Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 05:05:04

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Urania Postępy Astronomii nr 4

Astronomia ksiązki Okładka Urania PA nr 4 Okładka Urania PA nr 4Piękna okładka Uranii PA po raz czwarty przyciąga uwagę licznego grona czytelników w tym roku. Wraz nowym numerem udostępnione zostają numery archiwalne w wersjach elektronicznych, oczy pisaliśmy kilka dni temu. Bowiem Urania ma swoją bardzo długa historię i jak pokazuje doświadczenie wiele informacji zawartych w każdym z numerów nie ulega dezaktualizacji, jak można by się było spodziewać. A czym, oprócz obłoków srebrzystych na okładce, zainteresuje nas tym razem nowy numer?


Urania jak zwykle, a może już tradycyjnie, podzielona zostaje na kilka stałych działów. Na początek warty jak zwykle przeczytania wstępniak Redaktora Naczelnego. Warto tym razem do niego zajrzeć z kilku powodów. Jednym z nich i chyba najistotniejszym jest problem z finansowaniem czasopisma. Może nie tyle problem z finansami jako takimi, ile z dotrzymaniem słowa przez Ministerstwo w tym zakresie. Zrealizowanie tak na szybko nowego sposobu finansowania takiego przedsięwzięcia nie jest łatwe, a być może nawet jest niemożliwe.

Dobrą kondycją wykazuje się za to Astronomia Amatorska, wydawana przez miłośników astronomii i pisana przez nich samych. Na tym rynku jest jak w Legii Cudzoziemskiej, albo idziesz i żyjesz albo upadasz i umierasz. Widać amatorzy potrafią podejść do tego bardzo życiowo i finansuje przedsięwzięcie w całości z własnego budżetu. Nie jest to jednak konkurencja, bo jak pokazuje lektura pisma te doskonale wypełniają luki rynkowe nie wchodząc sobie zbytnio w drogę. Kolizja jest co najwyżej tylko wtedy, gdy czytelnik chciałby czytać jedno i drugie a kupić może tylko jedno.

W pierwszej części oczywiście przekrojowe opracowania. Na początek Gaja na starcie, Pęknięty superjowisz oraz Zobaczyć druga ziemię. Aby nie odkrywać wszystkich kart w kilku słowach napiszę tylko o jednym z trzech w bardzo dobrych opracowań czyli o projekcie nowego E-ELT. Dowiemy się z niego dlaczego tak wielki teleskop jest potrzebny by zobaczyć druga Ziemię? Czy to aby w ogóle jest możliwe? Jak wyjaśnia Pan Szymon Gładysz problem jest jak to bywa bardziej złożony niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Ale dzięki bardzo dobremu podejściu do opracowania tego tekstu wszystko staje się jasne dla każdego czytelnika. Po lekturze zastanawia mnie tylko, czy mimo wszystko nie winniśmy wybrać się na takie obserwacje w kosmos lub na Księżyc. Wszystkie nasze problemy, o których pisze autor poszły by w dużej mierze do lamusa. Trzeba tylko wrócić na naszego srebrnego kolegę, a to nie jest takie oczywiste.

Na pewno każdy dobrze pamięta wydarzenia z Czelabińska z początku tego roku. A Paweł Zaręba opisuje w tym numerze jak z grupą łowców meteorytów wybrali się po okruchy tej niezwykłe kosmicznej materii.

Piękna rozkładówka poświęcona astrofotografii przedstawia obłoki srebrzyste Jacka Drążkowskiego. Te magiczne struktury chmur, pozostające ciągle wielka tajemnicą natury są atrybutem każdego lata. Lecz nie każdemu jest dane je zaobserwować.

Dział W skrócie przybliży nam problemy misji Kepler, Spotkanie Andromedy i Drobi Mlecznej w przeszłości, nowy układ gwiazdowy w naszym pobliżu oraz rozwiązanie zagadki SS-Cygni.

Każdy pasjonata i chyba nie tylko on, zna T. Zbigniewa Dworaka. Jeśli ktoś jeszcze nie poznał twórczości jego pióra musi koniecznie nadrobić tę zaległość. Winniśmy się śpieszyć, gdyż ludzie tak szybko odchodzą …. a jego opracowania Z Astronomią za Pan Brat i inne są już nie do zdobycie w normalnej księgarni a i biblioteki nie zawsze maja coś do zaoferowania z jego twórczości. A szkoda bo są to książki, artykuły i felietony o niezbywalnej wartości. Dzisiejszy młody człowiek poszukiwania wiedzy zaczyna zawsze od Internetu, pomimo tego, że wie, iż wiedza ta, jeśli tak ja w ogóle możemy nazwać, jest niezweryfikowana. Myślę jednak, że po lekturze Urania redaktora technicznego może to się zmienić przynajmniej w odniesieniu do czytelnika.

Młodzi badacze ciągnie dalej temat nieszczęsnego maturalnego zadania z ciemnym karłem. Nie mnie osądzać, czy ma to sens, reszta czytelników osądzi. Wpadka Ministerstwa jest ewidentna i jak to w życiu bywa winnych brakuje, a nikt się nie poczuwa do winny choć powinien. Niestety jak powiedział Einstein, głupota ludzka jest nieskończona. Chcieli dobrze, wyszło jak zawsze … i tyle. Wstyd. A o wpadkach maturalnych to my czytamy każdego roku. Czy to jakaś nowość? Nie.

Za to o swojej pasji opowiadają tu tez uczestnicy konkursu „A jednak się kręci…”. Konkurs to dość niezwykły w formule i przebiegu. Nie ma tu eliminacji, etapów ani testów. Jest za to ogrom pracy włożony i morze pasji. Z tego konkursu czerpać może każdy, kto tylko odwiedzi zaczarowane miejsce w Internecie przygotowane przez autora konkursu – adres w tekście. Każdy z tych pomysłów popularyzacji astronomii jaki zrodzi się na kanwie tego konkursu ląduje właśnie w tym miejscu, by potem mogli z niego korzystać inni rozwijając je o własne koncepcje. Tak to ziarno zostaje zasiane … urośnie z niego gromada astronomów, pasjonatów ludzi twórczych i aktywnych. I o to chodzi.

Niebo nad Polską przygotowane jest z Bukowca. Ten astronomiczny kalendarz poprowadzi nas przez niebo via kolejne dwa miesiące. Dla uważnego czytelnika przygotowana jest w nowej konwencji krzyżówka. Mnie tam ona się wydaje łatwiejsza niż poprzednie, ale to może kwestia gustu, a z czytania i tak jest to świetny sprawdzian. Za jej sprawą przeczytasz Uranię dwa razy. Drugi raz by znaleźć jej rozwiązanie.

Miłej lektury.
GW

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,240,888 unikalne wizyty