Kalendarz

<< Maj 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,467
Wczoraj:2,301
W tym tygodniu:12,361
W tym miesiącu:18,980
W tym roku:379,959
Wszystkich:14,143,330

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:55
Zachód słońca: 21:13
>Dzień trwa:
16 Godzin 17 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:19
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Filip, Aniela, Samson, Zacheusz, Witołd, Amalberga, Sylwan, Witalis, January, Aleksander, Rufina, Rzędziwoj, Engelbert, Askaniusz

Księżyc


Data: 10-7-2020 11:04:42

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

O Wężowniku mowa czyli szczęśliwa trzynastka

Sekcja Astronomiczna Wężownik WężownikJak na pierwszy raz nieźle, choć jeszcze nie wszyscy zatrybili z rozpoczęciem roku i zaganiani w codzienności próbują złapać to co na co dzień ucieka naszej uwadze. Z początkiem roku szkolnego poprawiają się warunki do obserwacji a i pogodnych nocy powinno być więcej. W takich to warunkach zaczynamy kolejny rok spotkań pasjonatów kosmosu i nauki. Na pierwszym spotkaniu była wreszcie okazja do pochwalenia się jak, komu minęły te najczęściej najlepsze chwile roku. Słońce i pogoda oraz wolny czas pozwoliły na odpoczynek jak rzadko kiedy. Pełni sił mamy energie by zacząć pracować w skupieniu i uwadze.


Prawdziwie astronomiczne wakacje miała w tym roku Ania. Prawdę mówiąc zaskoczyła nas wszystkich swoją wakacyjną przygodą. I choć cała winę zwala na swoją kochająca mamę, to jej pasja miała tu największe znaczenie. Spędziła trzy tygodnie na Obozie Astronomicznym organizowanym przez Almukantarat. To klub astronomiczny o wieloletniej tradycji w tym o dużym doświadczeniu w zakresie organizowania takiego odpoczynku. Ania nie kryła swojego zadowolenia z tak spędzonych wakacji. A co najważniejsze nie sama Nauka i Astronomia tam się żyje. Mamy nadzieję, że takie wakacyjne przygody upowszechnią się na szersza skalę.

Na spotkaniu ruszyliśmy z kopyta, bo czas ucieka a zadań sporo. Na początek rozkręciliśmy nowy cykl praktycznych zajęć. Gwiezdne Szlaki to nowy pomysł na poznanie nieba. W tym roku tematem przewodnim jest badanie gwiazd zmiennych. A jak badanie takich gwiazd to bez dobrej znajomości nieba się nie obędzie. Jak jednak poznać miło i przyjemnie 88 gwiazdozbiorów gwiazd? Gwiazdozbiory to długa historia pełna tajemniczych bogów, stworów i przygód niezwykłych postaci. Tak też podchodzimy do tej menażerii. Każda konstelacja kryje w sobie wiele tajemniczych obiektów, a zaczynając od legendarnych opowieści łatwiej jest zapamiętać kto mieszka w tym miejscu firmamentu.

Na początek poszedł 13 gwiazdozbiór pasa zodiakalnego. Z dziwnego powodu nie jest on w Zodiaku, choć Słońce mieszka w nim 20 dni w roku. Jego największa tajemnica dla nas najważniejsza jest Supernowa Keplera. Teraz już wszyscy bez problemu znajdą jej położenie na niebie. A to nie koniec jego tajemnic. Wszystko znajdziesz w naszej prezentacji – no prawie wszystko.

alfabet grecki Alfabet Grecki w astronomii służy do oznaczania na mapach podstawowych gwiazdNie zapomnieliśmy o Nowej Delfina. Jej pojawienie się to niezwykłość naszych tegorocznych wakacji. O tym jak niezwykła to gwiazda niech świadczy tylko to, że zdecydowanie różni się od SN 1604 – SN Keplera. Obecnie cały świat ją śledzi, choć pomału znika z zasięgu wzroku i już tylko dzięki lornetce i teleskopowi można ją obserwować.

Na koniec uaktualniliśmy warsztat pracy przy teleskopie. Umiejętności obsługi i prowadzenia obserwacji za pomocą teleskopu astronomicznego to niezwykle ważna umiejętność dla każdego z nas. Choć nie wszystkich ciągnie do takiej technologii okazuje się, że nie jest to takie trudne. Wszyscy ogarnęli swoja pamięcią orientację montażu paralaktycznego oraz przypomnieli sobie jaka cecha teleskopu stanowi najważniejszą zaletę dla astronoma. To gromadzenie światła. Znacznie wydajniejsze niż w naszych oczach. Dzięki temu na jeszcze jasnym niebie mogliśmy dostrzec Vegę. Jedną z trzech gwiazd Trójkąta Letniego. To jednak działa. Oko nie widzi, a przez teleskop już tak. To doświadczenie powinno odstawić pamięci każdego nie do zatarcia ślad. Oby.

Do kolejnych doświadczeń obserwacyjnych warto wykorzystać Obrotowa Mapkę Nieba. Z takim zadaniem rozstaliśmy się o 20:00 sobotniego wieczoru. Atlas nieba, katalog gwiazd, to skomplikowane zbiry danych i trudno jest nimi na co dzień operować, szczególnie kiedy chodzi o proste zadania obserwacyjne. Ale bez mapy nie da się poruszać w nieznanym mieście, a takim jest obszar naszej Galaktyki. Mapa wskaże nam drogę do każdego zakątka kosmosu. Teraz trafimy wszędzie.

Zadania do opanowania:
  1. Posługiwanie się Obrotową Mapą Nieba – określenie wyglądu nieba w danej chwili.
  2. Alfabet grecki – oznaczenia gwiazd na mapach.

Do zobaczenia już wkrótce na kolejnym spotkaniu.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,319,330 unikalne wizyty