Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:20:09

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Lunarna sobota

Sekcja Astronomiczna robot Zespół robotyczny w czasie konstruowaniaInformacja o zajęciach sekcji w dniu 25 maja 2013r.

My nazywamy go po prostu Księżyc. Inni mówią na niego Moon, a jeszcze inni Luna. W naszej historii odegrał wiele ważnych ról. Ale jedną z nich bije na głowę wszystkie pozostałe. Zmienił świat Ziemi na tyle, że organizmy takie jak my mogły na nim się rozwinąć. I to jemu poświeciliśmy nasze spotkanie, choć bohater w pełni skrył się za gruba warstwą chmur.


Zawsze byliśmy ciekawi jaki jest z bliska. Dopiero Galileusz wykazał jaki jest gdy mu się przyjrzeć dokładnej - przez teleskop. Kratery, góry i morza – takie bez wody, choć wtedy jeszcze nikt tego nie był pewien. Ale w końcu zdecydowaliśmy się na niego po prostu polecieć. I tak wszystko się zaczęło. Wszystko czyli największa przygoda ludzkości. Jak Kennedy to powiedział, zrobiliśmy to nie dal tego, że było to łatwe, ale dlatego, że było to trudne. By lepiej się zorganizować i wykorzystać swoje możliwości. I tak się stało. Nie potrzebowaliśmy superkomputerów by zaplanować, przygotować i zrealizować wyprawę na najbliższe nam ciało niebieskie. A było to zadanie przerastające wyobrażenia nawet współczesnych.

robot Robotyka - praca nad exploreremZaczęliśmy kilkoma ciekawostkami. Czyli jak zwykle. Już wiadomo, że obserwatorium w naszym mieście ma szanse powstać jeszcze w tym roku. W czerwcu przetargi i jeśli wszystko pójdzie ok, to w listopadzie zobaczy ono pierwsze światło. To taki nasz lot na Księżyc. I jesteśmy coraz bliżej celu.

robot Robotyka - spinanie klocków to dopiero początek. Sercem robot jest programA jak doleciały rakiety na Księżyc? Nie tylko były ogromne, ale i sprytnie zaplanowano całą wyprawę. Szczegóły zdradza wyprawa na Księżyc, czyli kolejne wznowienie serii na Discovery Science „Droga na Księżyc”. Cóż w tym takiego niezwykłego? W zasadzie wszystko. Do tego stopnia, że kiedy dzisiaj mówi się o locie na Marsa, zbira się chętnych do załogi i po drodze trzeba wrócić na Srebrny Glob, to nie wiadomo w zasadzie jak to zrobić. Trzeba kombinować od nowa.

Rakieta gigant, której dzisiaj już nikt nie umie zbudować. Uczymy się od nawa. Ale Saturn V to było dzieło sztuki. Trzy piękne stopnie rakiety, moduł dowodzenia, moduł serwisowy i lądownik księżycowy. Każda część wycyzelowana, nowatorska, wyjątkowa. I wydawałoby się cóż w tym takiego niezwykłego. Dzisiaj budujemy superkomputery, supersamochody i takie tam gadżety. Gdy jednak cofniemy się o 40 lat wstecz … nikt z nas nie jest sobie w stanie wyobrazić projektowania rakiety księżycowej za pomocą suwaka logarytmicznego. Tempo było tak wielkie, że nawet nie zdążono wykonać dokumentacji wszystkich elementów.

robot Za chwile koniec budowania. i rozpoczynają się testy możliwości urządzeniaWśród ciekawostek jest, że aby polecieć na Księżyc wcale nie musiano lecieć z drugą prędkością kosmiczną. Wymagałoby to większego nakładu energetycznego – paliwa – niż faktycznie się stało. Wystarczyło, że trajektoria lotu było mocno wydłużona elipsą z apogeum w pobliżu Księżyca. Rewelacyjnie spisało się tez rozwiązanie systemu ratunkowego dla astronautów w czasie startu rakiety Saturn. Zadziałał tylko raz, ale skutecznie. W czasie testów popełniono błąd w podłączeniu kabli sterujących rakieta testową i uległa ona zniszczeniu … system ratunkowy uratował moduł dowodzenia. Ważnym elementem był tez system nawigacji. To on pozwolił wcelować w tarczę Księżyca i to on poprowadził Apollo po niewidocznej stronie naszego naturalnego satelity.

