Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 10:12:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Obchody 402. rocznicy urodzin Jana Heweliusza w Gdańsku

Astronomowie heweliusz 402 rocznica urodzin Jana HeweliuszaPokazy filmu poświęconego Janowi Heweliuszowi, promocja opowiadającej o nim książki, spacer po miejscach związanych z jego postacią – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach obchodów 402. rocznicy urodzin związanego z Gdańskiem astronoma. Choć urodziny Heweliusza wypadają 28 stycznia, upamiętniające rocznicę imprezy odbywać się będą przez cały rozpoczynający się właśnie tydzień.


W Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które jest jednym z organizatorów obchodów, od wtorku do czwartku prowadzone będą zajęcia historyczne dla dzieci. Jak poinformowała PAP Monika Kryger z placówki, zajęcia te poświęcone będą Gdańskowi z czasów, gdy żył w nim Heweliusz. „Pokażemy, jak wyglądało wówczas miasto, opowiemy, jaka panowała w nim sytuacja polityczna i jakie obowiązywały obyczaje” – powiedziała Kryger.

Od środy do soboty w Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk będzie można wziąć udział w warsztatach astronomicznych skierowanych głównie do uczniów. W ramach warsztatów zaprezentowany zostanie naukowy dorobek Heweliusza, uczestnicy dowiedzą się też, jak prowadzić obserwacje astronomiczne m.in. również przy użyciu specjalistycznych przyrządów.

W niedzielę osoby zainteresowane życiem Heweliusza będą mogły z kolei wziąć udział w specjalnym spacerze, który poprowadzi przez miejsca związane z wybitnym gdańszczaninem.

Rocznica urodzin zainspirowała też pracowników Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich do przygotowania dwóch konkursów związanych z astronomem. Pierwszy z nich będzie konkursem na najlepszą amatorską fotografię przedstawiającą kosmos, drugi – literacki - na najlepszą wypowiedź dotyczącą inspiracji, jakiej może dostarczyć postać Heweliusza.

W ramach obchodów odbędą się także: promocja książki „Jan Heweliusz i kultura heweliuszowska. Utilitas et delectatio” oraz pokazy przygotowanego przez Fundację Gdańską filmu pt. „Johannes Hevelius Dantiscanus”. Na niedzielę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaplanowano koncert noworoczny im. Jana Heweliusza „Gwiazdy na Gdańskim Niebie”, na którym wystąpi Y'akoto.

Kulminacja urodzinowych imprez będzie miała miejsce 28 stycznia, kiedy to na skwerze przy pomniku Heweliusza odbędzie się widowisko plenerowe, a w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska wręczone zostaną nagrody naukowe im. Jana Heweliusza. W tym roku te ustanowione w 1987 r. nagrody trafią do prof. Brunona Synaka za osiągnięcia w dziedzinie gerontologii, socjologii choroby i socjologii wsi oraz do prof. Jerzego Błażejowskiego za wkład w poznanie budowy, zachowania i reaktywności układów chemicznych na gruncie termodynamiki i kinetyki.

28 stycznia w Dworze Artusa nastąpi prezentacja obrazu zakupionego dla Muzeum Historyczne Miasta Gdańska dzięki dotacji miejscowego Browaru Amber. „Obraz to reprezentacyjny portret zamożnego patrycjusza” – wyjaśniła PAP Kryger dodając, że sam obraz nie ma bezpośredniego związku z Heweliuszem. „Jednak płótno zakupiono dzięki środkom pochodzącym ze sprzedaży piwa Johannes, a browar przekazując muzeum środki nawiązał do tradycji nieobcej Heweliuszowi – finansowania kultury i nauki z przychodów ze sprzedaży piwa" - wyjaśniła Kryger.

Astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł także w tym mieście w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r. Heweliusz w młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów. (PAP)

Nauka w Polsce
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,132,052 unikalne wizyty