Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 22:27:56

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

150 astronomów z całej Polski debatuje w Warszawie

Wydarzenia PTA - przed zjazdem Ostatnie zebranie Zarządu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego przed XXXVI Zjazdem (2013-09-10) - FP Sebastian SoberskiOk. 150 astronomów z różnych polskich instytutów rozpoczęło w środę udział w 36. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Warszawie. Podczas konferencji wręczony zostanie m.in. Medal Bohdana Paczyńskiego, którego laureatem został prof. Martin Rees.


Polskie Towarzystwo Astronomiczne ustanowiło Medal Bohdana Paczyńskiego jako szczególną nagrodę dla uczczenia pamięci jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich astronomów, który żył w latach 1940-2007. Medal wręczany będzie co dwa lata i przyznawany za wybitny wkład wniesiony w badania kosmosu.

W tym roku medal przyznano po raz pierwszy. Laureatem został brytyjski astronom Martin Rees. Profesor Martin Rees miał decydujący wkład naukowy do wielu dziedzin astronomii, w szczególności do badań aktywnych galaktyk, błysków gamma oraz w kosmologii.

Laureat jest członkiem Royal Society, a w latach 2005-2010 pełnił funkcję prezesa tej akademii nauk. Przez dziesięć lat piastował stanowisko Master of Trinity College w Cambridge. Od 1995 roku jest Astronomem Królewskim w Anglii. Jest jedną z zaledwie 24 osób odznaczonych orderem Order of Merit. Otrzymał też Złoty Medal Royal Astronomical Society i wiele innych wyróżnień.

Medal zostanie wręczony w sobotę podczas specjalnej sesji. Planowane jest także wygłoszenie wykładu przez laureata. Prof. Rees po raz pierwszy po wielu latach będzie gościł w Warszawie.

Oprócz Medalu Bohdana Paczyńskiego organizacja polskich astronomów przyznaje także dwa inne wyróżnienia: Nagrodę Młodych oraz Medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie.

Nagrodę Młodych otrzymał Krzysztof Bolejko z Uniwersytetu w Sydney, za osiągnięcia badawcze w zakresie kosmologii, a w szczególności za badania propagacji fal elektromagnetycznych we Wszechświecie oraz własności ciemnej materii i ciemnej energii.

Medal im. Włodzimierza Zonna przyznano dwóm laureatom. Medal nr 17 otrzymał pośmiertnie Paweł R. Maksym – za zbudowanie obserwatorium astronomicznego w Bukowcu, charyzmatyczne upowszechnianie wiedzy astronomicznej i osiągnięcie poziomu naukowego poprzez astronomię amatorską. Z kolei medal nr 18 otrzymał Marek T. Szczepański, za utworzenie Klubu Astronomicznego Almukantarat oraz 40-letni, twórczy wkład w Olimpiady Astronomiczne i dbałość o rozwój jej uczestników.

Zjazd PTA potrwa cztery dni. W jego trakcie przedstawione zostaną różne projekty prowadzone przez polskie ośrodki naukowe samodzielnie i we współpracy międzynarodowej.

„Podczas zjazdu naszego towarzystwa można poznać cały przegląd poruszanej w Polsce tematyki badawczej w zakresie astronomii i astrofizyki. Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na znaczenie współpracy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Tematowi ESO będzie poświęcona specjalna sesja. Odbędą się także warsztaty dla polskich naukowców dotyczące uzyskiwania czasu obserwacyjnego na wielkich teleskopach należących do ESO. W najbliższym konkursie polscy astronomowie mogą aplikować o czas na najnowocześniejszych teleskopach ESO na zasadach takich jak naukowcy krajów członkowskich” - powiedziała prof. dr hab. Barbara Czerny, prezes PTA.

Dodała, że polskie środowisko astronomiczne liczy na jak najszybsze podpisanie przez rząd umowy o przystąpieniu naszego kraju do ESO. "Europejskie Obserwatorium Południowe to wielka szansa dla polskiej astronomii i bardzo ważna sprawa dla polskiej nauki. Przyniesie też korzyści polskiemu przemysłowi” - mówiła.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne prowadzi także liczne przedsięwzięcia z zakresu popularyzacji nauki. Do najważniejszych należy wydawanie czasopisma popularnonaukowego "Urania – Postępy Astronomii". "To jeden z najstarszych astronomicznych tytułów na świecie" - podkreślił dr hab. Maciej Mikołajewski, wiceprezes PTA oraz redaktor naczelny „Uranii”.

36. Zjazd PTA odbywa się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,246,316 unikalne wizyty