Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 01-10-2020 13:30:35

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Podpowierzchniowy ocean na Dione?

Astronomia Janiculum Dorsa Mapa wysokościowa rejonu grzbietu Janiculum Dorsa / Credits: NASA/JPL/Space Science InstituteBadająca układ Saturna od 2004 roku sonda Cassini przesłała w ostatnim czasie zdjęcia długiego na 800 km grzbietu górskiego na Dione, co może wskazywać na fakt, iż księżyc ten był prawdopodobnie aktywny w przeszłości. Możliwe jest też, iż Dione w chwili obecnej wciąż posiada podpowierzchniowy ocean.


W chwili obecnej nie ulega wątpliwości, że w naszym Układzie Słonecznym na orbitach wokół gazowych olbrzymów znajdują się bardzo aktywne księżyce. Do tej grupy zaliczyć można Europę z jej hipotetycznym, podpowierzchniowym oceanem o głębokości 100 km, posiadającego metanowe jeziora i rzeki Tytana czy niezwykle aktywnego geologicznie Enceladusa, którego gejzery dostarczają surowce (m.in. wodę) na powierzchnie innych księżyców w układzie Saturna.

dione Fragment Dione. The Cassini spacecraft swooped in for a close-up of the cratered, fractured surface of Saturn's moon Dione in this image taken during the spacecraft's Jan. 27, 2010, non-targeted flyby.

Cassini came within about 45,000 kilometers (28,000 miles) of the moon during this flyby, and this image was acquired at a distance of approximately 46,000 kilometers (29,000 miles). See PIA07749 for an older, closer view of Dione.
Badaniami nad tymi intrygującymi światami zajmują się naukowcy z wielu placówek na całym świecie. Poszukiwane są przede wszystkimi komponenty mogące być elementami organizmów żywych. Teraz do grupy obiektów wyjątkowo interesujących dla astrobiologów i geologów może dołączyć Dione – lodowy księżyc Saturna o średnicy nieco ponad 1100 km.

Badająca układ Saturna od niemal dekady sonda Cassini dostarczyła w ostatnim czasie bardzo interesujące dane. Magnetometr sondy wykrył słaby strumień cząsteczek opuszczających Dione, a wykonane zdjęcia ukazały możliwość posiadania przez ten obiekt ciekłej lub rozmokłej warstwy poniżej lodowej skorupy. Ponadto zaobserwowane na powierzchni struktury przypominają te, które znajdują się na znanym ze swojej dynamicznej aktywności Enceladusie.

Dione - Saturn Niemal centralne ujęcie na biegun północy Dione. Na lewo od terminatora widoczny jest grzbiet Janiculum Dorsa / Credits: NASA/JPL/Space Science InstituteUwagę naukowców przykuł przede wszystkim długi na kilkaset kilometrów grzbiet o nazwie Janiculum Dorsa, którego wysokość waha się w przedziale 1-2 km. Co istotne warstwa skorupy Dione pod tym grzbietem wydaje się być naruszona, co z kolei sugeruje, iż była ona ciepła w momencie formowania grzbietu. Najlepszym wyjaśnieniem tej sytuacji byłoby przyjęcie, iż ciepło zostało dostarczone przez podpowierzchniowy ocean.

Dione jest wewnętrznie rozgrzewana na skutek nieustannego bycia rozciąganą i ściskaną przez grawitację Saturna. Wydzielanego ciepła może być 10 razy więcej, jeśli dodatkowo przyjmie się, iż wierzchnia lodowa warstwa przemieszcza się swobodnie jak ziemskie płyty tektoniczne (w tym przypadku ruch nie będzie jednak odbywać się na magmie a podpowierzchniowym oceanie).

Naukowcy zastanawiają się skąd bierze się różnica w aktywności pomiędzy Dione a Enceladusem. Niewykluczone jest działanie większych sił pływowych lub bogatsze występowanie radioaktywnych materiałów w jądrze Enceladusa. Nie ulega jednak wątpliwości, iż występowanie podpowierzchniowych oceanów na odległych, lodowych światach może być bardziej powszechne niż jeszcze do niedawna sądzono.

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,534,927 unikalne wizyty