Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 15:55:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zajęcia z 29 grudnia 2012r. cd

Sekcja Astronomiczna slowaKluczowe Światłem Malowane i posłanie życzeń w świat oraz prace astrofotograficzneOstatnia sobota grudnia 2012 roku sprawiła nam niezwykłą niespodziankę pogodową. To najwspanialsze uczucie, gdy pasjonaci kosmosu mogą spotkać się nie w zaciszu czterech ścian, ale właśnie pod niebem pełnym gwiazd. To najlepszy dla nas sposób na uświetnienie końca starego i początku Nowego Roku. Na każdych zajęciach stoi przed nami wiele zadań, co widać po planowanym programie na każda sobotę. Zawsze jego realizacja podlega ewolucji zależnie do tego z czym się spotkamy. 29 grudnia mieliśmy okazje spotkać się z Jowiszem, ale nim do tego doszło …


… spotkaliśmy się w naszym tradycyjnym miejscu –Sali 061 Pałacu Książęcego. Droga do nas wiedzie długimi korytarzami i czyha wiele niebezpieczeństw. Podobno na tym zamku straszy. Ale nie możemy tego ani potwierdzić, ani zaprzeczyć. To nie my.

Poprzedniego dnia, 28 grudnia, udało się zebrać materiał z obserwacji Jowisza na naszej najlepszej lokalizacji na Stalagu. To był niejako test naszego nowego nabytku, kamery astronomicznej CCD DMK21 z najnowszej generacji matrycą. Przez optykę sześciocalowego SCT udało się skorzystać najlepszego w tym okresie seeingu i czystego nieba. Na zajęciach mieliśmy więc na czym popracować. Tzw. avik trafił na komputery i stałe zespoły osób z Sekcji przystąpiły do obrobienia materiału w Registax 6. Nie tylko naukowe podejście obowiązuje w czasie tej pracy, artyści tez maja głos. Stąd nieco szersze podejście do tematu zaproponował Bartłomiej. Wyniki przeszły wszelkie oczekiwania, bo efekty były znacznie lepsze niż przy naszych dotychczasowych materiałach z SPC900NC, ale nie ma się czemu dziwić. Każdy w czasie zajęć ma szansę poznać oprogramowanie, by w domu, na spokojnie, pobrać materiał z serwera i już samodzielnie wyciągać z niego co się tylko da.

Przedstawiliśmy też najnowsze wydanie Atlasu Nieba dla miłośników astronomii. Opracowany przez PTMA z Markiem Substykiem na czele jest niezwykłym narzędziem w rękach każdego obserwatora. Został tak pomyślany, by stanowić jak najlepszą pomoc w czasie nocnych wypadów, i nie tylko, dla każdego miłośnika nieba. Strony czytelne i odporne na wodę. Zaznaczone wszystkie obiekty znajdujące się w zasięgu zainteresować miłośników, a do tego bardzo dobra cena. To jest to co po dużej Obrotowej Mapie Nieba można była nam dać do rąk.

Zajęcia w terenie wiążą się z obcowaniem z chłodem zimowego wieczoru. Do pracy ruszył nasz refraktor, który stanął na EQ5 z napędem w jednej osi. W pierwszej kolejności zrealizowaliśmy obserwacje wizualne nim się optyka wychłodziła dobrze do końca. Widok był bajeczny, ale w mieście seeing jest zawsze znacznie słabszy niż poza nim, stąd falowanie obrazu dało się bez trudu zaobserwować. Po podłączeniu kamery obraz wylądował na ekranie komputera i już wszyscy mogliśmy wspólnie obserwować co dzieje i się na gazowym olbrzymie.

Z zebraniem materiału trzeba się było śpieszyć, bo nadciągały chmury. Te to nie mają nad nami żadnej litości. My się jednak nie boimy. W zanadrzu mieliśmy jeszcze ciekawe doświadczenie Malowanie Światłem. To pierwsze tego typu warsztaty i będziemy je jeszcze kontynuować. Tym razem zadanie dla każdego … podpisać się. Podpisy były artystyczne i każdy mógł się wykazać własna inwencją. Praca była pewnym zaskoczeniem dla wszystkich, ale szybko rozkręciła się we wspaniałą zabawę. Efekty na zdjęciach.

Jak uczcić Nowy Rok? Fajerwerkami! Ale do sylwestra jeszcze trochę czasu jest a my znajdujemy się w centrum miasta. Dlatego postanowiliśmy wysłać przesłanie … balonem. Poleciał wspaniale prosto nad same miasto. Mamy nadzieję, że nasze pozdrowienia i życzenia udanego Roku 2013 trafiły do wszystkich.Za nami niekończący świata 2012 rok. Bardzo dobry rok pod względem astronomicznym. Szczególnie dla naszego zespołu. W przygotowaniu jest obserwatorium astronomiczne, za nami Tranzyt Wenus i wiele ciekawych wydarzeń. Były tez konkursowe sukcesu i codzienna praca dająca wiele satysfakcji. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi i to się liczy najbardziej. A przed nami kolejne wyzwania. Zapowiada się więc bardzo dobrze.

Z Życzeniami wszystkiego najlepszego w Nowym Roku do zobaczenia w styczniu 2013r.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,589 unikalne wizyty