Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:08:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Baza SG1 w rozbudowie

Sekcja Astronomiczna kącik,Keplera Początek kącika Johannesa KepleraZajęcia Sekcji z 9 marca 2013r.

Siedziba miłośników astronomii w naszym mieście nabiera kolejnych kolorów. Mamy wielka ochotę stworzyć miejsce gdzie wszystkim pasjonatom gwiazd będzie się miło spędzało czas. W obecnej chwili rozbudowujemy galerie astronomów w tym szczególnie miejsce dla Keplera. We wstępnej fazie powstawania jest nasze planetarium. Planetarium dumnie brzmi, ale może bardziej powinno być sztuczne niebo. Jakkolwiek konstrukcja ma być wielka i jak powstanie, to już nikt jej stamtąd nie wyniesie, nawet w razie pożaru. Przy tych pracach liczą się każde ręce chętne do pracy i każda głowa pełna pomysłów.


Na ostatnim spotkaniu grupy wypracowaliśmy decyzje związane z konkursami, szczególnie tymi, których oddech czujemy już na plecach. Najbliższy czeka nas 20 kwietnia i należy to uznać jako krótki termin. Zaznaczamy, że oprócz sekcji każdego tygodnia czeka nas moc pracy w szkole i w pracy i pracy w domu, więc niewiele zostaje na hobby. Trzeba się nieźle uwijać, żeby coś na sobotę wygospodarować, a jednak się udaje. I to już jest wielki sukces każdego kto zdoła dotrzeć na sobotnie spotkania, a niektórzy docierają nadzwyczaj regularnie.

sala,sekcja Z lewej widoczna galeria astronomówOtarliśmy się o wstęp wiedzy na temat LRGB. Związane to jest z naszą technologią robienia zdjęć najnowszym nabytkiem naszego zaplecza. DMK21 jest monochromatyczna, ale w tym przypadku jest sama zaleta. Choć jak niektórzy zauważają, czeka nas mimo wszystko więcej pracy niż przy kamerze kolorowej. Coś jednak musi być na rzeczy skoro każdy profesjonalny astronom korzysta z kamery mono. A za sprawą filtrów Luminans Red Green Blue uzyskuje się informację o obrazie w poszczególnych kolorach. Choć nadal jest to obraz monochromatyczny, to przy pomocy komputera jesteśmy w stanie stworzyć z tego obraz kolorowy. Nasze oczy lepiej go akceptują, i dlatego warto do niego prędzej czy później dojść.

Na pierwszy rzut poszedł najłatwiejszy obecnie do upolowania, Jowisz. Ma on jednak swoje ciemne strony. Wiruje w ciągu 9,5 godziny, co wymaga sporego pośpiechu w czasie filmowania planety. A wiadomo, pośpiech jest wskazany jedynie przy łapaniu pcheł. Więc początki są jakie są, ale … są. Więc u wszystkich głowa do góry, rękawy też, i ruszamy do pracy. Czas się spotkać z naszymi przyjaciółmi z większym doświadczeniem, by pojąc pewne tajniki tego warsztatu w ciekawy sposób.

Do szeregów dołączają kolejni chętni. Jest to możliwe w każdej chwili roku. To nie jest typowa szkoła, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zaczynać kiedy przyjdzie ochota. Ale ramy pracy, no i comiesięczna składka na CK, stanowią pewien problem do przedyskutowania. Zawsze zaznaczam, że to i tak nic w porównaniu do tego, gdybyśmy działali poza ramami CK. Musielibyśmy utrzymać się z własnych środków, a konia z rzędem temu, kto to by wtedy zaakceptował. Więc znowu głowy do góry i problemy za bary.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,948 unikalne wizyty