Kalendarz

<< Luty 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 10

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,318
Wczoraj:5,198
W tym tygodniu:11,156
W tym miesiącu:64,014
W tym roku:114,554
Wszystkich:13,877,925

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 6:48
Zachód słońca: 17:35
>Dzień trwa:
10 Godzin 47 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 7:49
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Gabriel, Jana, Anastazja, Auksencja, Baldomer, Auksencjusz, Auksenty, Baldomera, Honoryna, Bazyli, Anna

Księżyc


Data: 27-2-2020 20:52:33

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Festiwal Nauki Zielona Góra 2013

Wydarzenia FN Festiwal NaukiW dniach 16 i 17 czerwca br. Uniwersytet Zielonogórski już po raz dziesiąty organizuje Festiwal Nauki. Ten mały jubileusz wydaje się dobrą okazją aby przypomnieć miłośnikom tej imprezy, których nigdy nie brakowało i jesteśmy przekonani, że nie braknie również w tym roku, nasze najlepsze prezentacje w nowych aranżacjach. Zapraszamy więc mieszkańców Zielonej Góry i Regionu do licznego uczestnictwa w tegorocznym festiwalu przebiegającym pod hasłem „The best of”.


Otwarcie Festiwalu nastąpi w niedzielę 16-go czerwca o godzinie 12-tej na scenie obok Ratusza, wokół którego skupiony będzie w tym roku cały program festiwalu. Zaprezentujemy rezultaty specjalnych projektów przygotowanych przez 10 wydziałów uniwersytetu:

slowaKluczowe UZWydział Artystyczny – w projekcie „Nie wadzę!” połączy sztukę z ekologią, prezentując atrakcyjne elementy ikonografii ekologicznej drukowane na bawełnianych ekologicznych torbach przy użyciu ekologicznych farb drukarskich. Wszystko to będzie się działo na oczach widzów, którzy będą mogli zabrać te super-ekologiczne produkty do domu. Podczas prezentacji wyjaśni się co intrygujący tytuł projektu ma wspólnego z ekologią, bo przecież coś mieć musi.

Wydział Ekonomii i Zarządzania – przedstawi pokaz doświadczalny ,,Czy nadajesz się do biznesu?’’. Obejmuje on serię testów za pomocą których mieszkańcy miasta będą mogli sprawdzić, czy potrafią zarządzać swoim czasem tak, by racjonalnie funkcjonować w życiu osobistym i zawodowym. Specjalnie zaaranżowane stanowisko na deptaku będzie wyposażone w laptopy, drukarki i rzutniki multimedialne. Dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje potencjalne możliwości, których opis będzie można zabrać do domu w postaci „pamiątkowego” dyplomu.

Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji – będzie przekonywał, że Pojazdy elektryczne to nasza przyszłość. Energochłonność współczesnego transportu doprowadziła do szukania nowych alternatywnych rozwiązań zagadnień transportu. Głównym kierunkiem rozwoju są pojazdy elektryczne. W ramach pokazu zostaną zaprezentowane pojazdy elektryczne zrealizowane w Instytucie Inżynierii Elektrycznej: samochód elektryczny, skuter elektryczny oraz quadrokopter (też elektryczny).

Wydział Fizyki i Astronomii – zaprezentuje Przedszkole Fizyczne. Będą to pokazy połączone z doświadczeniami do samodzielnego wykonania, głównie przez dzieci, młodzież i ich rodziców. Świetna edukacyjna zabawa dla wszystkich. Celem projektu jest zainspirowanie do poznawania przyrody poprzez zabawę, wywołanie twórczej radości z eksperymentowania oraz pokazanie, jak za pomocą bardzo prostych narzędzi możemy badać prawa fizyki oraz ich znaczenia w życiu codziennym.

Jak co roku astronomowie przedstawią pokazy Układu Planetarnego w Miniplanetarium oraz przy sprzyjającej pogodzie rzeczywiste obserwacje astronomiczne. W dzień pokazy Słońca za pomocą specjalnego teleskopu słonecznego (Słońce jest teraz bardzo aktywne!), a po zmroku tradycyjne obserwacje nocnego nieba w Obserwatorium Astronomicznym w Wieży Braniborskiej.

Wydział Humanistyczny
– w projekcie Z historią na co dzień będzie promował historię, jako naukę bliską człowiekowi, która jest nie tylko nauczycielką życia, ale również towarzyszy ludziom na każdym kroku pobudzając wyobraźnię, bawiąc, inspirując i zachwycając. Studenckie Koło Archeologów i pracownicy Instytutu Historii pokażą jak fascynujące są nauki historyczne i ich wykorzystanie w budowaniu wiedzy o regionie, kraju i świecie.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska – Drogi – nie tylko asfalt
Od zarania dziejów człowiek podróżował po świecie. Ciągły rozwój cywilizacji od zawsze wymagał odpowiedniej rozbudowy połączeń komunikacyjnych. Nowoczesne drogi powstają w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, ograniczając do minimum wpływ infrastruktury na zwierzęta i rośliny. Prezentacja pokaże, iż dzisiejsze drogi to nie tylko „asfalt”, oraz że przy ich budowie nie tylko asfalt jest drogi.

Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii – Matematyka od kuchni
Każdy z nas jest matematykiem w kuchni, nawet o tym nie wiedząc. Codziennie wykonujemy podstawowe działania matematyczne (dodajemy, odejmujemy, mnożymy, dzielimy), ustalamy proporcje, przeliczamy różne jednostki miar. Nawet przepis kulinarny jest też działaniem matematycznym. A figury geometryczne? Frytki to przecież prostopadłościany, składniki sałatki jarzynowej pokrojone są w sześciany, ciasteczka to np. gwiazdy, stożki, walce, a kalafior to przecież fraktal.
W prezentacji przewidziano różnego rodzaju układanki logiczno-matematyczne oraz wiele zagadek matematycznych związanych z naszymi działaniami w kuchni, skierowanych zarówno do dzieci jak i dorosłych kucharzy.

Wydział Mechaniczny - Bliżej motoryzacji
Publiczności festiwalowej zostanie udostępniony miejski skuter o napędzie elektrycznym. Będzie istniała możliwość zapoznania się z konstrukcją oraz procesem powstania danego pojazdu. Na bazie doświadczeń zdobytych podczas projektowania i budowy skutera elektrycznego przedstawiona zostanie wersja robocza motocykla z napędem elektrycznym w stylu retro.
Podczas pokazu zaprezentowany zostanie po raz pierwszy prototyp pojazdu typu Buggy. Będzie istniała również możliwość przejażdżki danym pojazdem. Atrakcją historyczną będzie jeden z najstarszych modeli Fiata 126 Bambino (1976r.) po odrestaurowaniu na Wydziale Mechanicznym..

Wydział Nauk Biologicznych – Życie w harmonii po indiańsku
Ten egzotyczny projekt przedstawi życie Indian, ich szacunek do przyrody, kulturę i zwyczaje. Będziemy gościć Indian z plemienia Kuna z Ameryki Południowej oraz polskich miłośników kultury indiańskiej, którzy będą promować swoją filozofię opartą na przekonaniu, że wszystko, co istnieje na Ziemi posiada duszę, a jej myśl porusza całym światem. Przedstawione zostaną elementy kultury Indian oraz ich życie w harmonii z naturą.

Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu – wystawa Fotografia – inne przestrzenie – zaprezentuje różnorodność tradycyjnych - bromosrebrowych technik fotograficznych (także tych najstarszych, dzisiaj już właściwie niestosowanych). Wystawa stanowi próbę zastosowania tradycyjnych środków fotograficznych do opowieści o współczesnym świecie. Podejmuje także próbę rekonstrukcji dawnych metod fotografowania i obróbki fotografii.
Widzowie zostaną zaproszeni do pracy z atelierowym aparatem wielkoformatowym w specjalnie stworzonym plenerowym studio. Będzie można wykonać sobie lub bliskim fotografię w ponad stuletniej technice fotograficznej.

Oprócz prezentacji wydziałowych przewidzieliśmy kilka projektów ogólnych:

Wykłady publiczne w sali Ratusza:

Pierwszy wykład (13:00-13:45) pod tytułem „Grom z jasnego nieba – od Wilkanowa do Czelabińska” wygłosi prof. dr hab. Janusz Gil, Prorektor ds. Nauki. Nawiąże do wykładu, który przedstawił na jednym z pierwszych festiwali nauki. Poświęcił go zagrożeniom dla cywilizacji ludzkiej, związanym z upadkami na Ziemię różnych ciał niebieskich. Tym razem nawiąże do niedawnego wybuchu bolidu kosmicznego koło Czelabińska w Rosji i porówna go do słynnego upadku meteorytu we wsi Wilkanowo koło Zielonej Góry 22 marca 1841 roku. Ślady po tym wydarzeniu istnieją do dzisiaj.

Drugi wykład (14:00-14:45) pod tytułem „Tak naprawdę istnieje tylko jedno zwierzę” wygłosi dr Zbigniew Zawada z Wydziału Nauk Biologicznych. Bardzo dawno temu w ewolucji zostały ustalone zasady budowy anatomicznej kręgowców. Tak naprawdę bioróżnorodność wywodzi się z jednego wzorca. Najważniejsze elementy w ewolucji kręgowców zostaną przedstawione za pomocą unikalnych, oryginalnych zdjęć autora wykładu.

Pomysłowe dzieci - warsztaty dla dzieci i rodziców w zakresie pedagogiki zabawy. Główny celem jest pokazanie możliwości rozwijania dziecięcej wyobraźni w czasie działań indywidualnych i zespołowych.
Pielęgniarka- wczoraj i dziś. Od Florencji Nightingale do współczesności –Tematem wiodącym projektu, będzie przedstawienie zawodu pielęgniarki na przestrzeni wieków.

Otwarte mistrzostwa szachowe o puchar JM Rektora UZ.

Scena:
godz. 12.10 – 13.10 – Big Band i część grupy ,,Zielonsi’’.
godz. 13.10 – 15.00 – blok sportowy przygotowany przez AZS UZ.
godz. 15.20 – 15.40 – Spektakl ,,Trochę cyrku w teatrze’’ ,,szczudlarze’’ z WPSiNZ

Na zakończenie (o godz. 16:00) wystąpi zespół muzyczny Cadillac z koncertem „The best of rock” nawiązującym do hasła tegorocznego festiwalu. Usłyszymy najlepsze utwory z historii rocka według mojego subiektywnego wyboru prof. dra hab. Janusza Gila.


Drugi dzień Festiwalu Nauki jest dniem otwartych drzwi na poszczególnych Wydziałach Uniwersytetu Zielonogórskiego. W poniedziałek 17-go czerwca br. w swoje progi zapraszają Wydziały: Artystyczny, Ekonomii i Zarządzania, Fizyki i Astronomii, Humanistyczny, Inżynierii Lądowej i Środowiska, Matematyki Informatyki i Ekonometrii, Mechaniczny, Nauk Biologicznych, Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
21,996,227 unikalne wizyty