Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:1,411
Wczoraj:1,518
W tym tygodniu:7,760
W tym miesiącu:4,542
W tym roku:365,521
Wszystkich:14,128,892

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:50
Zachód słońca: 21:17
>Dzień trwa:
16 Godzin 27 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:09
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz

Księżyc


Data: 04-7-2020 22:37:44

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Czekając na kosmiczne fajerwerki

Sekcja AstronomicznaKilka słów o tajemnicy zajęć Sekcji Astro

slowaKluczowe Sama atmosfera gwiazdy sięga do orbity Jowisza (promień 5au), ale wyrzuty pióropuszy atmosfery sięgają aż do orbity Neptuna (7 promieni gwiazdy czyli 30 au od jej powierzchni).Jak co sobotę zabrała się w swojej magicznej Sali grupa zapaleńców kosmosu. W opracowaniu i realizacji znajduje się kilka projektów więc każdej soboty pracy jest co niemiara albo jeszcze więcej. Nie z tym jednak związane są oczekiwane fajerwerki, a przynajmniej nie te kosmiczne. Jakie więc fajerwerki mogą być związane z gwiazdami zmiennymi, które teraz skupiają najbardziej naszą ciekawość?


Wśród gwiazd zmiennych istnieją takie, co do których nie ma wątpliwości, że długo już nie pożyją. Przez całą historię ludzkości zapisano wiadomości o zaledwie kilku gwiazdach, których agonii byliśmy świadkami. Czyli takich, które w zasadzie miały miejsce w naszej Galaktyce. Były one obserwowane okiem nieuzbrojonym. Pozostały za to po nich niezwykle spektakularne pozostałości – mgławice. Współczesne badania za pomocą teleskopów astronomicznych i badań astrofizycznych pokazują jednak, że gwiazd typu supernowa powinno pojawiać się w galaktyce około jedna na 40 lat. Gdzie są więc te pozostałe?

Poszukiwania warto zacząć od znalezienia właściwych kandydatek do obserwacji. Jedną z nich jest bohaterka Oriona, czerwony nadolbrzym – Betelgeza. Już w początkach obserwacji teleskopowych, Sir John Herschel, obserwując najjaśniejsze gwiazdy nieba stwierdził, że jasność tego czerwonego diamentu zmienia się. Jako, że jest ona jedną z bliższych nam gwiazd (642 ly) udało się zmierzyć jej średnicę (Albert Michelson i Francis Pease) za pomocą 6-cio metrowego interferometru. Od tamtej pory zachowania tej gwiazdy stale przyciągają uwagę astronomów i naszą też. Okazuje się bowiem, że zmiana jasności w zakresie 1 magnitudo jest wywołana zamianą jej rozmiarów.

slowaKluczowe Asymetryczna pulsacja gwiazdy BetelgezaBadania wykazały, że jest to stara gwiazda i w porównaniu do słońca kończy swoją ewolucję. Jej atmosfera jest drastycznie asymetryczna w wyniku niezwykle silnych i ogromnych turbulencji. Konwekcja w naszym Słońcu mam miejsce tuz pod jego powierzchnią, więc granulacja jest niewielka. W Betelgezie zachodzi w większości jej atmosfery. Niektóre z nich powodują wybrzuszenia na powierzchni daleko odbiegające od jej typowego sferycznego kształtu. Taki stan rzeczy ma miejsce w ostatniej fazie przed wybuchem gwiazdy. To skłoniło badaczy do przygotowania się do tego wydarzenia. Z obserwacji supernowej w LMC w 1987 roku potwierdzono, że wybuch supernowej II typu jest poprzedzony strumieniem neutrin. Takiego strumienia oczekuję się od Betelgezy jako sygnału do kosmicznych fajerwerków.

A będzie się działo. Jej jasność przyćmi wszystko. Nawet za dnia będzie widoczna na naszym niebie. Noc będzie rozświetlać silniej niż Księżyc w pełni, a poświata eksplozji będzie widoczna na całym firmamencie. Po kilku miesiącach osłabnie na tyle, że zacznie stawać się niedostrzegalna gołym okiem. Po setkach lat w miejscu Betelgezy zobaczymy mgławicę podobną do M1. A Orion będzie uboższy o czerwony diamencik w rogu konstelacji.

