti. Bardzo ciekawy jest również układ planetarny Kepler-36, w którym dwie egzoplanety mają tak podobne orbity do siebie, że dla obserwatora na powierzchni jednej z nich, druga może mieć czasem większe rozmiary niż Księżyc widziany z Ziemi!Pod koniec 2012 roku ludzkość zna już ponad 850 "obcych światów". W 2013 roku prawdopodobnie poznamy tysięczną egzoplanetę.

9. Rosyjski kryzys?
Czy rosyjski sektor kosmiczny przeżywa kryzys? Na początku 2012 roku doszło do deorbitacji nieudanej misji Fobos-Grunt. W kolejnych miesiącach obserwowaliśmy kolejne problemy z rakietą Proton-M - doszło nawet do eksplozji jednego z górnych stopni Briz-M, który wygenerował chmurę odłamków na orbicie. W międzyczasie następuje seria opóźnień oraz odwołań dyrektorów poszczególnych jednostek. W przyszłym roku dojdzie do próby reformy rosyjskiego sektora kosmicznego, co jest próbą wyprowadzenia tej gałęzi przemysłu z zastoju.

10. Inne ważne wydarzenia

Z pewnością ważnym dokonaniem w tym roku był grudniowy udany start północnokoreańskiej rakiety Unha-3. Azjatycki "wyścig kosmiczny" nabiera rozpędu i w najbliższych latach możemy się spodziewać coraz większej ilości misji przeprowadzonych przez różne państwa tego kontynentu. W tym wyścigu najważniejszymi graczami są Chiny, Japonia oraz Indie, jednak ambicje obu Korei, Turcji, Iranu, Pakistanu, Wietnamu, Malezji, Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Indonezji są także spore. W kolejnych latach te państwa będą coraz więcej inwestować w sektor kosmiczny, w tym i we własne rozwiązania. Azjatycki "wyścig kosmiczny" jest jednym z przykładów szybkiego rozwoju sektora kosmicznego oraz pewności wielu państw co do korzyści płynących z inwestycji w zaawansowane technologie kosmiczne.

Innymi ważnymi wydarzeniami były udane loty europejskiego bezzałogowego pojazdu ATV-3 i jego odpowiednika z Japonii - HTV-3. Dla Europy ważnym dokonaniem był także start nowej małej rakiety Vega, której debiut przypada na okres końca "mocnej pozycji" rosyjskiego sektora kosmicznego, która w ciągu kilku najbliższych lat wycofa kilka rakiet nośnych ze służby.

W 2012 roku rozpoczęły się testy rakiety Grasshopper firmy SpaceX, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL - pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Łącznie wykonano trzy testy rakiety Grasshopper, z których ostatni nastąpił 17 grudnia. Wówczas ta konstrukcja wzniosła się na wysokość około 40 metrów.

Na koniec warto zanotować rok testów pojazdu suborbitalnego SpaceShipTwo. W mijających 12 miesiącach ten pojazd wykonał szereg lotów ślizgowych, w tym jeden z zainstalowanym silnikiem rakietowym. Czy w 2013 roku możemy się spodziewać pierwszego lotu SpaceShipTwo z odpalonym silnikiem?

Kosmonauta.net
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Grupa Gwiezdne Wrota G+

Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:53
Zachód słońca: 16:26
Dzień trwa:
8 Godzin 33 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 10:03
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Sara, Wulstan, Adalryk, Alderyk
Faza Księżyca

Data: 19-1-2019 15:01:46

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3869planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (28)
Curiosity (2)
Fizyka (10)
Kosmologia (3)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2019

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.06 21,002,429 unikalne wizyty
strzaka do gry