Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 04:15:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zakręcony świat galaktyk

Sekcja Astronomiczna Gromada galaktyk w Pannie Gromada galaktyk w PanniePoznając Wszechświat prędzej czy później przychodzi nam się zmierzyć ze sposobami szukania ogólnych reguł rządzących światem materii kosmicznej. Nie inaczej jest w świecie galaktyk. Od kiedy E. Hubble odkrył galaktyki jako obiekty podobne i całkiem różne do Drogi Mlecznej starano się je usystematyzować, by znaleźć jakiś ukryty w tym schemat. My tym razem podjęliśmy się poznania choćby zarysu tych starań astronomów.


Wszyscy już żyli feriami zimowymi, które w zasadzie rozpoczęły się w piątek po południu. W sobotę wszyscy już planowali jak je spędzić, a niektórzy mieli już za sobą podróż do pięknych zakątków naszego kraju, by nie tylko Żaganiem żyć.

Inspiracją do zajęcia się problemem tym były dla nas artykuły w ostatniej Uranii PA. Ale zacznijmy od początku.

E. Hubble poprzez swoje obserwacje galaktyk jakie były w zasięgu jego badań dostrzegł pewne różnice i podobieństwa w wyglądzie tych obiektów. Tak powstała morfologiczna klasyfikacja galaktyk Hubble’a ze słynnym widelcem Hubble’a. W jego czasach widelec miał również przedstawiać jakiś schemat ewolucji, kierunek zmian, galaktyk obserwowanych we Wszechświecie. Tak powstała jego koncepcja, która przetrwała do dzisiaj prawie w niezmienionej formie. Jak to bywa z tego typu pomysłami, z biegiem czasu naukowcy zaobserwowali odchylenia od tego standardu podziału. Różnorodność obiektów jakimi są galaktyki jest tak wielka, że zadanie to zakrawa na tytaniczna pracę. Przekonamy się o tym, gdy siądziemy do projektu GalaxyZOO. Jednym z zadań uczestnika jest zbadanie wyglądu analizowanego obiektu i zakwalifikowanie go pewnej grupy.

Galaktyki nie tylko grupują w sobie gwiazdy, ale same potrafią tworzyć niezwykłe grupy. W śród nich rozróżnia się Grupy Galaktyk, Grupy Lokalne, Gromady Galaktyk i Supergromady Galaktyk. Różnią się one między sobą zawartością (ilością) obiektów, wielkością (rozmiarami w przestrzeni) oraz powiązaniami grawitacyjnymi. Okazuje się, że Supergromady to największe struktury galaktyk obserwowane w kosmosie. Większych struktur nie udało się dotychczas zaobserwować żadnym astronom.

slowaKluczowe Mapa Grupy LokalnejNajbardziej interesująca wygląda dla nas najbliższa nam struktura jaka jest Grupa Lokalna. Tu obserwujemy nie tylko galaktyki naszego kompleksu, ale i inne struktury jak np. Strumień Magellaniczny pomiędzy LMC i SMC. W Grupie Lokalnej nie są znane wszystkie jej składniki. Powodem jest między innymi płaszczyzna unikania o małej jasności.

Galaktyki Grupy Lokalnej są w zasięgu naszych obserwacji. Najjaśniejsza na niebie północnym Galaktyka Andromedy jest takim właśnie obiektem, a jest ich znacznie więcej. Niestety oczy człowieka nie za bardzo nadają się do obserwacji takich rozciągłych obiektów i ty z pomocą przychodzi mu fotografia astronomiczna. Najprostsza technika to zdjęcia o długiej ekspozycji, ale znacznie więcej można osiągnąć bardziej wyrafinowanymi technikami fotograficznymi. Stoi więc przed nami kolejne poważne wyzwanie.

Można oczywiście zadawać pytanie po co to robić, skoro największe obserwatoria astronomiczne i tak uwiecznią więcej galaktyk na swoich zdjęciach niż my jesteśmy w stanie tego dokonać. Ale w tych obserwatoriach pracują ludzie. Tacy sami jak my. Może w przyszłości niejeden z nas będzie zajmował się takimi zadaniami w którymś obserwatorium na końcu świata. Takie umiejętności, których zdobywanie rozpoczyna się w młodym wieku dają najlepsze efekty gdy są rozwijane przez całe życia, lub choćby większa jego część. Wykonując zdjęcia planet i księżyca już spotkaliśmy się z wieloma problemami do pokonania i narzędziami do opanowania. A to dopiero początek.

Jakby oddzielnym problemem są w klasyfikacjach galaktyk odległości i rozmiary. Badanie ich i wyznaczanie oraz potwierdzanie różnymi technikami to niezwykle ważne zadanie. I nie jest tak, jak można byłoby przypuszczać, że raz wyznaczona odległość do LMC jest wartością pewną. Badania OGLE pokazały, że nawet współcześnie naukowcy potrafią wywrócić te zagadnienia zupełnie do góry nogami. Tu nie ma nic pewnego na zawsze. Może Twoje spojrzenie, świeże i pozbawione zaszłości zmieni kiedyś zasadniczo naszą wiedzę. To tylko kwestia własnej wytrwałości.

Na opracowanie czekały zdjęcia Księżyca z kwietnia 2012r. i prawie się doczekały. Zadanie jest stosunkowo proste. Za pomocą dedykowanego oprogramowania dokonać obróbki zdjęć tak, by osiągnąć określony cel – zbadać szczegóły na powierzchni naszego satelity. Potraktujmy to zadanie jako zadanie domowe na niepogodne wieczory ferii zimowych.

W najbliższy piątek spotykamy się na zajęciach feryjnych. Wyjątkowo w piątek, by tym samym zorganizować zajęcia dla dzieci i młodzieży wypoczywającej w mieście. Ci którzy nie wyjechali na żadne zimowiska czy do rodziny poza Żagań, maja okazję na Zimowe Spotkanie z Astronomią. Będzie ciekawie.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,240,539 unikalne wizyty