W czasie wybuchu dojdzie do emisji promieniowania gamma wzdłuż osi rotacji. Takie promieniowanie może być bardzo niebezpieczne dla życia na Ziemi. Podejrzewa się, że takie strumienie promieniowania z wybuchów supernowych odpowiedzialne są za niektóre wielkie wymierania życia na naszej planecie. Astronomowie zbadali oś rotacji czerwonego nadolbrzyma i okazuje się, że oś rotacji mija nasza planetę – jest pod kątem 20 stopni w stosunku do kierunku ku nam. Możemy być spokojni. Kolejne wielkie wymieranie nie nastąpi z powodu Betelgezy.

Jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach może to jednak nastąpić z powodu innej supernowej. Do eksplozji szykuje się bowiem W26. Kiedy to jednak nastąpi trudno powiedzieć dokładnie. Skala czasu życia człowieka jest zbyt mała w skalach astronomicznych. Precyzja kilkuset czy kilku tysięcy lat jest zbyt mała dla nas, ale w skalach kosmicznych to jedynie chwila … pozostaje być cierpliwym. Nasze doświadczenia w badaniach takich obiektów są jeszcze bardzo skromne. Dopiero zaczynamy tę prawdziwa przygodę. Niecałe 200 lat badań to zbyt mało by prześledzić zmiany zachodzące w takich obiektach jak te.

Zmiany w obiektach kosmicznych udaje się już zaobserwować na przestrzeni kilku, kilkunastu lat. Pokazaliśmy sobie na zajęciach zdjęcia z teleskopów (Hubble’a i VLT) gdzie widać wyraźnie jak przemieszczają się lub zmieniają kształt obłoki materii. Dzieję się to na przestrzeniach nieraz nawet wielu lat świetlnych. Stałość w wielkich skalach jest więc już przeszłością. Tu nic nie jest wieczne i niezmienne.

Prace nad planetarium są sporym wyzwaniem dla naszych pomysłów i kreatywności. Wszystko tu trzeba wymyśleć samemu. Nawet z czego wykonać elementy, lub jak je ze sobą połączyć. Przy tej okazji czeka nas wiele ciemnych zakamarków i ślepych zaułków. Ale taka jest droga naukowców. Nim nadejdzie dzień sukcesu trzeba będzie się zmierzyć z niejednym dniem porażki. Sterta nieudanych konstrukcji rośnie, ale wreszcie jest nadzieja na dobre rozwiązanie. W tym wszystkim dokładność pracy Pana Stefana jest nieoceniona. Daje to nam nadzieję, że może się udać.

Naprawy doczekały się nasze komputery. Jak to z technologia bywa, w jednym padł dysk a w drugim technologia tak się zestarzała, że trzeba wymienić wnętrzności by dało się na nim pracować. Dostał więc nieco nowsza płytę i procesor praz lepszą kartę graficzną i więcej pamięci. Nie jest to cud współczesnej techniki komputerowej, ale do prostych prac się jeszcze nadaje. W tym do poszukiwania pulsarów i obcych cywilizacji. Niestety stare komputery powiększaj tylko górę odpadów elektronicznych … to jest problem.

Pogoda nie dała nam szansy na obserwacje nieba. Za to nasz najmłodszy kolega Hubert jako prace domową zbudował sam model rakiety i wysłał ją w podróż … na 15m w górę. Widać oprócz zapału do zdobywania kosmosu ma sprawne ręce i wiele chęci. Czapki z głów … gratulujemy.

Na kolejnych zajęciach budujemy naszą sondę i przygotowujemy się do Seminarium Keplerowskiego z okazji rocznicy śmierci Johannesa Keplera. Nie chcemy nazywać go Kepleriada bo tak nazywa się czerwcowy festyn naukowy. Chcemy za to by wzięły w nim aktywny udział szkoły z naszego miasta. Nauka młodych jest bowiem niezmiernie ważna dla osiągnięć i rozwoju naszej cywilizacji. Może niektórzy tego jeszcze nie dostrzegają, ale tak jest. Aby zasiąść w szeregach naukowców zmieniających naszą cywilizację trzeba zaczynać już teraz, gdy zaczyna się edukacja człowieka. Mając tylu zdolnych ludzi w naszym mieście trzeba tylko dać im nadzieję, że warto się na to zdecydować i temu poświęcić. Cały kosmos czeka na nas.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,302,939 unikalne wizyty