Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:21:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Galileusz i Kepler w jednym stali domu

Sekcja Astronomiczna galileusz Słynna replika teleskopu GalileuszaOd miesiąca realizujemy cykl obchodów rocznic urodzin wybitnych astronomów. Zaczęliśmy od Keplera w grudniu, przez Heweliusza w styczniu i teraz kolejny nasz gość przybył do nas w Włoch, dokładnie z Pizzy, a nazywa się Galileusz – Galileo Galilei. Postanowiliśmy go uczcić nie tylko dla tego że ma wiele wspólnego z Johannesem Keplerem. Ma tez wiele wspólnego z naszą grupą. W 2009 roku obchodziliśmy Rok Astronomii jako hołd oddany skierowaniu przez Galileusza teleskopu w kierunku gwiazd i rozpoczęciu badań teleskopowych. W tym samym roku formalnie powstała grupa miłośników astronomii w Żaganiu – Gwiezdne Wrota (w skrócie SG1).


Galileusz O tym co zobaczył Galileusz przez swój teleskop. To co odkrył zmieniło świat i nasza wiedzę na zawsze, choć długo jeszcze nie chciano tego przyjąć do wiadomości.Początek sobotniego spotkania zdominował spadek meteoru w rejonie Czelabinska w Rosji. Trudno się dziwić, gdyż uszkodzonych zostało około 3 tys. Domów i nie mniej ludzi zostało poszkodowanych, głównie przez szkoło z wybitych okien itp. To współczesny przykład jak niebezpieczne może być spotkanie z takimi obiektami. Do tego dochodzi kompletne zaskoczenie i bezradność ludzi wobec obiektu o tak wielkiej energii i prędkości poruszania się (30 razy szybciej od rakiety). Jak to niedawno skonstatowaliśmy więcej wydano pieniędzy na filmy o katastrofach wywołanych takimi obiektami (kometami, planetoidami) niż na faktyczne działania związane z ich wykrywaniem i przeciwdziałaniem. Dla jednego z reporterów TVN zaskoczeniem było, że potrzebny jest cały system monitorowania kosmosu w naszym pobliżu by móc cokolwiek zrobić, lub chociaż wiedzieć o zagrożeniu. Na takie działania potrzeba całych lat i tylko możemy mieć nadzieję, że wreszcie rządy przestana się ścierać o stołki i swoje pensję a zaczną dbać o bezpieczeństwo swoich narodów i świata (pobożne życzenia).

Nie da się ukryć że samo zjawisko było niezwykle piękne. Z doniesień z Rosji wynika, że było to najprawdopodobniej kometa – mała – gdyż nie znajduje się meteorytów po upadku odłamków, a te winny być. Na ostateczne dane trzeba jeszcze poczekać. Znane są wstępne oszacowania wielkości obiektu, który eksplodował, dokonane przez Petera Browna z kanadyjskiego University of Western Ontario. Według tych szacunków meteoroid przed wejściem w atmosferę miał 17 metrów średnicy i masę od 7000 do 10000 ton. Od momentu wejścia w atmosferę do eksplozji minęło 32,5 sekundy. Energia uwolniona jego wejściem w atmosferę szacowana jest na 33 bomby atomowe jaka była zdetonowana nad Hiroszimą (33x15kt). Zniszczenia wywołane były głównie działaniem fali uderzeniowej pierwotnej i wtórnych. Co dobrze świadczy o tym jak wielka energia była tego obiektu.

galileusz Florencja o Pizza gdzie przebywał GalileuszGdy opadły emocje przyszedł czas na naszego honorowego gościa, jubilata, Galileusza. Urodził się on 15 lutego, 449 lat temu. Za rok będzie bardziej okrągła rocznica. Przygotowaliśmy na tę okazję specjalną prezentację przybliżająca wszystkim tę niezwykła postać. Niezwykła z racji odkryć astronomicznych, wynalazków, udoskonaleń oraz najbardziej kontrowersyjnej sprawy jaką jest jego osądzenie przez kościół i skazanie w końcu na areszt domowy. Postaraliśmy się tu o wyprostowanie pewnych zagadnień, które z różnych względów zostały z biegiem czasu przekłamane i nie przynoszą chluby ani jednej ani drugiej stronie. Czu udało nam się zrozumieć ówczesne czasy i panujące wtedy zasady, prawo, obyczaje? Trudno powiedzieć, ale na pewno nikogo to nie usprawiedliwia by takie postawy w ogóle prezentować. Rozsądek i kompromis to ciągle słaba strona ludzkości.

Galileusz to nie tylko astronomia. Wynalazł on wiele ciekawych rzeczy, jak choćby termometr. Wykorzystał w nim zależność gęstości ciała od temperatury. Jego bardzo ważnym odkryciem było odkrycie zjawiska bezwładności. Obaliło ono jedno ze starych błędnych przekonań, bowiem przez stulecia uważano, że jeżeli na ciało nie działają żadne inne ciała lub gdy te oddziaływania wzajemnie się "znoszą", może ono tylko pozostać w spoczynku, a poruszanie się ze stałą prędkością musi mieć przyczynę w postaci oddziaływania innych ciał lub ciała. Miał tez wiele niezrealizowanych pomysłów jak choćby pierwowzór długopisu.

galileusz Współczesne wykonanie termometru Galileusza stoi w niejednym domuOstatnia część spotkania spożytkowana była na swego rodzaju porządki. Postanowiliśmy stworzyć Kącik Johannesa Keplera w naszej sali. Nie będzie to muzeum ani nawet izba pamięci, ale znacznie skromniejszy obiekt. Dręczyło nas jednak sumienie, że pozwalamy by w naszym mieście nie było takiego miejsca. Do czasu zakończenia rewitalizacji starego miasta, a potrwa to jeszcze kilka lat, utrzymamy wystawę podstawowych wiadomości o nim i jego dziele oraz tamtych czasach. Zorganizowanie tego wymaga czasu i pewnych środków, ale damy sobie z tym radę. Trzeba bowiem pamiętać, że przez całe prawie już 400 lat, mieszkańcy Żagania zawsze pamiętali o fakcie zamieszkiwania w naszym grodzie tego wybitnego astronoma. Oddawano mu szacunek w różny sposób. Również w taki jak robimy to my, przez zgłębianie nauki astronomii. Utrzymanie takiej miejsca jak to to niejako nasz obowiązek. Pierwsze prace zostały poczynione. Przygotowaliśmy miejsce, przegrupowaliśmy nasze komputery i kwaterunek oraz przygotowaliśmy szkic tego jak to ma wyglądać. Teraz małymi kroczkami będziemy podążać do celu. Pierwszy krok już jest zrobiony.

Za tydzień spotkanie w Mikołajem Kopernikiem z okazji jego 540 urodzin. W wielu miejscach Polski obchodzi się uroczystości z tym związane. My tez dorzucimy swoje trzy gorsze. A was czytelnicy zapraszamy na nasze spotkania.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,998 unikalne wizyty