Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:40:04

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wakacje czuć już w powietrzu

Sekcja Astronomiczna kalendarz Juz niedługo Wakacje. Kartka z kalendarza na koniec roku szkolnegoJeszcze tylko trzy tygodnie do upragnionych wakacji. Ale czekanie na ten upragniony dzień usiane jest wzmożoną praca każdego dnia czerwca. Sprawdziany, zaliczenia, poprawy … niekończące się starania, a za oknem pogoda się poprawia na prawdziwie wakacyjną i coraz trudniej jest utrzymać emocje na wodzy. Dobre spotkanie w sobotni wieczór to jest to czego tygrysy potrzebują najbardziej.


Tak też było i tym razem. Choć nas tez czekała praca do wykonania zalegająca już od jakiegoś czasu. Nasz kącik Keplera doczekał się swojego wyposażenia. Materiały prezentujące historyczne wydarzenia z tamtych czasów były prezentowane na wystawie w czasie Kepleriady 2013, teraz można już je znaleźć na ścianach naszej pracowni. W śród elegancko oprawionych plansz portret Johannesa Keplera w drewnianej płaskorzeźbie autorstwa Pana Kupczyka – twórcy Żagańskich diabłów a nawet całego piekła w podziemiach Żagańskiego Pałacu.

W kolejnej części zajęć czekała na nas do wykonania nowa konstrukcja robota MindStorms. Jak się okazuje lego robotyka znalazła wśród nas wielu fanów. Jest niezwykła okazja samemu podłubać i nauczyć się jak działają roboty. A może nawet samemu coś wymyślić?

Tym razem powstał robot w postawie pionowej. Jak widać na filmie jego głównym zadaniem jest umiejętność trzymania pionu i to bez żyroskopów. Tego nawet człowiek nie potrafi. Naszym żyroskopem są czujniki w uchu – nasz zmysł równowagi. Doświadczenie pokazuje, że jesteśmy znacznie doskonalsi od naszego legorobota, któremu w trakcie zajęć stanie zupełnie nie wychodziło. Znaleziony błąd pozwolił na doprowadzenie jegomościa do pionu. Jednak na prezentacje w czasie zakończenia roku szkolnego naszej ST przygotujemy bardziej reprezentacyjnego explorera. Jako że nie tańczymy i nie śpiewamy przy teleskopach, za to wzdychamy do gwiazd, pokażemy, że my nie gęsi …Robot Erektus - wyprostowany


Postanowiliśmy przybliżyć nieco środowisko programów na Androida. System ten, dzięki telefonom komórkowym i tabletom, stał się tak popularny i dostępny, że powstała na niego masa aplikacji astronomicznych – bardzo zresztą praktycznych.

Do ciekawych projektów należy zaliczyć kilka darmowych programów. Jeśli tylko zaakceptujemy niewielkie reklamy jakie nam przyjdzie tolerować w czasie ich pracy. Znajdziemy tam Sky Map będący typowym planetarium. Jako, że obsługuje akcelerator nadaje się do szybkiego orientowania się w obiektach na niebie. Bardzo dobrym programem jest ISS Detector. W darmowej wersji znajdziemy bieżące dane o przelotach w danym miejscu Ziemi stacji ISS oraz flar Irydium. Te widowiskowe zjawiska naszego autorstwa wymagają precyzyjnego wyjścia pod niebo. Program alarmem sam przypomni nam o momencie zjawiska więc żadnego nie przegapimy. Ciekawostką jest to, że do stacji podchodzi ATV (transportowiec), który 15 czerwca ma do niej zacumować. Dlatego w krótkich odstępach czasu mamy możliwość zaobserwowania i jego jak podąża za ISS. O wschodach i zachodach poinformuje nas program Sunrise Sunset. Wbrew pozorom nie jest to tylko temat wschodów i zachodów naszej gwiazdy. Dowiemy się z niego o czasie zmierzchów w tym najbardziej nas interesującego zmierzchu astronomicznego. A dodatkowo dowiemy się o której wschodzą poszczególne planety. Dodatkiem ważnym dla każdego obserwatora jest wiarygodna pogoda – by wiedzieć czy nasze wyjście pod niebo ma szansę realizacji. Skutecznym program jest Foreca Weather. Skuteczność jej leży w wiarygodnych, sprawdziliśmy to wielokrotnie, prognozach pogody. Na zakończenie warto jeszcze wiedzieć o widowiskowych zaćmieniach księżyca i Słońca oraz tranzytach. Całą robotę za nas wykona Eclipse Calculator, a wszystko pod ręką i w każdej chwili, jeśli tylko nie wyczerpie na się bateria. Może taka propozycja odciągnie zasiedziałych przed komputerami i skłoni do wyjścia pod niebo. Astrohobby, to bardzo zdrowa pasja. Wdychanie świeżego powietrza jest tam naturalnym skutkiem naszego działania.

Jest jeszcze sporo ofert na wakacje dzięki którym weźmiemy udział w zlotach i obozach astronomicznych. Warto się z nimi zapoznać i jeszcze bardziej warto skorzystać. Powie wam to każdy, kto już tego dokonał w latach wcześniejszych. To nie tylko nauka ale wspaniale spędzony czas – bez nudy. My szykujemy się do ciepłych nocy na obserwacje. Choć brak zmierzch astronomicznego na pewno będzie istotnym mankamentem. Czekanie na czas obserwacyjny wydłuży się do późnych godzin. Ale szkoda nie skorzystać z tego wolnego od szkolnych obowiązków czasu. Gwiazdami wakacji będą komety i oczywiście Perseidy.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,796 unikalne wizyty