Te i wiele ważnych wydarzeń z epoki lotów Apollo stało się dla nas swego rodzaju wytycznymi do tego jak dążyć do dobrych rozwiązań. Postanowiliśmy zbudować nasza sondę kosmiczną. Robota, który będzie maił badać inne planety. Inne to znaczy … modelowe planety. Do naszych działań wdrożony został cykl robotyki. Stworzyliśmy roboczy zespół, który będzie pracował nad tymi zagadnieniami z wykorzystaniem zestawu MindStorms NXT2 – na początek. Będzie to rodzaj zabawy, ale mamy nadzieję dość kreatywnej. Efekty już na Dniu dziecka w sobotę 1 czerwca br.

kopuła Pan Stefan kontynuuje prace nad przygotowaniem materiałów do budowy kopuły Fullera.Na zajęciach odbyła się prezentacja filmu o tym co by było, gdyby nie było Księżyca? Otrzymaliśmy go razem z edycją Kosmos Tajemnice Wszechświata. Poznawać nowe odkrycia nauki można poznawać na wiele sposobów. Film, ze współczesnymi technikami animacji to dobre narzędzie. Niektóre efekty braku Księżyca były dość kontrowersyjne, co ukazaliśmy w dyskusji po emisji. Ale faktem jest, że zasadniczo mogłoby być nawet bardzo źle. Ziemia wirowała by znacznie szybciej – około 12 godzin trwałaby doba, choć na Marsie bez takiego satelity doba trwa około 24 godziny. Stabilność osi w przestrzeni nie byłaby taka jak obecnie i pory roku zmieniały by się diametralnie w dość krótkich odstępach czasu. Taki efekt widzimy na planecie Mars. Niekorzystnych efektów byłoby mnóstwo. Tak wiele, że życie mogłoby nawet nie powstać. Pamiętajmy jednak, że są to tylko nasze przypuszczenia, a te obarczone są ciągle sporą niewiedzą z naszej strony.

Druga część zajęć była dość gorąca. Zespól robotyczny zajął się przygotowaniem pierwszej wersji niestandardowego robota. Miał on rozpoznać otoczenie i nie zderzać się ze spotkanymi przeszkodami. Wykorzystuje do tego sonar dźwiękowy i akcelerometr. Michał, Patryk i Bartłomiej spędzili dwie godziny na montowaniu robota i nie chcieli wychodzić do póki oprogramowanie nie ożywiło go i nie sprawdzili, że to działa. Działa i to całkiem dobrze. To pierwsze kroki w naszej nauce w tej dziedzinie.

mikroskop Pierwsza praca z nowym mikroskopemUruchomiliśmy także mikroskop cyfrowy. Podłączony do komputera pozwala na obserwacje i badania drobnych elementów, komórek, meteorytów itd. Będzie nam służył do dokumentacji obserwacji skamielin i żywych organizmów. Wszak badacze kosmosu winni mieć dobre pojęcie o takich technikach badawczych. W naszej przyszłości na pewno przyda nam się to nie raz.

Za tydzień pierwsze efekty pracy na festynie z okazji Dnia Dziecka. Zorganizujemy trochę zabaw dla dzieci i sami będziemy się bawić. Pogoda raczej nie będzie astronomiczna. Spodziewamy się nawet deszczu. Ale dobre humory będą dopisywać. DO zobaczenia na podzamczu w Żaganiu. Już od 15:00.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,698 unikalne wizyty