Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 07:09:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Per Aspera ad Astra

Sekcja Astronomiczna sekcja,zajęcia, marzec,obserwacje Refraktor SkyWatcher 102mmx900 z obserwatorem przy okularzeDo pogodnego nieba niełatwa jest droga. Potrzeba wiele cierpliwości i wytrwałości by wreszcie po miesiącach czekania móc zobaczyć niebo pełne gwiazd. Taka nagrodę otrzymali wszyscy uczestnicy zajęć w ostatnia sobotę, gdy spotkali się jak co tydzień w podziemiach Pałacu.


sekcja,zajęcia, marzec,obserwacje Przygotowanie sprzętu do pracy ... i w niebo wpatrzeni Spotkanie zaczęło się solidnym kawałkiem pracy. Nasza sala czekała na częściową reorganizację i teraz przyszedł czas na kolejny etap tworzenia kącika Keplera i galerii znanych astronomów. Na honorowym miejscu stanął w sztaludze duży portret naszego patrona Johannesa Keplera. Szczęśliwym zrządzeniem losu w naszym mieście jest dobra drukarnia (i nie tylko) Elogic, za pomocą której powstają wszystkie nasze prace. Poza nią nikt nie podejmuję się takich niezwykłych wyzwań jak wydruki wielkoformatowa dowolnych i nietypowych wymiarów. Tym razem do dużego portretu Johannesa dołączyło 13 wybranych astronomów by zawiśli na honorowym miejscu naszej galerii.

sekcja,zajęcia, marzec,obserwacje Lornetka Celestrona doczekała się wreszcie docenienia jej w terenieA to dopiero początek, bo już w następnym tygodniu powstaną trzy plansze dydaktyczne o odkryciach astronomicznych. Zmiana organizacji naszej Sali wszystkim przypada do gustu choć potrzeba jeszcze sporo pracy. Rozpoczęła się też budowa nietypowego planetarium. Wszystko dla tego, że niebo skąpi nam gwiazd i musimy jakoś to zrekompensować. Urządzenie będzie dość proste, a konstrukcja będzie oparta o kopułę geodezyjną. Od jakiegoś czasu praktykujemy jej tajemnicę i znajdujemy coraz więcej zastosowań dla takiej konstrukcji.

Przyjęliśmy tez wstępne założenia uczestnictwa w konkursach na najbliższy okres. Nie są to typowe konkursy, bo wymagają pracy całego zespołu. Pierwszy z nich to Odkryjmy tajemnice Wszechświata, a drugi to A jednak się kręci. Oba długoterminowe, szczególnie ten drugi, którego historia sięga czasów Międzynarodowego Roku Astronomii. My uczestniczyliśmy w jego wszystkich edycjach. Wymagania są wysokie, bo trzeba być niezwykle kreatywnym by w nim zaistnieć.

sekcja,zajęcia, marzec,obserwacje Niestety takie nieba czeka w każdy mieście na miłośników obserwacji kosmosu. Zostaje tylko wyjazd za miastoNa koniec zaserwowaliśmy sobie niezwykła nagrodę. Na dworze czekało na nas niezwykle czyste niebo. Setki widocznych gwiazd nasycało żyły naszej wyobraźni do granic możliwości naszych emocji. Nie sposób nasycić głód jaki w nas powstawał przez te długie miesiące pochmurnego nieba. Do dzieła ruszyły dwa podstawowe nasze sprzęty refraktor i lornetka. Refraktor stanął na EQ5 z napędem w rektascensji, co daje mu możliwość śledzenia ruchu nieba a nam komfort śledzenia obiektu w okularze. Solidny montaż wspaniale się spisuje w swojej roli. Typ montażu pozwala na jego szybkie uruchomienie. Druga w tym dniu konstrukcji, która pozwalała nam na obserwacje obiektów rozciągłych to lornetka Celestron 15x70. W miarę solidny statyw pozwolił na obserwacje tych pięknych mgławic M42 czy M45. Niestety jak widać na zdjęciach, ilość światła koło Pałacu przerażająco zanieczyszcza niebo. Światła są katastrofalne. Oczy stale trzeba chronić przed bezpośrednim światłem bardzo silnych lamp. Tragedia. W dobie kryzysu świecenie takimi halogenami to wyrzucanie pieniędzy w przysłowiowe błoto. Tym bardziej, że nikogo po za nami nie było w okolicy. Udało nam się jednak skorzystać z dobrodziejstwa obserwacji Jowisza. Napęd wyciągu przeszedł pierwsze testy i spisał się wspaniale. Każdy dał sobie świetnie radę z jego obsługa i o to właśnie chodziło.

Wilgoć w powietrzu z ostatnich dni dała się jednak we znaki. Lód zaczął pokrywać nie tylko sprzęt a e i nas samych. Nic to. Niedługo wypogodzenia i cieplejsze dni przyjdą na dłużej i będzie czas na bezkrwawe polowania. Nareszcie. Zajęcia wydłużyły się o ponad godzinę, ale jak tu kończyć gdy na niebie tyle gwiazd?


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,205 unikalne wizyty