Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:06:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Z Uranem raźniej ... wieści z zajęć SA

Sekcja Astronomiczna Uran Uran sfotografowany przez HSTOdkrycie Urana otoczone było dużą dozą niepewności. Nawet tak wytrawny odkrywca jak Herschel miał masę wątpliwości. Wszystko dla tego, że oko było równie zawodnym narzędziem badawczym jak i doskonałym narzędziem obserwacji. Dopiero znalezienia Urana na mapach gwiazd, gdzie oznaczono go jako gwiazdę, pozwoliło wykazać odkrycie nowej planety Układu Słonecznego. Nasze sobotnie spotkanie również było ogarnięte dużą dozą niepewności. Mieliśmy zamiar uczcić opozycję tej pięknej i odległej planety jej obserwacjami, ale chmury na niebie tego wieczora nie pozostawiały żadnych wątpliwości. Świat Urana była tak niedostępny jak gwiaździste niebo w sobotni wieczór.


Zajęcia otworzył Mateusz Borkowicz swoimi comiesięcznymi ciekawostkami gwieździstego nieba. W ciągu kilku minut wspaniale usystematyzowane informacje o tym co i jak obserwować w nadchodzącym miesiącu pozwalają przygotować się na atrakcje nadchodzących pięknych nocy tej jesieni. Zapowiadał nam opozycje Urana, a to nie lada gratka na jego obserwacje. Zawsze jeszcze pozostaje okolica czasu opozycji i warto ją wykorzystać, bo następna dopiero za rok. Mateusz za przekonał uczestników zajęć do polowania na Drakonidy. Warto, bo Księżyc w nowiu, a rój ten sprawia niespodzianki. Zaczynając od kilkudziesięciu obiektów w maksimum do 600 dwa lata temu. Jest wiec na co czekać.

Uran to niezwykły świat planet olbrzymów, choć do olbrzymów aż takich w zasadzie nie należy. Jego cztery razy większa średnica daje 63 razy większy glob. Jest za to jak dwa inne kolosy naszego domu skąpany w gazowej kołderce. Skaliste jądro zdradza jedynie nieco jego odmienność od braci gigantów. Świat Urana to niezwykle mroźny obszar okolic Słońca. Jak tam jednak jest wiemy jedynie z pomiarów i zdjęć jedynej sondy jaka tam został wysłana – Voyagera 2. Mażą nam się obrazy jak z Jowisza czy Saturna. Niestety taka technologia powstała znacznie później i jak dotąd nie wysłaliśmy w te rejony żadnego innego naszego wysłannika.

Można w zasadzie powiedzieć, że nasza wiedza o tej plancie nadal pozostaje bardzo skromna. W zasadzie poza dodatkowymi zdjęciami z HST i nielicznymi pomiarami nic się nie zmieniło. A warto by coś zmienić, bo przybywa nam planet poza słonecznych i wiedza o Uranie i Neptunie mogła by nam pomóc zrozumieć nasze nowe odkrycia.

Uran,Voyager Tylko Voyager 2 odwiedził ten niezwykły świat UranaNa zajęciach przedstawialiśmy krótki film o Uranie. Prezentacja usystematyzowała resztę wiedzy na jego temat. Warto jeszcze o nim co nieco poczytać. Warto bo niezwykle ciekawe informacje mogące zmienić nas w planetologów. W tygodniu pogoda może się na tyle poprawić, że udamy się na polowanie na nasze stanowisko obserwacyjne. Słabe światło planety wymaga lornetki a dla zobaczenia tarczy teleskopu. Warto więc udać się na obserwacje poza miasto, to może i Drakonidy nam potowarzyszą. Przy okazji reaktywujemy (niektórzy) swoje dzienniki obserwacji. Dziennik prowadzi każdy astronom i w każdym obserwatorium. To w zasadzie podstawowy dokument archiwizujący podstawowe dane z każdego dnia pracy obserwatora i obserwatorium. Warto by był to nawyk, a z nawykami bywa różnie.slowaKluczowe Okładka Atlasu KsiężycaPoznaliśmy tez nowe wydanie, a w sadzie pierwsze polskie wydanie, Atlasu Księżyca. Pierwsze tego typu, bo atlas jest fotograficzny. Zwiększa to łatwość jego wykorzystania w amatorskich obserwacjach. Jego skala dostosowana jest do amatorskiego sprzętu obserwacyjnego. Jakość jest wspaniała. Plastykowe osłony kart dają komfort pracy nawet gdy strony pokryją się rosą. Tabele i opisy ułatwiają odszukiwanie obiektów na obserwowanej powierzchni. Za niecałe 30 zł mamy w rękach wspaniałe wydanie, którego do tej pory tylko można było szukać za granicami kraju. Warto wspomnieć, że atlas został wydany dzięki amatorom astronomii zrzeszonym w PTMA. To oni przygotowali całe wydanie, podobnie jak Atlas Nieba, który wykorzystujemy już od kilku naszych spotkań.

Przygotowujemy się do wysłania sondy na granice kosmosu w ramach projektu MiniSAT. Wyślemy próbki biologiczne w specjalnie przygotowanej kapsule. Wyniesiona ona będzie przez balon stratosferyczny na granice atmosfery. Zbadamy jak takie warunki (promieniowanie, grawitacja, temperatura) wpłyną na ich rozwój. Z nasion tych zrobimy wysiew kontrolowany. Wszystkie wysiewy w tym porównawczy zostaną dokładnie przebadane również pod mikroskopem cyfrowym. W ten sposób mamy zamiar ocenić efekty oddziaływania przestrzeni kosmicznej na nasiona roślin również na poziomie komórkowym. Być może zmiany na takim poziomie będą łatwiejsze w zaobserwowaniu? Czeka nas niezła zabawa naukowa.

Z zajęć tych wynikają zadania do samodzielnego wykonania:
  1. Jaka gwiazda Wężownika jest polarną gwiazdą Urana?
  2. Zapoznaj się z podręcznikiem PTMA SOW dotyczącym badania gwiazd zmiennych. Szczególnie części związanej z metodami oceny jasności.
  3. Postaraj się zaobserwować Urana na nocnym niebie.
  4. Zaobserwuj przy tej okazji meteory Drakonidy i wykonaj wpis z tego badania do dziennika obserwacji zgodnie z wytycznymi podanymi na zajęciach.

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,638 unikalne wizyty